همه چیز در مورد گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

شاید شما هم در رابطه با گارانتی موبایل و ضوابط آن سوالاتی داشته باشید و بارها این سوال را از خودتان پرسیده باشید که گارانتی گوشی چه مزیت هایی دارد و آیا خرید گوشی با گارانتی اقدامی مناسب است؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم به طور جامع در رابطه با گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل و غیره صحبت کنیم و مزیت ها و معایب گارانتی موبایل را برایتان شرح دهیم. بنابراین با موبایل کمک همراه باشید.

گارانتی موبایل چیست؟

گارانتی در واقع نوعی تضمین است که در ازای کارکرد بدون مشکل یک وسیله ارائه می‌شود. برای مثال زمانی که شما گوشی موبایلی را با گارانتی خریداری می‌کنید، شرکت گارانتی کننده ضمانت می‌کند که آن گوشی در مدت زمان مشخصی دچار مشکلات عملکردی نشود. پس گارانتی دارای مدت زمان مشخصی است و خرابی های قطعات دستگاه را در آن دوره تحت پوش قرار می‌دهد.

همه چیز در مورد گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

به عنوان مثال تصور کنید شما گوشی سامسونگ گلکسی S8 را با گارانتی 18 ماهه خریداری کرده‌اید و بعد از 2 ماه گوشی شما بدون اینکه شما بلایی سر آن آورده باشید از کار می‌افتد! در این شرایط شرکتی که گوشی شما را گارانتی کرده موظف خواهد بود که آن را به صورت رایگان تعمیر کند.

همیشه از اپ استورهای مطرح مثل بازار و گوگل پلی دانلود کنید چون سیستم انتی ویروس هشدار دارند و اگر برنامه ای رفتار مخرب داشت به شما هشدار داده می شود. با این کار عملکرد گوشی شما همیشه بالا خواهد بود.
همه چیز در مورد گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

گارانتی به شیوه مشابه برای ابزارها، گجت ها، لوازم و دیگر اجناس هم ارائه می‌شود. برای مثال خودروهای جدید و نویی که خریداری می‌شوند هم گارانتی دارند یا لپ تاپ، کنسول های بازی و غیره هم می‌توانند از گارانتی بهره‌مند باشند. اما در این بین جای بحث زیادی در مورد کیفیت سرویس دهی شرکت هایی که گارانتی گوشی موبایل را ارائه می‌کنند وجود دارد. برای مثال طبق ادعای خیلی از کاربران، شرکت های ارائه دهنده خدمات گارانتی همیشه سعی می‌کنند از سرویس دهی به مشتریان دوری کنند و با بهانه های مختلف گوشی آن ها را تحت گارانتی تعمیر ننمایند. این موضوع سبب شده که شک و تردید و سوالات زیادی برای استفاده از گارانتی گوشی موبایل برای کاربران به وجود آید.

گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

ما در ادامه این مطب می‌خواهیم به طور جامع در رابطه با گارانتی موبایل، ضوابط آن، مزیت ها و معایب آن، انواع گارانتی موبایل سامسونگ، گارانتی گوشی های اپل و غیره صحبت کنیم و به نوعی یک مقاله کاملا جمع در رابطه با گارانتی گوشی موبایل را در اختیارتان قرار دهیم. بنابراین احتمالا پاسخ هر سوالی که در رابطه با گارانتی موبایل در ذهنتان ایجاد شده را در این مطلب پیدا خواهید کرد. ضمنا توصیه می‌کنیم برای اینکه بیشتر با ماهیت گارانتی موبایل آشنا شوید حتما یک مرتبه مقاله گارانتی گوشی موبایل چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ را هم مطالعه کنید چون در آن مقاله به طور مختصر در رابطه با ماهیت گارانتی گوشی های موبایل صحبت کرده بودیم. پس با موبایل کمک همراه باشید.

هزینه گارانتی گوشی موبایل سامسونگ ، اپل و غیره چقدر است؟

در اولین قدم بهتر است در مورد هزینه گارانتی گوشی صحبت کنیم. در بازار کشورمان گوشی های موبایل نو و تازه به دو صورت عرضه می‌شوند که به ترتیب “با گارانتی” و “بدون گارانتی” نام دارند. به عنوان مثال اگر شما قصد خرید یک آیفون 8 را داشته باشید و به مغازه های فروش موبایل مراجعه کنید، فروشنده ممکن است دو نسخه از آیفون 8 را در اختیارتان قرار دهد و بگوید که یکی از آن دو گارانتی دارد و محصول دیگر بدون گارانتی است! در اینجا یک تفاوت قیمت نسبتا ناچیز مابین دو نسخه گوشی مورد نظرتان وجود خواهد داشت. مثلا آیفون 8 با گارانتی ممکن است حدود 500 هزار تومان از آیفون 8 بدون گارانتی گران قیمت تر باشد. بنابراین هزینه گارانتی گوشی موبایل در همان ابتدای کار و در حین خرید دستگاه پرداخت می‌شود.

مقدار هزینه‌ای که برای گارانتی گوشی های موبایل دریافت می‌گردد با توجه به نوع و مدل آن ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر یک گوشی خیلی گران قیمت بخرید، طبیعتا هزینه بیشتری هم برای گارانتی آن از شما دریافت می‌شود که در برخی مواقع ممکن است این هزینه به چند میلیون تومان هم برسد. اما زمانی که گوشی میان رده‌ای خریداری کنید، طبیعتا هزینه زیادی برای گارانتی آن دریافت نمی‌شود و در برخی مواقع این هزینه زیر 200 الی 300 هزار تومان خواهد بود. بنابراین نوع و مدل گوشی که قصد خریدش را دارید بر روی مقدار هزینه‌ای که باید برای گارانتی آن پرداخت شود تاثیرگذار خواهد بود. دقت داشته باشید هزینه گارانتی فقط یک بار پرداخت خواهد شد و دیگر مشتری نباید هیچ پولی از بابت گارانتی به شرکت ارائه دهنده خدمات گارانتی پرداخت کند.

مدت زمان گارانتی گوشی های موبایل چقدر است؟

گارانتی گوشی های موبایل می‌تواند بنا به ضوابط و سیاست های شرکت ارائه دهنده سرویس گارانتی متفاوت باشد. طبیعی است که از نگاه مشتری هرچقدر گارانتی مدت زمان بیشتری را تحت پوشش قرار دهد وضعیت بهتری خواهد داشت و از سمت دیگر برای شرکت گارانتی کننده هرچقدر گارانتی کوتاه‌تر باشد ریسک آن کمتر است. عموما گارانتی گوشی موبایل سامسونگ، اپل و غیره در ایران برای مدت زمان 18 ماه ارائه می‌شوند و در برخی مواقع ممکن است این مدت زمان 1 ساله یا 2 ساله هم شود. طبیعتا هرچقدر مدت زمان گارانتی بیشتر باشد، هزینه‌ای که برای آن پرداخت می‌شود هم بیشتر خواهد بود و هرچقدر مدت زمان گارانتی کمتر باشد، هزینه مورد نیاز برای بهره‌مند شدن از آن هم کمتر خواهد بود. لازم به اشاره است که بر خلاف بیمه موبایل، گارانتی قابل تمدید نیست و فقط یک دوره مشخص را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با بیمه موبایل و ضوابط آن به مطالعه مقاله “بیمه گوشی موبایل چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟” بپردازید.

گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

وقتی شما گوشی را با گارانتی 18 ماهه خریداری کنید، اگر در طول 18 ماه مشکلی برای آن به وجود آید شرکت گارانتی کننده باید پاسخگو باشد. البته مشکلی که در گوشی ایجاد می‌شود نباید ناشی از سهل انگاری و دخالت مستقیم کاربر باشد که در ادامه بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت می‌کنیم. اما به محض اینکه مدت زمان گارانتی تمام شود، دیگر نمی‌توانید مشکلاتی که در دستگاه به وجود می‌آید را تحت ضوابط گارانتی تعمیر کنید و باید هزینه تعمیرات را شخصا پرداخت کنید. پس مدت زمان گارانتی برای گوشی های موبایل با توجه به سیاست های شرکت گارانتی کننده مشخص می‌شود و می‌تواند برای یک گوشی در بازه های متفاوتی ارائه گردد.

کدام خرابی و مشکلات تحت گارانتی قابل تعمیر نیستند؟

متاسفانه گارانتی گوشی موبایل به گونه‌ای است که هر مشکلی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. گارانتی تضمین می‌کند که اجزای سخت افزاری گوشی شما در بازه زمانی مشخص شده به طور خود به خود و بدون دخالت عوامل جانبی دچار مشکل نمی‌شود، اما قرار نیست که با گارانتی کردن گوشی خودتان بتوانید صفحه نمایش شکسته یا گوشی آب خورده خود را تعویض نمایید! موارد  مشکلاتی که گارانتی موبایل از آن ها پشتیبانی نمی‌کند به طور کلی شامل موارد زیر می‌شود:

  • خرابی ناشی از آب خوردگی و نفوذ مایعات: گارانتی موبایل به هیچ عنوان خرابی های ناشی از آب خوردگی و نفوذ مایعات ر تحت پوشش قرار نمی‌دهد. حتی گوشی هایی که از استاندارد ضد آب بهره‌مند باشند هم اگر در صورت تماس با آب دچار خرابی شوند نمی‌توانند از ضوابط گارانتی بهره‌مند گردند. برای مثل اگر شما گلکسی S9 پلاس سامسونگ را هفته گذشته خریداری کرده باشید و امروز به دلیل افتادن در آب یا ریختن آب بر روی دستگاه خراب شود، قادر نخواهید بود که از گارانتی آن برای تعمیر رایگان دستگاه استفاده کنید. این موضوع یکی از نقاط ضعف گارانتی گوشی موبایل است که در بیمه موبایل مورد توجه قرار گرفته و تحت پوشش قرار داده می‌شود.
  • خرابی ناشی از سهل انگاری کاربر و ضربه: اگر کاربر بنا به هر دلیل و چه به صورت عمدی یا غیر عمد در خرابی گوشی نقش داشته و خرابی به وجود آمده در دستگاه ناشی از سهل انگاری وی باشد، گارانتی در قبال این موضوع غرامت پرداخت نخواهد کرد. به عنوان مثال اگر گوشی آیفون XS را دیروز با گارانتی 18 ماهه خریداری کرده باشید و ال سی دی گوشی امروز به دلیل افتادن از دستتان بشکند، نمی‌توانید تحت ضوابط گارانتی و به طور رایگان آن را تعمیر کنید. خرابی های ناشی از نوسانات برق، استفاده از شارژرهای نامرغوب، تصادف، بلایای طبیعی و غیره هم تحت گارانتی گوشی موبایل قابل تعمیر نیستند.

گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

  • خراب شدن تعداد محدودی از پیکسل های ال سی دی: در برخی مواقع ممکن است تک پیکسل های ال سی دی گوشی بسوزند و بدین ترتیب نقاط کوچک و تاریکی بر روی صفحه نمایش گوشی های موبایل به وجود آید. اگر تعداد پیکسل های سوخته ال سی دی گوشی شما به حداقل تعدادی که توسط شرکت گارانتی کننده نرسیده باشد، حتی اگر شما هیچ دخالتی که سوختن پیکسل های ال سی دی نداشته باشید هم نمی‌توانید تحت گارانتی ال سی دی دستگاه را تعمیر کنید! شاید این موضوع کمی برایتان سردرگم کننده باشد. به همین دلیل با یک مثال برایتان موضوع را روشن تر می‌کنیم. به عنوان مثال ممکن است شرکت گارانتی کننده گوشی شما در ضوابط قرارداد تنظیم شده عنوان کرده باشد که برای تعویض تاچ ال سی دی گوشی در شرایطی که پیکسل های آن بسوزند باید حداقل 3 پیکسل سوخته روی ال سی دی دستگاه دیده شود. در این شرایط اگر یک یا دو پیکسل روی ال سی دی گوشی شما بسوزد، شرکت با گارانتی ال سی دی گوشی شما را تعویض نخواهد کرد اما به محض اینکه تعداد پیکسل های سوخته LCD به 3 عدد برسد، شرکت موظف می‌شود طبق ضوابط گارانتی عمل کند.

موارد فوق اصلی ترین مسائلی هستند که متاسفانه تحت ضوابط گارانتی قرار ندارند. جالب است بدانید که در اغلب موارد هم مشکلاتی که برای گوشی های مشتریان به وجود می‌آید ناشی از سهل انگاری خود آن هاست. برای مثال افتادن گوشی از دست کاربر و شکستن ال سی دی یا از کار افتادن آن یکی از شایع ترین اتفاق هایی است که هر روز رخ می‌دهد و متاسفانه تحت ضوابط گارانتی قابل تعمیر نیست! همین امر برای خرابی ناشی از آب خوردگی هم صادق است. بنابراین این موضوعات سبب شده‌اند که خیلی از کاربران اصلا علاقه‌ای به خرید گوشی های با گارانتی نداشته باشند و عملا بر این باور باشند که گارانتی گوشی موبایل هیچ منفعتی ندارد! موضوع زمانی نا امید کننده تر می‌شود که شرکت های ارائه دهنده گارانتی موبایل سعی کنند هر خرابی که در گوشی کاربر به وجود آمده را با تبصره های خاص نام برده شده دور زده و از ارائه خدمات ممانعت به عمل آورند!

آمار رضایت مشتریان از گارانتی گوشی موبایل

متاسفانه طبق آمار بیش از 60 درصد کاربران از خدمات شرکت هایی که سرویس گارانتی گوشی موبایل ارائه می‌کنند راضی نیستند! طبق ادعای خیلی از این کاربران، شرکت های مذکور سعی می‌کنند هر خرابی را به کاربر نسبت دهند و بدین ترتیب از تعمیر رایگان گوشی ممانعت به عمل آورند. برای مثال تصور کنید گوشی شما به صورت خودکار خاموش شده و روشن نمی‌شود و واقعا شما نقشی در اتفاق افتادن این مشکل نداشته‌اید. بنابراین برای رفع مشکل به نمایندگی های رسمی گارانتی گوشی خود مراجعه می‌کنید اما نمایندگی مدعی می‌شود که گوشی در اثر ضربه یا نفوذ آب دچار مشکل شده و بدین ترتیب به صورت رایگان و تحت ضوابط گارانتی موبایل قابل تعمیر نیست!

در اینگونه مواقع به نوعی شرکت ارائه دهنده گارانتی قصد دارد از زیر بار مسئولیتی که بر عهده دارد فرار کند. متاسفانه در گزارش های زیادی دیده شده که شرکت های ارائه دهنده سرویس گارانتی موبایل با بهانه های مختلف سعی می‌کنند که گوشی مشتریان را تحت ضوابط گارانتی تعمیر نکنند و متاسفانه مشتریان هم در این شرایط راه حلی پیش رویشان قرار نخواهد داشت. بنابراین این موضوع سبب شده که رضایت مشتریان از گارانتی موبایل به شدت کاهش یابد و همانطور که قبلا گفتیم خیلی از کاربران عقیده داشته باشند که خرید گوشی با گارانتی اصلا اقدام درستی نیست و بهتر است از همان ابتدای کار بدون پرداخت هزینه اضافه، نسخه بدون گارانتی گوشی خریداری شود. در سمت مقابل بیمه موبایل به رویکردی متفاوت توانسته رضایت مشتریان را جلب کند که توصیه داریم برای آشنایی با مزیت های بیمه نسبت به گارانتی گوشی به مطالعه مقاله مزیت های بیمه موبایل چیست؟ چرا باید گوشی خود را بیمه کنیم؟ بپردازید.

گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

آیا گارانتی اصلی اپل در ایران ارائه می‌شود؟

اپل به طور رسمی در ایران نمایندگی ندارد بنابراین کاربرانی که در داخل کشور ما آیفون و آیپد های این شرکت را خریداری می‌کنند نمی‌توانند از مزیت ها و خدماتی که شرکت اپل برای مشتریانش ارائه کرده بهره‌مند شوند. اما با این حال در بازار ایران آیفون و آیپد های اپل هم با ضمانت عرضه می‌شوند که این ضمانت از سوی شرکت های واسط و داخلی انجام خواهد شد. پس عملا تفاوتی مابین گارانتی اپل و دیگر برندهای موبایل در داخل کشور وجود ندارد. برای آشنایی بیشتر با جزئیات مربوط به گارانتی رسمی اپل و نمایندگی های مجاز این شرکت در ایران به مطالعه مقاله همه چیز در مورد نمایندگی رسمی اپل در ایران و شرایط گارانتی آیفون بپردازید.

آیا گارانتی اصلی سامسونگ در ایران ارائه می‌شود؟

خوشبختانه روابط مابین ایران و کشور کره جنوبی خوب است و به همین دلیل گارانتی های رسمی سامسونگ در ایران ارائه می‌شوند اما تمام شرکت هایی که در ایران گارانتی سامسونگ رJا ارائه می‌کند رسما تحت نظارت این شرکت فعالیت ندارد و اغلب آن ها شرکت های واسطی هستند که منشاء داخلی خواهند داشت. برخی از اصلی ترین این شرکت ها شامل مواردی همچون گارانتی پارس سامتل، گارانتی پارس مایکروتل، گارانتی گروه هماهنگ، گارانتی سامسونگ الکترونیکس خاورمیانه و غیره می‌شوند. قبل از اینکه از سرویس این شرکت های نام برده شده استفاده کنید، توصیه می‌کنیم سری به وبسایت آن ها بزنید و ضوابط گارانتی محصولاتشان را مطالعه نمایید تا بهتر با کیفیت خدمات دهی آن ها آشنا شوید.

گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب در رابطه با گارانتی گوشی موبایل سامسونگ و اپل و شرکت هایی که در داخل کشور سرویس گارانتی این گوشی ها را ارائه می‌کنند صحبت کردیم. به نظر ما بیمه موبایل در مقایسه با گارانتی کیفیت سرویس بهتری را ارائه خواهد کرد و گزینه مناسب تری است. البته فراموش نکنید که برای بیمه موبایل باید هزینه بیشتری نسبت به گارانتی پرداخت شود. نظر شما در رابطه با گارانتی گوشی موبایل چیست و چه تجربه‌ای از این سرویس در بازار کشورمان داشته‌اید؟

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (6)

guest
6 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
فربود شجاعی
فربود شجاعی
2 سال گذشته

سلام آیا در تعطیلات گارانتی فعال میکنن شرکت ها

فرزاد نجفی
فرزاد نجفی
2 سال گذشته

گوشی سامسونگ در دو روز اول دچار مشکل شده نحوه تعویض چیست لطفا راهنمایی کنید.

یوسف زاده
یوسف زاده
3 سال گذشته

گوشی a11خریدم قاب پشتش انگار لقه صدامیده واقعا ناراضیم درست میشه؟؟؟

یوسف زاده
یوسف زاده
3 سال گذشته

سلام یه گوشی a11خریدم قاب پشتش انگار لقه صدامیده واقعا ناراضیم درست میشه

Alireza
Alireza
3 سال گذشته

آیا سی پی یو سامسنگj530(2015) تعویض بشه تو نمایندگی ضمانت داره یانه ????