روش های تعمیر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون | گارانتی اپل

روش های رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون

کار نکردن اسپیکر آیفون یکی از مشکلات عجیبی است که گاها کاربران این گوشی ها با آن رو به رو می‌شوند. اما چطور می‌توان این مشکل را حل کرد؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم به روش های رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون های اپل اشاره کنیم. بنابراین با موبایل کمک همراه باشید.

مقدمه

کار نکردن بلندگو یا اسپیکر آیفون یکی از مشکلات عجیبی است که گاها کاربران گزارش هایی در مورد آن ارائه می‌کنند. این مشکل می‌تواند بنا به دلایل مختلفی رخ دهد اما همیشه زمانی که صدایی از آیفون شما ساطع نمی‌شود، نتیجه آن نخواهد بود که اسپیکر گوشی خراب شده و نیاز به تعویض دارد! در برخی شرایط ممکن است صدای اسپیکر گوشی بنا به دلایل نرم افزاری یا تنظیمات اشتباه شما قطع شده باشد و شما به اشتباه تصور کنید که اسپیکر آیفون از کار افتاده و نیاز به تعمیر دارد.

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

از همین رو تصمیم گرفتیم مقاله‌ای اختصاصی ارائه کنیم و در آن روش های رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون های اپل را شرح دهیم. اگر اسپیکر آیفون شما از کار افتاده حتما پیش از انجام هر کار، روش هایی که در این مطلب شرح می‌دهیم را دنبال کنید و هر یک از آن ها را یک بار روی گوشی خود تست نمایید. بدین ترتیب شاید بتوانید خیلی راحت مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون را برطرف سازید. با موبایل کمک همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات اپل

دلایل از کار افتادن اسپیکر آیفون کدامند؟

به طور کلی 2 دلیل مختلف می‌توانند منجر به بروز مشکل در عملکرد اسپیکر آیفون یا هر موبایل دیگری شوند. اولین حالت مربوط به باگ های نرم افزاری یا ایجاد تنظیمات نامناسب نرم افزاری در دستگاه می‌شود و حالت دوم مربوط به بخش سخت افزاری و از کار افتادن اسپیکر گوشی خواهد بود. این دو مسئله کاملا نسبت به هم مجزا هستند. شما باید به عنوان یک کاربر زمانی که با مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون مواجه شدید، ابتدا روش های نرم افزاری را در پیش بگیرید و بعد از اینکه مطمئن شدید مشکل از بخش سخت افزاری است، آیفونتان را برای تعمیر به تعمیرکار واگذار کنید. عموما عواملی همچون ضربه، فشار و آب خوردگی خیلی راحت می‌توانند به ماژول اسپیکر گوشی ها آسیب بزنند و کاربر را ملزم به تعویض این قطعه کنند. بنابراین پیش از اینکه برای تعمیرات سخت افزاری اسپیکر آیفون خود وارد عمل شوید، راه حل هایی که در ادامه شرح داده می‌شوند را تست نمایید.

 

روش های تعمیر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون | گارانتی اپل

 

بیشتر بخوانید: تعویض بازر یا بلندگو آیفون ایکس (iPhone X) اپل

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با بررسی دکمه سایلنت

در اغلب آیفون های اپل علاوه بر دکمه تنظیم صدا یک دکمه دیگر هم در بالای دکمه تنظیم صدا نصب است که اصطلاحا به آن دکمه سایلنت (Silent) گفته می‌شود. کاربرد این دکمه بدین صورت است که با قرار دادن آن در حالت فعال، گوشی حالت سایلنت پیدا می‌کند و صدایی از آن خارج نخواهد شد. بنابراین ممکن است دلیل کار نکردن اسپیکر آیفون شما هم با فعال بودن این دکمه ارتباط داشته باشد. برای بررسی موضوع آیفون را روشن کنید و دکمه مذکور را در دو حالت مختلف قرار داده و هر بار عملکرد اسپیکر گوشی را بررسی نمایید. امیدواریم مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون شما ناشی از فعال بودن دکمه سایلنت گوشی باشد.

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با افزایش شدت صدا

شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما در برخی موارد دیده شده که کاربر شدت صدای آیفون خود را کاملا بر روی صفر قرار داده و گوشی را به حالت سایلنت منتقل کرده و تصور داشته که اسپیکر گوشی کار نمی‌کند! بنابراین توصیه می‌کنیم حداقل یک بار هم که شده شدت صدای آیفون خود را بررسی کنید. برای انجام این کار می‌توانید از دو روش مختلف استفاده به عمل آورید. در روش اول کافیست در حالتی که صفحه آیفون روشن است، دکمه افزایش صدا (Volume Up) را بفشارید تا شدت صدای گوشی زیاد شود. در این حالت عملکرد  اسپیکر آیفون را بررسی کنید. روش دیگری هم برای افزایش شدت صدای آیفون وجود دارد که مثلا در شرایط خراب بودن دکمه فیزیکی افزایش صدا می‌توانید از آن استفاده کنید. بدین منظور باید:

 

روش های تعمیر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون | گارانتی اپل

 

 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه Sounds & Haptics را انتخاب کنید.
 • در بخش Ringer & Alerts یک اسلایدر قرار دارد که باید آن را بر روی حداکثر مقدار ممکن تنظیم نمایید.

حالا عملکرد اسپیکر آیفون خود را بررسی کنید. اگر اسپیکر گوشی کار کرد، این احتمال وجود دارد که دکمه فیزیکی ولوم آیفون شما خراب باشد، بنابراین دوباره عملکرد این دکمه را بررسی نمایید و در صورت نیاز برای تعمیر آن وارد عمل شوید.

بیشتر بخوانید:  نمایندگی اپل در تهران

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با ارائه دستور افزایش صدا به سیری

از یک روش دیگر هم می‌توانید برای تست و زیاد کردن صدای آیفون خود استفاده کنید. در این حالت کافیست از سیری (Siri) کمک بگیرید. بدین منظور دکمه هوم آیفون خود را نگه دارید تا سیری فعال شود یا عبارت “هی سیری” را به زبان آورید. بعد از اینکه سیری فعال شد، عبارت “Turn up the volume” را بیان کنید. در این حالت سیری به طور خودکار شدت صدای آیفون شما را زیاد خواهد کرد و بدین صورت باید مشکل درست کار نکردن اسپیکر آیفون برطرف شود.

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با اطمینان از فعال نبودن حالت هندزفری

اگر آیفون شما به یک هدفون یا هندزفری متصل باشد در حالت هندزفری (Headphone Mode) قرار می‌گیرد. طبیعتا در این شرایط صدا از اسپیکرهای آیفون خارج نخواهد شد و از هندزفری یا هدفونی که به آن متصل است خارج می‌شود. در خیلی از شرایط دیده شده که کاربر آیفون خود را به هدفون بلوتوثی متصل کرده و سپس تصور داشته که اسپیکر آیفون او از کار افتاده چون با افزایش شدت صدا در این حالت، همچنان هیچ صدایی از اسپیکر آیفون خارج نمی‌شود! بنابراین همیشه این مسئله را بررسی و از آن اطمینان حاصل کنید که آیفونتان به هدفون یا هندزفری متصل نباشد. بدین منظور به شرح زیر عمل کنید:

 

روش های تعمیر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون | گارانتی اپل

 

 • کافیست دکمه تنظیم صدای آیفون خود را بفشارید تا تصویری شبیه به عکس فوق و با نماد زنگوله روی نمایشگر آیفونتان ایجاد شود. اگر در این تصویر عبارت “Headphones” نوشته شده بود، بدان معناست که آیفون شما با هدفون یا گجت دیگری در ارتباط بوده و صدای گوشی از آن ساطع می‌شود.

بنابراین اگر آیفون به گجت دیگری همچون هدفون، اسپیکر بلوتوث غیره متصل بود، ارتباط آن را قطع کنید و مجددا عملکرد اسپیکر آیفون را بررسی نمایید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات موبایل

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با غیر فعالسازی بلوتوث

اگر احساس می‌کنید اسپیکر آیفون شما درست کار نمی‌کند، توصیه می‌کنیم یک بار اتصال بلوتوث آن را بررسی نمایید . اگر قابلیت بلوتوث گوشی روشن است، حتما آن را خاموش کنید. برای خاموش کردن بلوتوث می‌توان از سه روش مختلف استفاده کرد. در روش اول باید:

 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه Bluetooth را انتخاب کنید.
 • سوئیچ کنار عبارت Bluetooth را لمس کنید تا خاکستری و غیر فعال شود.

در روش دوم خاموش کردن بلوتوث آیفون باید:

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

 • با کشیدن انگشت خود از بخش زیرین صفحه نمایش به سمت بالا وارد قسمت کنترل سنتر (Control Center) شوید.
 • آیکون بلوتوث را لمس کنید تا غیر فعال شود.

در روش سوم خاموش کردن بلوتوث آیفون باید:

 • دکمه هوم گوشی را چند ثانیه نگه دارید تا سیری (Siri) فعال شود یا عبارت “Hey Siri” را به زبان آورید.
 • پس از فعال شدن سیری عبارت “Turn off Bluetooth” را بیان کنید.

 

روش های تعمیر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون | گارانتی اپل

 

 

بدین صورت بلوتوث آیفون شما غیر فعال خواهد شد. بعد از غیر فعال کردن بلوتوث دوباره عملکرد اسپیکر گوشی را بررسی کنید و اگر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون پابرجا بود از روش های بعدی که شرح می‌دهیم استفاده کنید.

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با غیر فعال کردن AirPlay Mirroring

 فعال بودن قابلیت AirPlay Mirroring هم می‌تواند منجر به بروز اختلال در عملکرد اسپیکر آیفون و به نوعی کار نکردن آن شود. بنابراین از خاموش یا غیر فعال بدن این قابلیت اطمینان حاصل کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را طی نمایید:

 

روش های تعمیر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون | گارانتی اپل

 

 • با کشیدن انگشت خود از پایین صفحه به سمت بالا، بخش کنترل سنتر (Control Center) را فعال نمایید.
 • آیکون قابلیت AirPlay را لمس کنید (این آیکون شبیه به یک تلویزیون با نماد مثلث در زیر آن است).
 • گزینه Turn off AirPlay Mirroring را انتخاب کنید تا قابلیت مذکور غیر فعال شود.

بیشتر بخوانید:  گارانتی آیفون

حالا وضعیت عملکرد اسپیکر آیفون خود را بررسی نمایید. دقت داشته باشید که اگر قابلیت AirPlay به کل در آیفونتان روشن نبوده، نیازی به انجام این مراحل نخواهید داشت و راه حل مذکور فایده‌ای برای شما نخواهد داشت.

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با ریستور از حالت DFU

اگر هیچ یک از روش های فوق منجر به رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون شما نشد، توصیه می‌کنیم از ریستور با DFU Mode استفاده کنید. در حالت DFU می‌توان عمیق ترین ریست و رفرش اطلاعات را روی آیفون مشاهده کرد، بنابراین اگر باگ نرم افزاری منجر به بروز اختلال در عملکرد اسپیکر آیفون شده باشد با روشی که در این مرحله شرح می‌دهیم برطرف خواهد شد. برای انجام ریستور از حالت DFU کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 

روش های تعمیر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون | گارانتی اپل

 

 • با کابل مناسب، آیفون خود را به کامپیوتر متصل کنید.
 • برنامه آیتیونز (iTunes) را اجرا کنید و ترجیحا آن را به جدیدترین نسخه ممکن ارتقاء دهید.
 • برای مدت زمان 8 ثانیه دکمه های پاور (power) و هوم (Home) آیفون را به طور همزمان فشرده و نگه دارید.
 • بعد از 8 ثانیه دکمه پاور را رها کنید اما دکمه هوم را همچنان فشرده نگه دارید تا عبارت “iTunes has detected an iPhone in recovery mode” توسط برنامه آیتیونز و روی کامپیورتان نمایان شود.
 • در این مرحله دکمه هوم آیفون را هم رها کنید.
 • حالا با استفاده از برنامه آیتیونز، یک فایل بکاپ را ریستور نمایید.

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

منتظر باشید تا پروسه ریستور تکمیل شود. بعد از اینکه آیفون به طور کامل ریستور شد دوباره عملکرد اسپیکر آن را بررسی کنید. اگر باگ نرم افزاری منجر به بروز مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون شده باشد بدین ترتیب برطرف شده خواهد بود.

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با آپدیت iOS

در برخی شرایط نادر دیده شده که آپدیت نبودن سیستم عامل iOS آیفون منجر به بروز اختلال های عجیبی در عملکرد آن می‌شود که یکی از این اختلال ها درست کار نکردن اسپیکر آن است. برای اینکه مشکلات این چنینی رو به رو نشوید، توصیه می‌کنیم همیشه سیستم عامل آیفون خود را به روز نگه دارید. بنابراین تمام آپدیت هایی که برای سیستم عامل آیفونتان منتظر می‌شوند را نصب کنید. اپل در برخی از آپدیت هایی که منتشر می‌کند باگ های نرم افزاری ریزی را رفع خواهد کرد که گاها مشکلاتی مثل درست کار نکردن اسپیکر آیفون را به وجود می‌آورند. برای نصب جدیدترین آپدیت های ارائه شده بر روی آیفون خود باید به شرح زیر عمل کنید:

 

روش های تعمیر مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون | گارانتی اپل

 

 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه General را انتخاب کنید.
 • گزینه Software Update را انتخاب کنید.
 • اگر آپدیت جدیدی برای آیفون شما ارائه شده آن را دانلود نصب کنید.

احتمال دارد که با نصب آپدیت جدید آیفون مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون برطرف شود. اگر اینطور نشد، احتمالا مشکل به وجود آمده برای آیفونتان یک مشکل سخت افزاری است. و برای رفع آن باید به تعمیرکاران مجرب روی آورید.

بیشتر بخوانید: تعمیر آیفون 6s پلاس اپل

رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون با تعمیر سخت افزاری

اگر هیچ کدام از روش های قبلی که شرح داده شدند نتیجه لازم را به همراه نداشتند، احتمالا مشکل به وجود آمده سخت افزاری خواهد بود. برای رفع مشکل در این شرایط باید آیفون خود را به تعمیرکار مجرب و قابل اعتمادی واگذار کنید تا آن را بررسی کرده و منشا مشکل را بیابد و سپس آن را تعمیر کند. بدین منظور می‌توانید از سرویس موبایل کمک استفاده کنید. کارشناسان موبایل کمک از جدیدترین متدها و مدرن‌ترین ابزارهای تعمیر برای رفع عیب گوشی موبایل مشتریان استفاده می‌کنند. به منظور ثبت سفارش تعمیر آیفون خود کافیست با شماره‌‌ی 75147-021 تماس حاصل نمایید یا با مراجعه به صفحه ثبت سفارش تعمیرات موبایل در سایت موبایل کمک درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به آموزش روش های رفع مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون های اپل پرداختیم. در ابتدا سعی شد روش های ساده تر رفع مشکل شرح داده شوند و سپس به روش های نرم افزاری روی آوردیم. در نهایت اگر هیچ یک از روش های مذکور نتیجه مناسب را به همراه نداشتند، ملزم به انجام تعمیرات سخت افزاری خواهید بود.

بیشتر بخوانید:

خرید موبایل

خرید قطعه موبایل

قطعات گوشی آیفون 7

قطعات گوشی آیفون اس ای 2020

برچسب‌ها: apple-article، repair_article

نظرات کاربران (1)

guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
سجاد دولتی
سجاد دولتی
1 سال گذشته

با تشکر از راهنمایی شما