حل مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون، بعد از تعویض ال سی دی حل مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون، بعد از تعویض ال سی دی

حل مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون، بعد از تعویض ال سی دی

در برخی موارد دیده شده که بعد از انجام تعمیرات روی آیفون های اپل، تاچ آیدی آن ها از کار می‌افتد! برای مثال تصور کنید بعد از تعویض ال سی دی آیفون 6 شاهد از کار افتادن تاچ آیدی یا همان اسکنر انگشت گوشی باشید! اما دلیل بروز این مشکل چیست و چگونه آن را برطرف سازیم؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم در رابطه با دلایل کار نکردن تاچ آیدی آیفون بعد از تعمیر و تعویض ال سی دی آیفون صحبت کنیم. بنابراین با موبایل کمک همراه باشید.

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

مقدمه

آیفون های اپل گوشی های بسیار حساس و دقیقی هستند. این مسئله سبب شده که تعمیرات آیفون ها هم به مراتب نسبت به تعمیر موبایل های دیگر سخت باشد. به همین جهت است که عموما دستمزد تعمیرات آیفون های اپل از دستمزد تعمیرات سایر گوشی های اندرویدی بیشتر در نظر گرفته می‌شود. یکی از مشکلات رایجی که بعد از تعمیر آیفون ها رخ می‌دهد مربوط به از کار افتادن تاچ آیدی یا همان اسکنر انگشت دستگاه خواهد بود که در برخی شرایط می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

 

حل مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون، بعد از تعویض ال سی دی | گارانتی اپل

تصور کنید آیفون خود را به تعمیرکار سپرده‌اید تا ال سی دی آن را تعویض کند و تعمیرکار هم این کار را انجام داده و گوشی را به شما برمی‌گرداند، اما شما متوجه می‌شوید که تاچ آیدی آیفون که قبل از تعویض LCD بدون مشکل کار می‌کرده حالا از کار افتاده و قابل استفاده نیست! در این شرایط تکلیف چیست؟ آیا تعمیرکار به آیفون شما آسیب زده؟ چطور می‌توان در این شرایط مشکل را حل کرد؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم در رابطه با نحوه رفع مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون بعد از تعمیر و تعویض ال سی دی صحبت کنیم. با موبایل کمک همراه باشید.

دلایل کار نکردن تاچ آیدی آیفون بعد از تعمیر و تعویض ال سی دی

دلایل متعدد و گاها عجیبی می‌توانند بعد از انجام تعمیرات منجر به از کار افتادن اسکنر انگشت (تاچ آیدی) آیفون های اپل شوند. اما در این میان برخی دلایل به مراتب شایع تر از سایر موارد هستند. در این بخش به اصلی ترین دلایل بروز این مشکل در آیفون ها خواهیم پرداخت. اصلی ترین دلایل کار نکردن تاچ آیدی آیفون بعد از تعمیر و تعویض ال سی دی به شرح زیر است:

بیشتر بخوانید: تعمیر ال سی دی آیفون X 

تعویض ال سی دی آیفون بدون خاموش کردن گوشی

اگر قبل از شروع تعمیر آیفون را خاموش نکرده باشید یا بنا به هر دلیل در لحظه تعویض ال سی دی و جا زدن سوکت آن دستگاه روشن باشد، ممکن است با مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون رو به رو شوید. تعمیرکاران موبایل به خوبی می‌دانند که باید قبل از شروع هر تعمیری، گوشی مورد نظر را کاملا خاموش کنند و سپس اقدام به تعمیر آن نمایند. در برخی شرایط خاص ممکن است تعمیرکار برای تست کردن برخی موارد موبایل را در حین تعمیر روشن کند و سپس فراموش کند که آن را دوباره خاموش کرده و ادامه تعمیرات را دنبال کند. اگر در این حالت کانکتور تاچ و ال سی دی جدید به آیفون متصل شود، صفحه گوشی روشن خواهد شد اما ممکن است با مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون رو به رو شوید.

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

بیشتر بخوانید: تعمیر دکمه اثر انگشت یا تاچ آیدی آیفون ۸ پلاس

راه حل: برای رفع مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون در این حالت باید از دو روش مختلف استفاده کنید و به ترتیب کارهای خاصی را انجام دهید. در اولین قدم آیفون خود را فورس ریستارت کنید. بدین منظور باید با توجه به مدل آیفون خود ترکیبی از دکمه های فیزیکی گوشی را فشرده و چند ثانیه نگه دارید. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد نحوه انجام این کار به مطالعه مقاله آموزش فورس ریستارت، فکتوری ریست ، تهیه بک آپ و بازیابی آن در آیفون‌های اپل بپردازید.  اگر مشکل برطرف نشد باید از راه حل بعدی استفاده کنید. در این حالت باید دوباره گوشی را باز کنید. قبل از باز کردن آیفون آن را کاملا خاموش کنید. در اولین قدم بعد از باز کردن آیفون کانکتور باتری آن را جدا نمایید. سپس کانکتورهای تاچ و ال سی دی را یک بار جدا و دوباره نصب کنید و نهایتا کانکتور باتری را جا زده و گوشی را ببندید. مشاهده خواهید کرد که مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون برطرف می‌شود.

حل مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون، بعد از تعویض ال سی دی | گارانتی اپل

تعویض ال سی دی آیفون بدون جداسازی کانکتور باتری

در برخی شرایط هم دیده شده که تعمیرکار بدون جداسازی کانکتور باتری، تعویض تاچ و ال سی دی آیفون را انجام داده و این مسئله منجر به از کار افتادن تاچ آیدی گوشی شده است! تعمیرکاران موبایل به خوبی می‌دانند که همیشه باید قبل از جداسازی هر سوکت و کانکتوری در آیفون ها ابتدا کانکتور باتری گوشی را آزاد کنند و سپس تعمیرات لازم را انجام دهند. بعد از اینکه تعمیرات روی گوشی انجام شد هم باید نصب کانکتور باتری در آخرین مرحله انجام شود. بنابراین اگر با مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون بعد از تعمیر و تعویض ال سی دی آن مواجه شد‌ه‌اید، احتمال دارد که تعمیرکار بدون جداسازی کانکتور باتری، تعویض ال سی دی را انجام داده باشد و این مسئله منجر به درست کار نکردن تاچ آیدی گوشی شود!

راه حل: برای رفع مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون در این حالت باید گوشی دوباره باز شود و این بار اول کانکتور باتری از روی مادربرد جدا گردد. سپس باید کانکتورهای تاچ و ال سی دی را آزاد کرد. یک دقیقه صبر نمایید و دوباره کانکتورهای تاچ و ال سی دی را نصب کنید و سپس کانکتور باتری را هم روی سوکتش جا بزنید. حالا آیفون را ببندید و روشن کنید. مشاهده خواهید کرد که مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون برطرف می‌شود. اگر مشکل برطرف نشد، مطمئن باشید که منشا آن از بخش دیگری است.

آسیب دیدن سیم تاچ آیدی و فلت آن

آسیب دیدن سیم تاچ آیدی و فلت آن هم می‌تواند دلیلی مبنی بر بروز مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون باشد. یک پارگی کوچک بر روی سیم تاچ ایدی یا همان اسکنر انگشت آیفون می‌تواند منجر گردد که نتوانید از این قطعه در گوشی به نحوه لازم استفاده کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم فلت تاچ آیدی و سیم آن و سایر متعلقات این قطعه را به خوبی بررسی کنید و به دنبال هرگونه آسیب، لهیدگی، ضربه، پارگی و غیره بر روی آن باشید. فراموش نکنید که کابل تاچ آیدی بسیار ظریف و انعطاف‌پذیر است و هر عاملی می‌تواند به آن آسیب برساند.

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

راه حل: اگر تاچ آیدی آیفون به دلیل پارگی سیم آن از کار افتاده یا درست کار نمی‌کند، متاسفانه به غیر از تعویض این قطعه هیچ راه حل دیگری پیش رویتان قرار نخواهد داشت. در خیلی از موارد ممکن است با تعویض تاچ آیدی و نصب یک تاچ آیدی جدید هم همچنان نتوانید از قابلیت اسکن انگشت گوشی استفاده کنید اما قادر خواهید بود از قابلیت دکمه هوم دستگاه استفاده به عمل آورید. در مورد دلیل این موضوع در بخش بعدی صحبت می‌کنیم.

تعویض تاچ آیدی یا تعویض مادربرد و اختلال در همگام‌سازی این دو قطعه

اپل اهمیت خاصی به امنیت آیفون ها می‌دهد. به همین دلیل یک ویژگی امنیتی خاص را در تاچ آیدی و مادربرد آیفون ها پیاده‌سازی کرده است. این ویژگی امنیتی سبب می‌شود تا تاچ آیدی گوشی و مادربرد آن به شکل ویژه‌ای با هم در ارتباط بوده و همگام باشند و با کدهای رمزگذاری شده خاصی با هم ارتباط برقرار کنند. بنابراین با تعویض یکی از این قطعات ارتباط هماهنگ و کدگذاری شده مذکور مختل خواهد شد! این مسئله یکی از رایج ترین عوامل و دلایل کار نکردن تاچ آیدی آیفون بعد از تعمیر و تعویض ال سی دی دستگاه است. برای مثال اگر شما تاچ آیدی آیفون خود را تعویض کنید، به احتمال بالا دیگر از قابلیت اسکنر انگشت آن نمی‌توانید استفاده به عمل آورید و فقط می‌توانید از این دکمه به عنوان دکمه هوم استفاده نمایید. بروز این مشکل یک مسئله طبیعی است و هیچ ارتباطی با باگ نرم افزاری یا اشتباه تعمیرکار در انجام پروسه تعمیر ندارد.

بیشتر بخوانید: تعمیرات تخصصی گوشی آیفون

راه حل: تنها راه حلی که در این شرایط برای رفع مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون آن است که از تعمیرکاری بخواهید که یک تاچ آیدی و مادربرد همگام را به طور یکپارچه در آیفون شما نصب کند. به بیان دیگر در این حالت باید هم تاچ آیدی و هم مادربرد گوشی خود را (حتی اگر سالم باشد) تعویض نمایید. متاسفانه راه دیگری برای به کار انداختن دوباره اسکنر انگشت آیفون در این حالت وجود ندارد.

دلیل عدم شناسایی تاچ آیدی و کار نکردن دکمه هوم

یکی دیگر از مشکلات مرتبط با تاچ آیدی آیفون که ممکن است بعد از تعمیر این گوشی رخ دهد مربوط به شناسایی نشدن تاچ آیدی و عدم کارکرد این قطعه موبایل به عنوان دکمه هوم می‌شود! دقت داشته باشید که در این حالت اینطور نیست که دکمه هوم گوشی کار کند اما فقط قابلیت اسکن انگشت نداشته باشد! بلکه در این حالت کلا دکمه هوم گوشی که شامل تاچ آیدی آیفون می‌شود از کار خواهد افتاد و به هیچ عنوان نمی‌توانید از این دکمه برای بازگشت به هوم اسکرین گوشی استفاده کنید. راه حل موجود در این شرایط چیست؟

 

حل مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون، بعد از تعویض ال سی دی | گارانتی اپل

 

فکتوری ریست کردن آیفون با استفاده از برنامه آیتیونز (iTunes) در این شرایط ممکن است مشکل را برطرف کند. به منظور آشنایی دقیق با نحوه انجام این کار به مطالعه مقالهآموزش جامع فکتوری ریست آیفون (Factory Reset) بپردازید. اگر با انجام فکتوری ریست مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون شما برطرف نشد، باید تمام راه حل هایی که در بخش های قبل به آن ها اشاره کردیم را انجام دهید. اگر باز هم مشکل رفع نشد، مطمئن باشید که تاچ آیدی گوشی خراب است و باید آن را تعویض نمایید تا حداقل بتوانید قابلیت بازگشت به صفحه هوم را در آن مورد استفاده قرار دهید.

حل مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون 

اگر بنا به هر دلیل با مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون مواجه شده‌اید نگران نباشید، چون موبایل کمک می‌تواند با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل گوشی شما را برطرف سازد. کارشناسان موبایل کمک برای انجام تعمیرات روی آیفون شما از مدرن ترین ابزارها و به روزترین روش های تعمیر استفاده خواهند کرد. بنابراین بدین ترتیب می‌توانید با خیال آسوده شاهد رفع مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون خود باشید. به منظور ثبت سفارش تعمیر تاچ آیدی آیفون خود کافیست با شماره‌ی 75147-021 تماس حاصل نمایید یا با مراجعه به صفحه ثبت سفارش تعمیرات موبایل در سایت موبایل کمک درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. نمایندگی های موبایل کمک در سراسر کشور (تهران و شهرستان ها) آماده خدمات رسانی به شما خواهند بود.

 

گارانتی رسمی تعمیرات اپل | 02175147 | خیابان جمهوری، نرسیده به پل حافظ، خیابان لاله، پلاک 9 واحد منفی 1

 

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله در رابطه با نحوه رفع مشکل کار نکردن تاچ آیدی آیفون بعد از تعمیر و تعویض ال سی دی صحبت کردیم. متاسفانه این مشکل یک مشکل شایع است که در برخی ممکن است منجر به بروز دلخوری مابین مشتری و تعمیرکار شود. با استفاده از روش های خاصی که در این مطلب به شرح آن ها پرداختیم می‌توانید مشکل مذکور را رفع کنید. امیدوار هستیم که از این مطلب آموزشی استفاده کرده باشید.

همچنین در صورت نیاز به خرید گوشی می توانید از سایت موبایل کمک اقدام به خرید فرمایید.

 

لینک های مفید: قطعات گوشی iPhone 8 Plusقیمت دوربین سلفی آیفون ایکس آردوربین iPhone 11 | موبایل سامسونگ | قیمت روز موبایل

تعمیرات تخصصی آیفون
در نمایندگی اپل با گارانتی رسمی

دفتر مرکزی75147-021
تعمیرات تخصصی آیفون
در گارانتی اپل

مقالات آموزش تعمیرات آیفون

آموزش گام به گام تعویض انواع قطعات اپل

اطلاعات بیشتر آموزش گام به گام تعویض انواع قطعات اپل

تعمیر باتری انواع آیفون

مقالات راهنمای تعویض باتری اپل

اطلاعات بیشتر تعویض باتری انواع آیفون

تعمیرات تخصصی اپل واچ

اطلاعات بیشتر
تعمیرات اپل واچ

فروشگاه قطعات تعمیرات اپل

خرید قطعات اورجینال آیفون (با گارانتی اصالت قطعه)

اطلاعات بیشتر فروشگاه قطعات موبایل

تعویض ال سی دی انواع آیفون

مقالات راهنمای تعویض ال سی دی اپل

اطلاعات بیشتر مقالات راهنمای تعویض ال سی دی اپل