۷ تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس

7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که آیفون X یا همان آیفون 10 اپل در مقایسه با دو آیفون دیگر این کمپانی یعنی گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس چه تفاوت هایی دارد! در این مقاله قصد داریم به 7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس اشاره کنیم. با موبایل کمک همراه باشید.

مقدمه‌ای در رابطه با تفاوت های آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

اپل به تازگی از آیفون های جدیدش شامل آیفون 8 (iPhone 8)، آیفون 8 پلاس (iPhone 8 Plus) و آیفون X یا 10 (iPhone X) رونمایی کرد. برای آشنایی بهتر با این سه آیفون می‌توانید به مطالعه مقاله “بررسی کامل مشخصات آیفون 8 ، آیفون 8 پلاس و آیفون X اپل” بپردازید. در بین سه آیفون جدیدی که اپل امسال معرفی کرده، آیفون X یک محصول منحصر به فرد است که قابلیت ها و ویژگی های متفاوتی را ارائه می‌کند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات آیفون

به عنوان مثال همانطور که پیش از این در مقاله “10 ویژگی خاص گوشی آیفون X که تاکنون در هیچ گوشی ندیده‌اید!” هم اشاره داشتیم، گوشی آیفون X شامل 10 ویژگی اختصاصی می‌شود که تا پیش از این در هیچ گوشی هوشمندی مشابه آن پیاده سازی نشده بود. اما آیفون X چه تفاوت های اصلی با گوشی آیفون 8 و گوشی آیفون 8 پلاس دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد این مسئله صحبت کنیم. چنانچه در رابطه با هر یک از موارد نام برده شده نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان موبایل کمک از آن ها راهنمایی بخواهید. با ما همراه باشید.

اولین تفاوت: طراحی و ظاهر منحصر به فرد

7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

اولین تفاوتی محسوسی که آیفون X در مقایسه با گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس دارد، مربوط به ظاهر و سبک طراحی متفاوت و کاملا منحصر به فردش می‌شود. آیفون X یا آیفون 10 به صفحه نمایشی بدون حاشیه مجهز است که تقریبا 83 درصد از پنل جلویی دستگاه را احاطه می‌کند. تا پیش از این همچنین سبکی در هیچ آیفونی بکار گرفته نشده بود و آیفون X اولین آیفونی است که این سبک را به همراه دارد. این مسئله یعنی حذف حاشیه های نمایشگر دستگاه و همچنین دکمه هوم (Home) آیفون X سبب شده تا ظاهری منحصر به فرد برای دستگاه ایجاد شود. بنابراین این مسئله یکی از اصلی ترین تفاوت های آیفون X در مقایسه با گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس خواهد بود.

دومین تفاوت: قیمت و هزینه تعمیر

قیمت نسخه پایه‌ آیفون X که از حافظه داخلی 64 گیگابایتی بهره می‌برد برابر با 999 دلار در نظر گرفته شده است. همچنین قیمت نسخه مجهز به حافظه داخلی 256 گیگابایتی آن 1149 دلار خواهد بود. این موضوع در حالیست که نسخه پایه ای یا 64 گیگابایتی گوشی آیفون 8 و گوشی آیفون 8 پلاس به ترتیب 699 دلار و 799 دلار قیمت گذاری شده‌اند. پس یکی دیگر از اصلی ترین تفاوت های مابین آیفون ایکس و گوشی آیفون 8 و همچنین آیفون 8 پلاس مربوط به قیمت آن ها می‌شود. برای کسب اطلاعات در مورد قیمت احتمالی سه آیفون جدید اپل در بازارهای داخلی کشورمان، می‌توانید به مطالعه مقاله “پیش بینی قیمت آیفون X ، آیفون 8 و آیفون 8 پلاس در ایران” بپردازید.

7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

علاوه بر این مسئله با توجه به سبک طراحی آیفون X پیش بینی می‌کنیم که تعمیر کردن آن بسیار دشوارتر از تعمیر گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس باشد. بنابراین مطمئن باشید که هزینه ای که باید در قبال کوچک ترین تعمیر آیفون X صرف شود به مراتب گزاف و زیادتر از هزینه رایج و معمولی خواهد بود که برای تعمیر گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس صرف می‌گردد. پس هزینه تعمیر هم می‌تواند یکی دیگر از اصلی ترین تفاوت های آیفون X با آیفون 8 و 8 پلاس اپل باشد.

بیشتربخوانید: تعمیرات آیفون X اپل 

تعمیرات اپل

 

سومین تفاوت: کیفیت صفحه نمایش

همانطور که پیش از این اشاره کردیم آیفون X به صفحه نمایشی بدون حاشیه مجهز است و این مسئله خود یکی از اصلی ترین تفاوت های مابین این گوشی و گوشی آیفون 8 و 8 پلاس محسوب می‌شود. اما علاوه بر این، صفحه نمایش آیفون 10 یا ایکس از نظر کیفیت هم به مراتب از صفحه نمایش گوشی آیفون 8 و 8 پلاس برتری دارد. در درجه اول باید بگوییم که صفحه نمایش آیفون X از نوع OLED است، اما نمایشگر آیفون 8 و 8 پلاس از نوع IPS LCD خواهد بود. ضمنا صفحه نمایش آیفون X وضوح تصویر 2436 در 1125 پیکسل را ارائه می‌کند که بهترین وضوح تصویری است که تاکنون در آیفون های اپل شاهد آن بودیم. این مسئله سبب می‌شود تا تراکم پیکسلی نمایشگر آیفون X به 458 پیکسل در هر اینچ برسد.

7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

جالب است بدانید که تراکم پیکسلی صفحه نمایش های گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس به ترتیب برابر با 326 پیکسل در هر اینچ و 401 پیکسل در هر اینچ هستند. همچنین صفحه نمایش آیفون X از HDR10،Dolby Vision و True Tone هم پشتیبانی می‌کند. بنابراین یکی دیگر از اصلی ترین تفاوت های آیفون X در مقایسه با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس مربوط به نمایشگر آن می‌شود که به مراتب با کیفیت تر است.

چهارمین تفاوت: حذف دکمه هوم و شیوه جدید تعامل با دستگاه

همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم، اپل دکمه هوم را از آیفون X حذف کرده است. این مسئله خود یکی از اصلی ترین تفاوت های مابین آیفون 10 نسبت به گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس است. اما با حذف دکمه هوم نحوه تعامل با دستگاه هم تغییر کرده است. برای مثال شما در آیفون 8 و آیفون 8 پلاس با فشردن دکمه هوم دستگاه به هوم اسکرین هدایت می‌شوید و از اپلیکیشن ها خارج خواهید شد. در آیفون X برای انجام این کار باید مادامی که در محیط اپلیکیشن هستید، انگشت خود را از زیر نمایشگر به سمت بالا بکشید و سپس در اواسط صفحه رها کنید تا به هوم اسکرین هدایت شوید.

7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

همچنین برای انجام مولتی تسکینگ هم کافیست بعد از کشیدن انگشت خود از زیر نمایشگر تا وسط صفحه در هر اپلیکیشن، کمی توقف کنید و انگشت خود را از وسط نمایشگر بر ندارید. بدین صورت لیست اپلیکیشن های اخیر را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید از قابلیت مولتی تسکینگ استفاده کنید. همچنین برای فعال سازی سیری (Siri) در گوشی آیفون X هم باید از دکمه فیزیکی موجود در لبه سمت راست دستگاه استفاده نمایید. بنابراین حذف دکمه هوم و شیوه جدید تعامل با آیفون X یکی دیگر از اصلی ترین تفاوت های این محصول در مقایسه با گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: تعمیرات آیفون 8 پلاس اپل

پنجمین تفاوت: قابلیت تشخیص چهره یا Face ID

با حذف دکمه هوم (Home) از گوشی آیفون ایکس (iPhone X) یک مسئله دیگر هم دست خوش تغییر شده است. این مسئله مربوط به آنلاک کردن یا قفل گشایی از صفحه نمایش دستگاه می‌شود. در گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس دکمه هوم نقش اسکنر انگشت دستگاه را هم ایفاء می‌کند، بنابراین کاربر با لمس آن می‌تواند از قفل نمایشگر عبور کند، اما با حذف این دکمه و اسکنر از آیفون X چگونه باید صفحه نمایش گوشی را آنلاک کنیم؟

7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

اپل بدین منظور قابلیت تشخیص چهره اختصاصی خود با نام Face ID را معرفی کرده است که عملکرد بسیار دقیقی دارد و بنا به ادعای اپل ضریب خطای آن 1 در 1 میلیون خواهد بود! قابلیت Face ID به قدری دقیق عمل می‌کند که اپل با تکیه بر آن کاملا اسکنر انگشت را از آیفون X حذف کرد. این قابلیت حتی در شرایطی که کاربر ریش بگذارد، عینک بزند، مدل موهایش را تغییر دهد، کلاه بگذارد، آرایش کند و غیره هم می‌تواند چهره وی را به درستی و ظرف چند صدم ثانیه تایید کند. بنابراین Face ID هم از دیگر تفاوت های اصلی مابین آیفون X و گوشی آیفون 8 و 8 پلاس محسوب می‌شود.

ششمین تفاوت: انیموجی یا Animoji

تفاوت بعدی که مابین آیفون X و دو گوشی آیفون 8 و 8 پلاس وجود دارد، مربوط به پشتیبانی آیفون ایکس از انیموجی (Animoji) می‌شود. انیموجی قابلیتی است که به موجب آن کاربران آیفون X می‌توانند یک اموجی (شکلک) را انتخاب و سپس با گرفتن آیفون جلوی صورت خود و در آوردن یک شکلک بر روی صورتشان، دقیقا حالت مورد نظر را بر روی اموجی پیاده کنند. برای مثال شما می‌توانید اموجی روباه را انتخاب کنید و آیفون X را رو به روی صورت خود بگیرید و سپس حالت غمگین یا خندان را بر روی چهره‌تان ایجاد کنید. مشاهده خواهید کرد که همی حالت به صورت دقیق بر روی اموجی هم اعمال می‌شود.

7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

علاوه بر این حتی امکان ارسال اموجی های صداگذاری شده هم در گوشی آیفون X وجود دارد. بدین منظور کافیست که بعد از انتخاب اموجی و گرفتن آیفون رو به رو صورت خود شروع به صحبت کردن کنید. در این شرایط تمام حرکات دهان و صورت شما توسط قابلیت تشخیص چهره آیفون X ردیابی و بر روی اموجی انتخاب شده شبیه سازی می‌شوند. بدین ترتیب شما می‌توانید به جای اموجی صحبت و سپس آن را از طریق برنامه iMessage برای دوستانتان ارسال کنید. متاسفانه قابلیت Animoji فقط مختص گوشی آیفون X است و کاربران گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس قادر به استفاده از این ویژگی جالب نخواهند بود.

تعمیرات اپل

هفتمین تفاوت: قابلیت Portrait برای دوربین سلفی

7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و 8 پلاس

دوربین اصلی هر دو آیفون X و گوشی آیفون 8 پلاس از قابلیت Portrait پشتیبانی می‌کنند که به موجب آن کاربر می‌تواند حتی بعد از ضبط یک عکس افکت های نوری و شرایط تابش نور به بخش اصلی تصویر را دچار تغییر کند. اما آیفون X یک قدم رو به جلوی دیگر هم برداشته و امکان استفاده از قابلیت Portrait را در دوربین سلفی خود نیز جای داده است. این ویژگی از طریق سیستم TrueDepth دوربین سلفی آیفون X امکانپذیر می‌شود. بنابراین کاربران با استفاده از آیفون X می‌توانید به ضبط عکس های سلفی پرداخته و سپس با استفاده از قابلیت Portrait نورپردازی تصاویر ضبط شده را تغییر دهید. این مسئله هم از دیگر تفاوت های مابین آیفون X با گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: تعمیرات آیفون 8 اپل 

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به 7 تفاوت اصلی آیفون X با گوشی آیفون 8 و آیفون 8 پلاس اشاره کردیم. چنانچه در رابطه با هر یک از موارد نام برده شده نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان موبایل کمک از آن ها راهنمایی بخواهید.

 

بیشتر بخوانید:

قطعات آیفون X

درب پشت آیفون 8 Plus

iPhone XS دوربین

تعمیرات موبایل

منبع Mobilekomak

نظرات کاربران (1)

guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
سام
سام
5 سال گذشته

سلام میخواسم ببینم ایا رمز چشمی که ایفن ۱۰ داره میتوانیم برنامش دانلود کنیم یا نه

Hi, I wanted to see if there was an eye on the iPhone 10 that we could download or not