آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

یکی از ویژگی‌های جدید تلگرام 3.15 مربوط به قابلیت IFTTT می‌شود. اما قابلیت IFTTT چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟ در این مقاله قصد داریم که توضیحات جامعی در رابطه با قابلیت IFTTT تلگرام ارائه کنیم و به آموزش جامع استفاده از این قابلیت بپردازیم. با موبایل کمک همراه باشید.

بیشتر‌ ‌بخوانید:‌ ‌‌تعمیر‌ ‌موبایل‌ 

مقدمه‌ای در رابطه با تلگرام 3.15

تلگرام را می‌توانیم در حال حاضر محبوب‌ترین و پرکاربرترین برنامه پیام رسان یا اصطلاحا مسنجر موجود به شمار آوریم. این اپلیکیشن حداقل در بین ما ایرانی‌ها از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. اما یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت تلگرام مربوط به آپدیت‌های دائمی آن می‌شود. تیم توسعه دهنده تلگرام دائما در تلاش است تا ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی به این مسنجر اضافه کند و بدین صورت کاربران را راضی و خشنود نگه دارد. تلگرام در این راستا کاملا موفق بوده است و ارائه به روز رسانی‌های مکرر و برنامه‌ریزی شده منجر شده‌اند تا این اپلیکیشن پیام رسان به بهترین انتخاب ممکن تبدیل شود.

تلگرام به تازگی از جدیدترین نسخه برنامه پیام رسان خود یعنی تلگرام 3.15 رونمایی کرد. اطلاعات دقیق‌تر مرتبط با این موضوع را می‌توانید از مقاله “تلگرام ۳.۱۵ معرفی شد؛ پین کردن گفتگوها، تعامل IFTTT و بهبود نسخه اندرویدی” مطالعه کنید. نسخه جدید تلگرام ویژگی‌ها یا قابلیت‌های منحصر به فردی را ارائه می‌کند که یکی از آن‌ها مربوط به قابلیت IFTTT تلگرام می‌شود. اما به واقع قابلیت IFTTT تلگرام چیست؟ چه کاربردی داشته و چگونه می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

هدف ما در این مقاله پاسخگویی به سوالات فوق است. به بیان دیگر در این مقاله به طور جامع در مورد قابلیت IFTTT تلگرام صحبت می‌کنیم. ابتدا این قابلیت را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد و سپس نحوه استفاده از آن را به طور کامل خدمت شما عزیزان آموزش می‌دهیم. در نظر داشته باشید که چنانچه در رابطه با هر یک از بخش‌ها و مراحل شرح داده شده نیاز به توضیح یا راهنمایی بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان واحد پشتیبانی موبایل کمک تماس حاصل کنید و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید. با موبایل کمک همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات آیفون 

قابلیت IFTTT چیست؟ قابلیت IFTTT در تلگرام و دو طرفه بودن آن به چه معناست؟

واژه IFTTT مخفف عبارت “IF This Then That” به معنای مفهومی “اگر این پس آن” است. این قابلیت در شرایطی استفاده می‌شود که بخواهیم برای عملکرد یک برنامه، ربات، کامپیوتر و… حالتی شرطی و هوشمند ایجاد کنیم. بدون تردید توسعه‌دهندگان و افرادی که با کدنویسی آشنایی دارند بهتر این موضوع را درک می‌کنند اما درک قابلیت IFTTT تلگرام و استفاده از آن بسیار ساده‌تر از چیزی است که شما تصور می‌کنید. با استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام می‌توانید مابین تلگرام و برنامه‌ها یا سرویس‌های مختلف تعامل ایجاد کنید و به این تعامل حالتی اتوماتیک و شرطی دهید.

آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

به عنوان مثال تصور کنید که قصد داریم مابین اپلیکیشن تلگرام و جیمیل (Gmail) تعامل IFTTT ایجاد کنید. به منظور پیاده‌سازی این تعامل می‌تواند شروط مختلفی را در نظر گرفت. به عنوان مثال تصور کنید که شرط ما به این صورت تعریف می‌شود که: “اگر در برنامه جیمیل (Gmail) ایمیل دریافت کردن، پس اپلیکیشن تلگرام هم نوتیفیکیشن ارائه کند”. این دستور یک دستور IFTTT است و تعاملی که به واسطه این دستور مابین برنامه تلگرام و جیمیل ایجاد می‌شود یک تعامل IFTTT یا تعامل مبتنی بر قید و شرط خاص خواهد بود. این نوع دستورهای با قید و شرط خاص را IFTTT می‌نامیم.

قابلیت IFTTT می‌تواند در زمینه‌های مختلفی کاربرد داشته باشد و دستورات بسیار متنوعی را شامل شود. با استفاده از IFTTT می‌توانیم مابین سرویس‌ها، برنامه‌ها، کامپیوترها و سیستم‌های مختلف تعامل هوشمند و اتوماتیک ایجاد کنیم. قابلیت IFTTT تلگرام هم دقیقا به همین صورت عمل می‌کند. پشتیبانی تلگرام 3.15 از قابلیت IFTTT به این معناست که این برنامه می‌تواند با سرویس‌ها و برنامه‌های دیگری در تعامل اتوماتیک مبتنی بر قید و شرط یا همان تعامل IFTTT باشد. جالب است بدانید که تلگرام 3.15 هم اکنون می‌تواند با سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی نظیر توییتر (Twitter)، اینستاگرام (Instagram)، جیمیل (Gmail)، اسپافی (Spofy)، نست (Nest)، دراپ‌باکس (DropBox) و بسیاری از سرویس‌های دیگر تعامل IFTTT داشته باشد.

آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

تعامل IFTTT تلگرام به صورت دو طرفه قابل انجام است، اما منظور از دو طرفه بودن قابلیت IFTTT تلگرام چیست؟ منظور از تعامل IFTTT دوطرفه در تلگرام این است که اپلیکیشن تلگرام می‌تواند هم در بخش اول (اگر) دستور IFTTT قرار بگیرد و بدین صورت منجر به راه‌اندازی یک برنامه یا سرویس ثانویه شود و هم در بخش دوم (پس) دستور IFTTT قرار گرفته و به این صورت در شرایط خاص خود به عنوان برنامه ثانویه اجرا شود. برای درک بهتر این موضوع به مثالی که قبلا به عنوان یک دستور IFTTT زده شد دقت کنید. این مثال به این صورت بود: “اگر در برنامه جیمیل (Gmail) ایمیل دریافت کردن، پس اپلیکیشن تلگرام هم نوتیفیکیشن ارائه کند”. در این مثال تلگرام اپلیکیشن ثانویه‌ای است که در بخش دوم (پس) دستور IFTTT قرار دارد. حال اگر دستور IFTTT ما بدین صورت بود که: “اگر در کانال تلگرام خود پستی ارسال کردم، پس آن پست در توییتر هم ارسال شود”، فرآیند موجود کاملا برعکس می‌شد. در این دستور IFTTT، برنامه تلگرام در بخش اول (اگر) دستور قرار دارد. این نوع تعامل دوطرفه IFTTT توسط تلگرام 3.15 پشتیبانی می‌شود، بنابراین با مفهوم تعامل دوطرفه قابلیت IFTTT تلگرام هم آشنا شدید.

حال که با قابلیت IFTTT تلگرام و اصطلاحا دو طرفه بودن آن آشنا شدید، وقت آن رسیده که با کاربرد آن در تلگرام آشنا شوید. حتما این سوال در ذهنتان ایجاد شده که چگونه می‌توانیم دستورهای IFTTT را در تلگرام ایجاد کنیم؟! همانطور که اشاره داشتیم برای انجام این عمل هیچ نیازی به دانش برنامه‌نویسی یا دانش خاص دیگری ندارید. تلگرام به عنوان اولین برنامه پیام رسانی این چنینی که از قابلیت IFTTT پشتیبانی می‌کند، امکان استفاده از دستورات IFTTT را به ساده‌ترین شکل ممکن برای کاربران محقق کرده است. در ادامه به شرح نحوه استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام می‌پردازیم.

چگونه از قابلیت IFTTT تلگرام استفاده کنیم؟

استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام به سادگی امکانپذیر است. شما به منظور ایجاد دستورهای IFTTT نیازی به کدنویسی یا دانش خاصی ندارید. تلگرام کدهای دستوری IFTTT بسیار متنوع و متعددی را پیش از این طراحی کرده که به موجب آن اپلیکیشن تلگرام می‌تواند با بیش از 360 سرویس مختلف ارتباط IFTTT دوطرفه داشته باشد. طبیعی است که هر یک از دستورات IFTTT عملکرد منحصر به فردی دارند. تلگرام برای استفاده آسان کاربران از دستورهای IFTTT، برای هر یک از آن‌ها یک کد اختصاصی با نام اپلت (Applet) ارائه می‌کند. با وارد کردن کد یا اپلت (Applet) مربوط به هر یک از دستورات IFTTT مورد نظرتان در ربات اختصاصی که بدین منظور ارائه شده است، می‌توانید نسبت به فعال سازی و استفاده از IFTTT مد نظر وارد عمل شوید. بنابراین روند کلی استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام به شرحی است که اشاره داشتیم. در ادامه به آموزش مرحله به مرحله نحوه استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام می‌پردازیم.

به منظور شروع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام باید با کلیک بر روی این قسمت به سایت IFTTT مراجعه کنید و با کلیک بر روی گزینه Sign Up یک اکانت اختصاصی بسازید. در نظر داشته باشید که داشتن یک اکانت اختصاصی در این سایت به منظور استفاده از ربات و قابلیت IFTTT تلگرام الزامی است.

پس از ساخت اکانت IFTTT باید ربات @IFTTT را به تلگرام خود اضافه کنید. بدین منظور برنامه تلگرام را اجرا کنید و در بخش جستجوی آن عبارت @IFTTT را تایپ کنید. ربات @IFTTT را به اکانت تلگرام خود متصل کنید. بدین منظور باید گزینه آبی رنگ Start موجود در زیر صفحه را لمس کنید. با استفاده از ربات اختصاصی @IFTTT می‌توانید علاوه بر استفاده‌های شخصی، قادر به دعوت آن به گروه هم خواهید بود. در این شرایط به غیر از شما، سایر اعضا گروه هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: تعمیر آیفون

آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

به محض لمس گزینه Start، ربات @IFTTT در برنامه تلگرام فعال می‌شود و یک پیغام برایتان ارسال می‌کند. این پیغام حاوی یک لینک است که در عکس زیر مشخص شده است. این لینک را لمس کنید.

آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

با انجام مراحل فوق به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که در آن لیستی از اپلت های مختلف قابلیت استفاده در تلگرام ارائه شده است. احتمال در این مرحله حساب کاربری IFTTT شما به طور اتوماتیک فعال خواهد بود اما اگر گزینه‌ای با عنوان Sign in را در صفحه مشاهده کردید، آن را لمس نمایید و فرآیند ورود به حساب کاربری IFTTT را انجام دهید. همچنین می‌توانید ابتدا با لمس اپلت مد نظرتان در لیست ارائه شده نسبت به انتخاب آن اقدام کنید و سپس فرآیند لاگین یا ورود به حساب کاربری را تکمیل نمایید. ما از روش دوم استفاده کرده‌ایم و نیازی به ورود دوباره به اکانت IFTTT وجود نداشت، چرا که اطلاعات آن در حافظه مرورگر ثبت شده است. بنابراین در صفحه‌ای که لیست اپلت های مختلف تلگرام ارائه شده، اپلت مورد نظرتان را انتخاب کنید. به عنوان مثال ما اپلت زیر را انتخاب کرده‌ایم که با فعال سازی آن، مابین اینستاگرام و برنامه تلگرام ارتباط برقرار می‌شود. این ارتباط به این صورت است که با ارسال پست در اینستاگرام، پست مد نظر در یک گفتگوی تلگرام هم ارسال شود.

آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

حال که اپلت مد نظر را انتخاب کردید باید گزینه Turn On را لمس کنید تا دستور فعال سازی اپلت انتخابی ارائه شود. اگر با صفحه مربوط به ورود به اکانت IFTTT مواجه شدید، کافیست که مشخصات اکانت خود را وارد کنید و سایر مراحل را طی نمایید. اگر با درخواست ورود به اکانت IFTTT مواجه نشدید، احتمالا صفحه‌ای پیش رویتان قرار می‌گیرد که از شما در مورد دسترسی اپلت انتخاب شده اجازه می‌خواهد. اپلت انتخابی ما نیازمند دسترسی به اطلاعات تلگرام و اینستاگرام است. با لمس گزینه OK با دسترسی آن موافقت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تعمیر موبایل سامسونگ

آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

سپس در صورت نیاز باید مشخصات اکانت اینستاگرام مورد نظرتان به منظور تعامل با  قابلیت IFTTT تلگرام را وارد نمایید. در بخشی که در کادر زیر نمایش داده شده باید مقصد خود در برنامه تلگرام به منظور ارسال پست اینستاگرام را مشخص کنید. نهایتا گزینه Save را لمس نمایید. در نظر داشته باشید که ربات IFTTT دو دستور connect_group/ و connect_channel/ را هم به منظور ایجاد ارتباط مابین گروه‌ها و کانال‌ها ارائه می‌کند تا بدین صورت اپلت فعال شده بتواند پست‌های مد نظر را در کانال‌ها و گروه‌هایی که خودتان تعیین می‌کنید ارسال کند.

آموزش جامع استفاده از قابلیت IFTTT تلگرام و فعال سازی اپلت

به منظور غیر فعال کردن هر اپلت هم کافیست که با کلیک بر روی این قسمت به لیست اپلت های تلگرام مراجعه کنید و سپس در لیست موجود اپلت مد نظر را انتخاب و گزینه Turn Off را لمس کنید.

آیا امکان ساخت اپلت های شخصی و منحصر به فرد وجود دارد؟

تلگرام امکان ساخت اپلت های شخصی و منحصر به فرد را هم ارائه می‌کند. البته انجام این عمل ساده نیست. به منظور ساخت اپلت و آشنایی با نحوه انجام این عمل بر روی این قسمت کلیک کنید تا به صفحه اصلی ساخت اپلت در سایت IFTTT منتقل شوید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات تخصصی موبایل

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی قابلیت IFTTT تلگرام و نحوه استفاده از آن پرداختیم. چنانچه در رابطه با هر یک از بخش‌ها و مراحل شرح داده شده نیاز به توضیح یا راهنمایی بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان واحد پشتیبانی موبایل کمک تماس حاصل کنید و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

بیشتر بخوانید:

خرید موبایل

قیمت ال سی دی iPhone 11 Pro

تعمیرات آیفون

تعمیرات گوشی سامسونگ

 

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (8)

guest
8 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
فرید
فرید
2 سال گذشته

آیا با این برنامه میشه کاری کرد که پستی که تو تلگرام انتشار میدیم همزمان در شبکه های اجتماعی دیگه منتشر بشه ؟

پیوند
پیوند
6 سال گذشته

بسیار عالی و کامل بود،، موفق و پرتوان باشید.
هر روزتان نوروز باد

Pzh
Pzh
7 سال گذشته

امکان این وجود داره که پست های جدیدی که توی اینستاگراممون میاد
بیاد توی تلگراممون؟

st
st
7 سال گذشته
پاسخ به  Pzh

امکان این وجود داره که پست های جدیدی که توی اینستاگرامم میاد
ب تلگرامم ارسال بشه ؟یا از طریق تلگرام به انیستاگرامم پست ارسال کنم و دیگه وارد برنامه انیستا نشم

علی
علی
7 سال گذشته

سلام.
آیا امکان این وجود داره که پست های ارسال شده بر روی سایت رو با کمک این سرویس،به کاربرانی که تلگرامشون رو داریم،ارسال کنیم ؟ یا ناتیفیکیشن بهشون بدیم ؟ لطفا راهنمایی کنید.

ناصر یزدی
ناصر یزدی
7 سال گذشته
پاسخ به  علی

درود؛
توی IFTTT مختص تلگرام تعریف نشده این مورد، ولی این مورد برای اینستاگرام وجود داره.
احتمالا بزودی برای تلگرام هم منتشر شود.

محمد
محمد
3 سال گذشته
پاسخ به  ناصر یزدی

سلام
چجوری میتونم از توییتر توییت ارسال کنم تا کانال تلگرامیم

رضا
رضا
7 سال گذشته

عالیه!!