مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat)؛ نقاط قوت و ضعف

مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت

اینستاگرام در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی تصویر محور موجود محسوب می‌شود. در سمت مقابل اسنپ چت هم یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های مشابه موجود است. اما به نظر شما کدامیک از این دو اپلیکیشن نسبت به یکدیگر برتری دارند؟ در این مقاله قصد داریم که به مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat) و مرور نقاط قوت و ضعف آن‌ها بپردازیم. بنابراین با موبایل کمک همراه باشید.

مقدمه‌ای در رابطه اسنپ چت و اینستاگرام

اینستاگرام در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی موبایلی موجود به شمار می‌رود. اینستاگرام روز به روز در حال پیشرفت است و قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود. این شبکه اجتماعی که مبتنی بر اشتراک گذاری عکس و ویدیوهای کوتاه است، توانسته به شدت در بین کاربران محبوبیت پیدا کند و ظاهرا در حال حاضر بیش از 500 میلیون کاربر فعال دارد! اینستاگرام از سال 2010 عرضه شد و روز به روز به محبوبیت آن افزوده شد. حال می‌توان اینستاگرام را پرطرفدارترین و بهترین شبکه اجتماعی تصویر محور موجود خطاب کرد.

در سمت مقابل اپلیکیشن اسنپ چت (Snapchat) قرار دارد که تا حد زیادی شبیه به اینستاگرام است. این اپلیکیشن در اواخر سال 2011 رسما عرضه شد و ویژگی‌های جالب توجهی دارد. اینستاگرام و اسنپ چت از برخی جوانب بسیار شبیه به هم هستند و یک ایده مشترک را دنبال می‌کنند. اصلی‌ترین وجه تشابه مابین این دو اپلیکیشن یا شبکه اجتماعی مربوط به تصویر محور بودن آن‌هاست. کاربران اینستاگرام و اسنپ چت باید تلاش کنند تا ویدیوهای کوتاه و عکس‌های جالبی را برای مخاطبین خود اشتراک گذاری نمایند.

چندی پیش اینستاگرام قابلیت جدیدی را ارائه کرد که استوریز (Instgram Stories) نام دارد. به موجب کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قابلیت به مطالعه مقاله “استوریز اینستاگرام (Instagram Stories) و نکات استفاده از آن” بپردازید. این قابلیت شاید برای کاربران اینستاگرام جدید و نو به نظر برسد اما کاربران اسنپ چت به خوبی با آن آشنا هستند. ایده مربوط به طراحی و ارائه قابلیت استوریز اینستاگرام به طور کامل از اسنپ چت کپی‌برداری شده است و این موضوع ما را به فکر فرو می‌برد که به واقع کدامیک از این دو اپلیکیشن نسبت به یکدیگر برتری دارند؟ به نظر شما معایب و مزیت‌های هر یک از این دو اپلیکیشن در چیست؟ در این مقاله قصد داریم که به مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat) بپردازیم و مروری بر نقاط قوت و ضعف آن‌ها داشته باشیم. بنابراین توصیه می‌کنیم که با موبایل کمک همراه باشید.

مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat): نقاط قوت اینستاگرام

پس از مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat) تصمیم گرفتیم که برای هر یک از این دو اپلیکیشن دو مزیت نسبت به دیگری انتخاب و معرفی کنیم. با اشاره به مزیت‌ هر یک از این اپلیکیشن‌ها نسبت به اپلیکیشن دیگر، ضعف اپلیکیشن دوم هم نمایان می‌شود. دو مزیت یا نقطه قوت اینستاگرام نسبت به اسنپ چت به شرح زیر است:

  • سهولت استفاده و افزایش قابلیت‌ها: اولین و محسوس‌ترین دلیلی که اینستاگرام را نسبت به اسنپ چت قدرتمندتر و بهتر می‌کند مربوط به سهولت استفاده و افزایش قابلیت‌های آن است. اینستاگرام روز به روز در حال گسترش قابلیت‌های اپلیکیشن خود است و رابط کاربری آن را به شیوه‌ای طراحی کرده که کاربران به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند. در سمت مقابل اسنپ چت دارای قابلیت‌هایی است که به سادگی نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد و برای آشنایی با آن‌ها باید زمان نسبتا زیادی صرف شود. بنابراین سهولت استفاده و افزایش چشمگیر قابلیت‌های اینستاگرام یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این اپلیکیشن نسبت به اپلیکیشن اسنپ چت محسوب می‌شود.
  • برتری عددی و تعداد کاربران فعال: همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم، هم اکنون اینستاگرام بیش از 500 میلیون کاربر فعال دارد! این موضوع در حالی است که تعداد کاربران فعال اسنپ چت چیزی در حدود 150 میلیون نفر خواهد بود. بنابراین اینستاگرام از نظر عددی و تعداد کاربران نسبت به اسنپ چپ برتری محسوسی دارد. از آنجایی که اغلب کاربران این دو شبکه اجتماعی به شدت در تلاش هستند که تعداد لایک‌های پست‌های خود را افزایش دهند، برتری عددی و مرتبط با تعداد کاربران اینستاگرام بیش از پیش حائز اهمیت می‌شود! بنابراین ضمن مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat) باید اشاره کرد که تعداد کاربران اینستاگرام به شدت بیشتر از اسنپ چت است و این امر از مزیت‌های اینستاگرام محسوب می‌شود.

بنابراین موارد فوق از نظر ما می‌توانند اصلی‌ترین مزیت‌ها یا نقاط قوت اینستاگرام نسبت به اسنپ چت (Snapchat) محسوب می‌شوند. حال نوبت به اسنپ چت می‌رسد تا مزیت‌های خود را نسبت به اینستاگرام به معرض نمایش قرار دهد!

مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat): نقاط قوت اسنپ چت 

اما مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat) کاملا ترازو را به نفع اینستاگرام خم نمی‌کند! اسنپ چت هم مزیت‌ها و نقاط قوتی دارد که آن را به یک اپلیکیشن برتر تبدیل می‌کنند. به نظر ما اصلی‌ترین این مزیت‌ها در دو عامل زیر خلاصه می‌شوند:

  • فیلترهای جالب و منحصر به فرد: اصلی‌ترین ویژگی اسنپ چت که آن را در مقایسه با هر اپلیکیشن دیگری برتر می‌کند مربوط به فیلترهای جالب و منحصر به فرد این اپلیکیشن است. فیلترهای ارائه شده در اسنپ چت مبتنی بر جنبه‌های خاصی از تکنولوژی واقعیت افزوده (Augmented Reality) هستند و بهترین ویژگی آن به شمار می‌روند. این فیلترها اغلب با به روز رسانی‌های نسبتا زود به زود همراه می‌شوند و کاربر را قادر می‌سازند تا نسبت به ضبط ویدیو یا عکس‌های جالب و مبتنی بر فیلترهای خاص وارد عمل شود. بنابراین فیلترهای جالب و منحصر به فرد اسنپ چت اصلی‌ترین مزیت آن نسبت به اینستاگرام را شامل می‌شوند. البته بعید نیست که در آینده نزدیک اینستاگرام این قابلیت را هم از اسنپ چت کپی کند!
  • رویه و فرهنگ متفاوت و مبتنی بر سرگرمی: استراتژی عملکردی یا اصطلاحا فرهنگ مجازی اغلب کاربران اسنپ چت در مقایسه با اینستاگرام کاملا متفاوت است. اگر دقت کرده باشید در اینستاگرام عموما افراد پست‌هایی ارسال می‌کنند که در آن ژست‌های جدی دارند و حتی بسیاری از افراد از اینستاگرام به منظور گسترش فعالیت‌های تجاری خود استفاده می‌کنند. اینستاگرام حتی در این راستا قابلیت بیزینس پروفایل را معرفی کرده بود. اما فرهنگ و رویه‌ای که در اسنپ چت شاهد آن هستیم کاملا متفاوت است. در اسنپ چت کاربران بیشتر در پی اشتراک گذاری لحظات شاد خود هستند و سعی دارند تا حالتی سرگرم کننده را ایجاد کنند. در اسنپ چت کمتر شاهد اشتراک گذاری عکس‌هایی جدی و با ژست‌های غیر طبیعی و مشابه با اینستاگرام خواهید بود. البته باید اشاره کنیم که این رویه چندان در رابطه با کاربران داخلی صدق نمی‌کند!

بنابراین موارد فوق از جمله اصلی‌ترین و محسوس‌ترین نقاط قوت اسنپ چت (Snapchat) نسبت به اینستاگرام محسوب می‌شوند. بدون تردید کاربران اسنپ چت می‌توانند موارد فوق را به صورت محسوس‌تری درک کنند اما شاید درک آن برای اغلب ما اینستاگرامی‌ها دشوار باشد.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به مقایسه اینستاگرام با اسنپ چت (Snapchat) پرداختیم و سعی داشتیم که به طور خلاصه مروری بر نقاط قوت و ضعف این اپلیکیشن‌ها نسبت به یکدیگر داشته باشیم. نظر شما در رابطه با این موضوع چگونه است؟ به نظر شما اینستاگرام بهتر است یا اسنپ چت؟

بیشتر بخوانید:

خرید موبایل

 

تعمیرات موبایل

منبع addthis

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments