۸ ترفند موثر به منظور عکسبرداری بهتر با دوربین گوشی‌ هوشمند

عکسبرداری

ترفندها و نکاتی وجود دارند که با دانستن آن‌ها می‌توانید کیفیت عکسبرداری از طریق دوربین گوشی‌های هوشمند را افزایش دهید. ما در این مقاله قصد داریم که 8 نمونه از این ترفندهای موثر را به شما عزیزان معرفی کنیم. با موبایل کمک همراه باشید.

طی چند سال اخیر کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند به شدت افزایش یافته و این موضوع بسیار رضایت‌بخش است. تا چند سال پیش تجهیز گوشی‌ها به دوربین 8 مگاپیکسلی امری بسیار جالب به شمار می‌رفت، اما به تدریج شاهد پیشرفت‌های بیشتری در این زمینه بودیم و هم اکنون بسیاری از پرچمداران کمپانی‌های مختلف از دوربین‌هایی با کیفیت لنز 16 مگاپیکسلی و حتی بیشتر بهره‌مند هستند. پیشرفت‌های به وجود آمده تنها مربوط به عدد مگاپیکسلی دوربین نیستند، بلکه در زمینه‌های دیگر مرتبط هم بهبودهایی ایجاد شده و نهایتا این موضوعات منجر شده که کیفیت عملکرد دوربین گوشی‌های هوشمند فوق‌العاده عالی شود.

هم اکنون دوربین گوشی‌های پرچمداری همچون گلکسی اس 7 سامسونگ، آیفون 7 اپل، ال جی جی 5 و … به قدری قدرتمند هستند که از نظر کیفی می‌توانند جایگزین مناسبی برای برخی از دوربین‌های دیجیتال باشند. به بیان دیگر دوربین این محصولات به راحتی می‌تواند نقش یک دوربین دیجیتال قدرتمند را هم ایفا کنند. اما عکسبرداری صحیح و حرفه‌ای نیازمند توجه به ترفندهای خاصی است. با در نظر گرفتن برخی از ترفندها در حین عکسبرداری از طریق دوربین گوشی خود می‌توانید کیفیت تصویر ضبط شده را به طرز چشمگیری افزایش دهید. ما در این مقاله قصد دارید که 8 ترفند موثر به منظور عکسبرداری بهتر با دوربین گوشی‌های هوشمند را به شما عزیزان معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید: نمایندگی تعمیرات موبایل

با توجه داشتن به این 8 ترفند و اصول مطمئنا کیفیت تصاویر ضبط شده شما افزایش پیدا می‌کند. موارد شرح داده شده کاملا واضح و مشخص هستند، اما با این حال اگر در مورد هر یک از موارد موجود سوالی داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های ضمیمه شده با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید. با موبایل کمک همراه باشید.

ترفند اول: قانون یک سوم را بشناسید!

شاید تا کنون نام قانون یک سوم یا Rule of Third به گوشتان نخورده باشد. قانون یک سوم یا نسبت یک سوم ترفندی در عکسبرداری است که می‌تواند به شدت در افزایش  کیفیت عکسبرداری شما تاثیرگذار باشد. قانون یک سوم بیان می‌کند که قرار دادن سوژه اصلی منظره مورد نظر در محل تقاطع خطوط عمودی و افقی مجازی که منظره پیش رو را به 9 مستطیل کوچک تبدیل کرده‌اند بهترین بازده ممکن را به همراه خواهد داشت. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر نگاه کنید.

ترفند های عکسبرداری بهتر با موبایل‌های هوشمند

خطوط راهنمایی قانون یک سوم در نسخه‌های جدید سیستم عامل آی او اس اپل و اندروید اورجینال یا استاک (Stock) ارائه شده است. برخی از کمپانی‌های تولید کننده محصولات اندرویدی هم این گزینه فعالسازی این قابلیت را در تنظیمات اپلیکیشن دوربین پیش فرض دستگاه ارائه می‌کنند. با این وجود ممکن است اپلیکیشن دوربین دستگاه اندرویدی شما از این قابلیت بهره‌مند نباشد که در این شرایط باید از اپلیکیشن‌های دوربین ثانویه نظیر The Stick Camera App استفاده کنید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع و نحوه فعالسازی خطوط راهنمای قانون یک سوم در گوشی خود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کنید.

ترفند دوم: گوشی خود را ثابت نگه دارید!

هرچقدر دوربین گوشی شما در حین عکسبرداری بی‌حرکت‌تر باشد، کیفیت تصویر نهایی ضبط شده هم بالاتر می‌رود. به بیان دیگر لرزش‌های دست کاربر به شدت کیفیت تصویر ضبط شده را کاهش خواهند داد. بنابراین سعی کنید که هموار پیش از عکسبرداری، گوشی خود را در وضعیت کاملا باثباتی قرار دهید. این موضوع ترفند دومی است که توصیه می‌کنیم حتما در حین عکسبرداری از طریق دوربین گوشی به آن توجه داشته باشید.

ترفند های عکسبرداری بهتر با موبایل‌های هوشمند

طی سال‌های اخیر به منظور جلوگیری از خرابی‌های مرتبط با لرزش دست کاربر قابلیت‌ها و تکنولوژی‌هایی همچون OIS یا لرزشگیر اپتیکال معرفی شده‌اند که عملکرد جالب توجهی دارند اما با این حال شخصا به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید چرا که دوربین تمام گوشی‌ها از قابلیت OIS پشتیبانی نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: نمایندگی رسمی تعمیرات گوشی سامسونگ

ترفند سوم: به محل فوکوس دقت کنید!

ترفند های عکسبرداری بهتر با موبایل‌های هوشمند

در گوشی‌های هوشمند جدید کاربر می‌تواند پس اجرای اپلیکیشن دوربین دستگاه با لمس منطقه خاصی محل دقیق فوکوس را به طور دستی مشخص کند. تعیین دقیق محل فوکوس به شدت در کیفیت عکسبرداری تاثیر دارد. میزان تاثیر این قابلیت به ویژه در شرایطی مشخص می‌شود که منظره‌ای با اجسام دور و نزدیک پیش رویتان قرار داشته باشد و هدف شما فوکوس کردن بر روی یکی از اجسام دور یا نزدیک باشد. به منظور درک بهتر این موضوع به تصویر زیر نگاهی داشته باشید.

ترفند های عکسبرداری بهتر با موبایل‌های هوشمند

تصویر فوق نمونه بارزی از کاربرد انتخاب دستی محل فوکوس را نشان می‌دهد. همانطور که می‌‌بینید در این منظره ما قصد داشتیم که گل‌های نزدیک دوربین در تصویر نمایش داده شوند، از اینرو با لمس این بخش از منظره در صفحه نمایش دستگاه بر روی آن فوکوس کردیم. این موضوع سبب شد که بخش دورتر و پشت منظره مد نظر به صورت تار دیده شود. در منظره‌های این چنینی توجه به این قابلیت و تعیین دستی و دقیق محل فوکوس فوق‌العاده حائز اهمیت بوده و از ترفندهای موثر در افزایش کیفیت عکسبرداری از طریق دوربین گوشی محسوب می‌شود.

ترفند چهارم: از دکمه شاتر فیزیکی گوشی استفاده کنید!

ترفند های عکسبرداری بهتر با موبایل‌های هوشمند

اغلب گوشی‌های هوشمند دارای دکمه شاتر فیزیکی هستند. این دکمه عموما در لبه سمت راست گوشی‌های هوشمند تعبیه می‌شود و در قسمتی از آن جای می‌گیرد که کاربر به ساده‌ترین شکل ممکن بتواند از آن استفاده کند. تجربه نشان داده که با در دست گرفتن گوشی به منظور عکسبرداری از منظره‌ مورد نظر، استفاده از دکمه فیزیکی شاتر دستگاه نسبت به دکمه لمسی عکسبرداری اپلیکیشن دوربین کیفیت عملکرد بهتری را به همراه خواهد داشت. دلیل این موضوع با لرزش‌های دست کاربر ارتباط دارد. زمانی که از دکه شاتر فیزیکی دستگاه استفاده کنید، میزان لرزش‌های دست شما به مراتب کمتر از زمانی خواهد بود که سعی در استفاده از دکمه مجازی شاتر اپلیکیشن دوربین داشته باشید.

ترفند پنجم: قابلیت HDR را در وضعیت اتوماتیک قرار دهید!

اگر گوشی شما از قابلیت HDR پشتیبانی می‌کند حتما آن را در وضعیت اتوماتیک (Automatic HDR) قرار دهید. اغلب گوشی‌های هوشمندی که از نسخه‌های جدیدتر سیستم عامل اندروید و آی او اس بهره می‌برند از قابلیت HDR یا High Dynamic Range به معنای محدوده دینامیکی بالا پشتیبانی می‌کنند. با فعالسازی این قابلیت فیلترهای خاصی در شرایط نیاز به منظره اضافه می‌شود و تعادلی مابین نقاط سیاه و سفید تصویر ایجاد خواهد شد.

ترفند های عکسبرداری بهتر با موبایل‌های هوشمند

بنابراین همواره سعی کنید که در حین عکسبرداری از طریق دوربین گوشی خود قابلیت HDR را در وضعیت اتوماتیک قرار دهید. استفاده درست از قابلیت HDR یکی دیگر از ترفندهای موثر در افزایش کیفیت عکسبرداری از طریق دوربین گوشی محسوب می‌شود. چنانچه تمایل دارید که در مورد نحوه استفاده از این قابلیت و قرار دادن آن بر روی وضعیت اتوماتیک اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید از طریق شماره‌های ضمیمه شده با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات سامسونگ گلکسی S8 Plus

ترفند ششم: از نور طبیعی موجود حداکثر استفاده را به عمل آورید!

سعی کنید که همواره از نور طبیعی موجود در منظره مورد نظرتان بیشترین و بهترین استفاده را به عمل آورید. استفاده از چراغ فلش LED ممکن است در برخی از شرایط لازم باشد اما تا حد امکان سعی کنید که از آن استفاده نکرده و نور طبیعی محیط را در بهترین شرایط ممکن تنظیم نمایید. تنظیم این موضوع در کیفیت عکسبرداری شما تاثیر به سزایی دارد و در عین حال نیازمند دقت عمل  و تجربه عکسبرداری بالایی است. به تصویر زیر نگاهی داشته باشید.

ترفند های عکسبرداری بهتر با موبایل‌های هوشمند

همانطور که می‌بینید در این تصویر علیرغم اینکه از نور مستیم خورشید عکسبرداری شده، منظره موجود به نوعی بالانس گردیده که از نظر نوری کیفیت عالی دارد. دستیابی به این قابلیت و استفاده بهینه از منابع نوری طبیعی در منظره‌های مختلف با تمرین و تکرار قابل انجام است.

ترفند هفتم: از قابلیت Burst Mode استفاده کنید!

اغلب گوشی‌های هوشمند مدرن کنونی از قابلیت یا حالت خاصی با نام Burst Mode پشتیبانی می‌کنند که به موجب آن با فشردن دکمه شاتر دستگاه و اعمال دستور عکسبرداری از محیط مد نظر تنها یک عکس ضبط نمی‌شود، بلکه دوربین دستگاه چند عکس را به طور پیاپی و پشت سر هم از منظره پیش رو ضبط می‌کند. در نهایت شما می‌تواند این تصاویر ضبط شده را بررسی کرده و بهترین نمونه آن را انتخاب کنید.

عکسبرداری بهتر

در اغلب دستگاه‌های اندرویدی و آیفون‌های اپل با فشردن و نگه داشتن دکمه شاتر دستگاه می‌توانید برای مدت زمان مورد نیاز تصاویر پشت سر همی را ضبط کنید. عکسبرداری پشت سر هم در این شرایط تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که دکمه شاتر دستگاه را فشرده نگه دارید. در برخی از محصولات هم برای انجام این عمل حتما باید در بخش تنظیمات اپلیکیشن دوربین دستگاه گزینه Burst Mode را فعال نمایید.

بیشتر بخوانید: تعمیر یا تعویض دوربین آیفون ۷

ترفند هشتم: لنز دوربین گوشی را تمیز کنید!

یکی از مشکلات رایجی که می‌تواند منجر به افت کیفیت عکسبرداری دوربین گوشی شما شود، کثیف بودن لنز دوربین آن است. همواره سعی کنید که لنز دوربین گوشی خود را پیش از عکسبرداری کاملا تمیز کنید. به منظور انجام این عمل حتما از پنبه و یا پارچه‌های بسیار نرم و مطلوبی استفاده کنید که به لنز دوربین گوشی آسیب وارد نکنند. این موضوع هم به نوعی می‌تواند ترفندی به منظور افزایش کیفیت عکسبرداری از طریق دوربین گوشی به شمار آید.

عکسبرداری بهتر

تعمیرات موبایل

منبع fieldguide

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments