تعمیرات موبایل

برای تعویض LCD اپل و سامسونگ کلیک کن یا با شماره 75147-021 شرکت موبایل‌کمک «مرکز تعمیرات تخصصی گوشی‌های موبایل» تماس بگیر

وقتی صحبت از تاچ ال سی دی گوشی های موبایل به میان می‌آید منظور فقط شیشه‌ای نیست که روی صفحه نمایش گوشی شما وجود دارد و شما مستقیما آن را لمس می‌کنید! بلکه برخلاف تصور اغلب کاربران، تاچ ال سی دی گوشی ها شامل قطعات متعددی می‌شوند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به شرح قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل پرداخته و انواع تعمیر آن را بیان کنیم. با موبایل کمک همراه باشید.

مقدمه

تعویض تاچ ال سی دی رایج ترین تعمیری است که در گوشی های موبایل شاهد انجام آن هستیم. کاربران ممکن است بنا به دلایل متعددی همچون از کار افتادن تاچ، شکستن ال سی دی و غیره اقدام به تعویض این قطعه در گوشی خود کنند. اما خراب شدن تاچ ال سی دی گوشی همیشه به یک شیوه نمایان نمی‌شود و در برخی شرایط ممکن است به شیوه های مختلفی شاهد شکستن یا خرابی تاچ ال سی دی گوشی باشیم. بنابراین شاید در برخی شرایط بتوان با تعمیرات ساده تر و البته کم هزینه تر مشکل تاچ ال سی دی یک گوشی را حل کرد.

برای آشکارتر شدن موضوع ما در این مطلب می‌خواهیم به شرح کامل قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل بپردازیم و مروری بر خرابی های رایجی داشته باشید که در تاچ و LCD گوشی ها رخ می‌دهد. بدین ترتیب شما قادر خواهید بود تا بهتر و دقیق تر با قطعات تاچ ال سی دی گوشی خود و نحوه عملکرد آن ها آشنا شوید. این امر سبب می‌شود تا خودتان شخصا بتوانید به سوالات خاصی که ممکن است در ذهن هر کاربر ایجاد شود پاسخ دهید. بنابراین با موبایل کمک و شرح کامل قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل همراه باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای تعویض ال سی دی تمامی مدل‌های آیفون اپل

معرفی قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل

تاچ و ال سی دی گوشی های موبایل شامل قطعات مختلفی می‌شود. یعنی اگر ال سی دی گوشی شما بنا به هر دلیل از کار بیفتد، شاید در بیان عامیانه تاچ و ال سی دی گوشی تعویض شود، اما از نظر فنی تاچ و ال سی دی تنها قطعاتی نیستند که در این حالت مورد تعویض قرار خواهند گرفت. برای درک بهتر این مسئله باید با قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل آشنا شوید. به طور کلی تاچ و ال سی دی گوشی ها شامل پنج قطعه اصلی می‌شود:

شرح کامل قطعات تاچ ال سی دی گوشی موبایل و انواع تعمیر آن ها

  • گلس روی ال سی دی: گلس روی ال سی دی از جنس شیشه است و در واقع لایه‌ای شیشه‌ای خواهد بود که وظیفه آن در محافظت از ال سی دی و جلوگیری از برخورد مستقیم کاربر با تاچ گوشی خلاصه می‌شود. اگر دقت کرده باشید در گوشی های مدرن امروزی از شیشه گوریلاگلس بر روی صفحه نمایش گوشی ها استفاده می‌شود. این شیشه در واقع همان گلس محافظ روی ال سی دی است. دقت داشته باشید که گلس روی ال سی دی با لایه پلاستیکی که کاربران برای جلوگیری از وارد شدن خط و خش بر روی ال سی دی گوشی های خود نصب می‌کنند تفاوت دارد. گلس روی ال سی دی توسط شرکت سازنده و با دستگاه های خاص روی مجموعه تا ال سی دی دستگاه پرس خواهد شد.
  • تاچ یا دیجیتایزر: زیر گلس محافظ ال سی دی، تاچ گوشی نصب است. تاچ لایه‌ای حساس به فشار است که می‌تواند دقیقا محل هایی که کاربر با انگشت خود لمس می‌کند را تشخیص دهد. اگر تاچ یا دیجیتایزر از مجموعه ال سی دی گوشی های موبایل حذف شود، دیگر با لمس صفحه نمایش دستگاه شاهد ارائه هیچ دستوری نخواهید بود چون قطعه‌ای که وظیفه تشخیص محل لمس ال سی دی گوشی را داشته از کار افتاده است. تاچ گوشی به طور مستقل یک کابل ارتباطی دارد که روی سوکت اختصاصی که در مادربرد گوشی برای آن در نظر گرفته شده نصب می‌شود.
  • ال سی دی: زیر تاچ یا دیجیتایزر گوشی ال سی دی قرار دارد که یک شیشه با الگوهای خاص است که محتوای نمایشگر توسط آن به تصویر کشیده می‌شوند. زمانی که صفحه نمایش گوشی سیاه شده و روشن نمی‌شود، مطمئن باشید که LCD دستگاه آسیب دیده است. ال سی دی هم شامل یک سیم ارتباطی اختصاصی دارد که مستقیما بر روی مادربرد گوشی نصب می‌شود.
  • لایه نور پس زمینه: در زیر ال سی دی گوشی های موبایل مجموعه‌ای از چراغ های نورانی وجود دارد که وظیفه ساطع کردن نور برای نمایش محتوای مورد نظر را بر عهده خواهند داشت. این قطعه به طور یکپارچه به پشت ال سی دی متصل است و شاید بتوان ال سی دی و لایه نوری پس زمینه آن را یک قطعه یکپارچه در نظر گرفت. اما برای روشن تر شدن موضوع ما این قطعه را به طور مستقل جزو یکی از قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل معرفی کرده‌ایم. پس خاموش شدن صفحه نمایش و کار نکردن آن بدون تردید به لایه نور پس زمینه مجموعه تاچ ال سی دی دستگاه هم ارتباط خواهد داشت.
  • فریم ال سی دی: آخرین قطعه فریم ال سی دی نام دارد که تمام قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل را به طور یکپارچه و در قابل یک مجموعه در کنار هم نگه می‌دارد. یعنی گلس محافظ ال سی دی، تاچ، ال سی دی و لایه نور پس زمینه آن همگی روی فریم ال سی دی پرس شده هستند و یک مجموعه یکپارچه را به وجود می‌آورند.

بنابراین با قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل آشنا شدید. زمانی که شما نسبت به تعویض LCD گوشی خود اقدام می‌کنید، در واقع این 5 قطعه را در قالب یک قطعه مستقل و یکپارچه تعویض خواهید کرد. جالب است بدانید که ضخامت  این 5 قطعه در فریم ال سی دی بسیار ناچیز بوده و شاید در حد چند میلیمتر باشد.

بیشتر بخوانید: تعمیر ال سی دی آیفون X اپل | هزینه تعمیر ال سی دی آیفون ایکس

تعمیرات اپل

برای تعویض LCD اپل و سامسونگ کلیک کن یا با شماره 75147-021 شرکت موبایل‌کمک «مرکز تعمیرات تخصصی گوشی‌های موبایل» تماس بگیر

آیا امکان تعویض تاچ یا ال سی دی گوشی به طور مستقل وجود دارد؟

در گذشته سبک طراحی تاچ و ال سی دی گوشی های موبایل متفاوت بود و در برخی شرایط و مدل های خاص گوشی این امکان وجود داشت که تعمیرکار تاچ یا ال سی دی دستگاه را به عنوان یک قطعه مستقل تعویض کند! برای مثال اگر بعد از وارد شدن ضربه‌ای به گوشی تاچ آن از کار می‌افتاد اما نمایشگر آن محتوای لازم را نشان می‌داد، تعمیرکار می‌توانست فقط با تعویض تاچ مشکل را برطرف سازد! اما متاسفانه سال هاست که دیگر این مسئله امکانپذیر نیست چون سبک طراحی و تولید مجموعه تاچ و ال سی دی گوشی های موبایل تغییر کرده و همانطور که در بخش قبل گفتیم قطعات تاچ ال سی دی گوشی به طور یکپارچه روی هم پرس می‌شوند. بنابراین این امکان وجود ندارد که فقط تاچ یا فقط ال سی دی را در آن ها تعویض کنیم.

شرح کامل قطعات تاچ ال سی دی گوشی موبایل و انواع تعمیر آن ها

بنابراین اگر هر مشکلی در عملکرد تاچ یا ال سی دی گوشی موبایل شما به وجود آید باید کل مجموعه تعویض شود یا اصطلاحا تعویض تاچ ال سی دی در گوشی شما صورت پذیرد. فقط در یک شرایط خاص ممکن است بتوانید بدون نیاز به صرف هزینه زیاد و تعویض کل قطعات تاچ ال سی دی گوشی نسبت به تعمیر گوشی خود وارد عمل شوید! این شرایط مربوط به زمانی می‌شود که تاچ و ال سی دی گوشی هر دو به درستی کار کنند، اما فقط گلس روی ال سی دی شکسته باشد! در ادامه بیشتر در مورد این مسئله صحبت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای تعویض ال سی دی مدل های سری A سامسونگ

در چه شرایط می‌توان فقط گلس روی ال سی دی موبایل را تعویض کرد؟

در برخی شرایط ممکن است در اثر ضربه یا فشاری که به گوشی شما وارد شده فقط گلس روی ال سی دی آن بشکند یا ترک بردارد و به تاچ و ال سی دی گوشی هیچ آسیبی وارد نشود. در اینگونه موارد کاربر علیرغم شکستگی ها و ترک هایی که روی ال سی دی گوشی خود مشاهده می‌کند، همچنان قادر به استفاده از آن خواهد بود. یعنی محتوای صفحه بدون مشکل نمایش داده می‌شوند و کاربر هم با لمس بخش های مختلف تصویر به راحتی با گوشی در تعامل خواهد بود اما همچنان ترک هایی روی نمایشگر وجود دارد.

بیشتر بخوانید: تعمیر ال سی دی آیفون XR را با کمترین قیمت انجام دهید!

اگر شما هم با این مشکل رو به رو شدید، مطمئن باشید که گلس روی ال سی دی موبایل شما شکسته و سایر قطعات تاچ ال سی دی گوشی سالم هستند. خوشبختانه با استفاده از دستگاه های خاصی می‌تواند در این حالت فقط گلس روی LCD گوشی تعویض کرد و بدین صورت شکستگی روی نمایشگر را از بین برد. اگر با شرایط این چنینی مواجه شدید، می‌توانید از کارشناسان موبایل کمک بخواهید تا تعویض گلس ال سی دی شکسته گوشی شما را انجام دهند. به منظور ثبت سفارش انجام این کار کافیست با شماره‌ی 75147-021 تماس حاصل نمایید یا با مراجعه به صفحه ثبت سفارش تعمیرات موبایل در سایت موبایل کمک درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

اگر فقط تاچ گوشی از کار افتاد چه کنیم؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل مدرن به طور یکپارچه با هم قابل تعویض هستند و توسط شرکت سازنده با ضخامت بسیار ناچیز پرس می‌شوند، عملا امکان جداسازی این دو قطعه از هم وجود ندارد. بنابراین اگر در اثر ضربه فقط تاچ گوشی شما از کار افتاده و ال سی دی آن سالم است، باز هم ملزم به تعویض کل مجموعه تاچ و ال سی دی گوشی خواهید شد. یعنی در این شرایط تعمیری که باید روی گوشی شما انجام گیرد با تعمیری که در حالت شکستگی و از کار افتادن کامل ال سی دی باید انجام شود هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

شرح کامل قطعات تاچ ال سی دی گوشی موبایل و انواع تعمیر آن ها

بیشتر بخوانید: راهنمای تعویض ال سی دی مدل های سری S سامسونگ

بیشتر بخوانید: راهنمای تعویض ال سی دی تمامی مدل های گلکسی J سامسونگ

اگر با مشکل کم رنگ شدن یا سو سو زدن ال سی دی مواجه شدیم چه کنیم؟

کم رنگ شدن محتوای صفحه نمایش گوشی های موبایل یا سو سو زدن صفحه نمایش نشان از بروز یک مشکل جدی در ال سی دی  لایه نوری پس زمینه آن دارد. عموما این مشکل به دو دلیل رخ می‌دهد. دلیل اول وارد شدن ضربه به گوشی است و دلیل دوم می‌تواند با آب خوردگی دستگاه ارتباط داشته باشد. عموما کم رنگ شدن محتوای صفحه نمایش و سو سو زدن ال سی دی یک نشان جدی مبنی بر آن است که به زودی تاچ ال سی دی گوشی شما دچار سوختگی خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر با این مشکل رو به رو شدید، هرچه سریع تر نسبت به تعویض کامل قطعات تاچ ال سی دی گوشی موبایل خود وارد عمل شوید. البته در شرایط خاص و محدود دیده شده که کاربران ماه ها در همین حالت از گوشی خود استفاده می‌کنند و مشکلی هم برای ال سی دی آن به وجود نمی‌آید. اما به هر حال بهتر است تعویض ال سی دی و تاچ را در دستور کار قرار دهید.

بیشتر بخوانید: راهنمای تعویض ال سی دی مدل های سری NOTE سامسونگ

تعمیرات سامسونگ

برای تعویض LCD اپل و سامسونگ کلیک کن یا با شماره 75147-021 شرکت موبایل‌کمک «مرکز تعمیرات تخصصی گوشی‌های موبایل» تماس بگیر

برای جلوگیری از شکستن تاچ ال سی دی گوشی موبایل خود چه کنیم؟

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است! بنابراین سعی کنید از تمام روش های ممکن برای جلوگیری از شکستن تاچ ال سی دی گوشی موبایل خود استفاده به عمل آورید. برای آشنایی با روش هایی که در این راستا می‌توانند بسیار موثر باشند، توصیه می‌کنیم به مطالعه مقاله چگونه از شکستن صفحه نمایش گوشی جلوگیری و از آن محافظت کنیم؟ بپردازید. روش هایی که در مقاله مذکور معرفی شده‌اند از موثرترین روش هایی هستند که می‌توانید برای جلوگیری از آسیب دیدن نمایشگر دستگاه مورد استفاده قرار دهید.

چگونه تعویض قطعات تاچ ال سی دی گوشی را با کمترین هزینه انجام دهیم؟

اگر بنا به هر دلیل تاچ ال سی دی گوشی شما دچار مشکل شده و نیاز به تعویض دارد، می‌توانید با سرویس موبایل کمک مشکل خود را برطرف سازید. کارشناسان تعمیر موبایل کمک برای تعویض ال سی دی گوشی مشتریان عزیز از جدیدترین متدهای تعویض و مدرن ترین ابزارها استفاده می‌کنند تا قطعات تاچ ال سی دی گوشی با بهترین کیفیت ممکن انجام گیرد.

ثبت سفارش تعمیر

به منظور ثبت سفارش تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل خود کافیست با شماره‌ی 75147-021 و یا نمایندگی های موبایل کمک تماس حاصل نمایید یا با مراجعه به صفحه ثبت سفارش تعمیرات موبایل در سایت موبایل کمک درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

برچسب‌ها: repair_article

نظرات کاربران (6)

ارسال نظر

    با سلام من گوشی خودم رو که مدلش a20s هست رو چند روز شده از دیجیکالا سفارش دادم و امروز متوجه اختلالی شدم که حسگر اثر انگشت پشت گوشی و خود پشت گوشی بسیار داغ می کنه هنگامی که خاموش هست گوشی سرد هست اما تا روشن میکنم بسیار داغ می کنه و نمی تونم انگشتم رو روی حسگر بزارم چون میسوزه انگشتم نگران گوشی هستم نمی دونم چیکار کنم هر کاری کردم تا درست بشه فایده نداشت حتی گوشی رو به حالت کارخونه برگشت زدم اما درست نشد لطفا راهنمایی کنید تازه اگر آی سی هم خراب می شد شما بالا گفتین گوشی روشن نمیشه ولی الان روشن میشه و شارژ هم میشه اما بسیار داغ میکنه من گوشی رو شب توی شارژ گذاشتم و رفتم خوابیدم قبل از این درست بود اما وقتی بیدار شدم دیدم که ۱۰۰ درصد شارژ شده و بسیار داغ کرده مثل اتو و گوشی رو خاموش کردم نمیدونم چیکار کنم خوب بشه گوشی رو تازگی هم گرفتم لطفا راهنمایی کنید سپاسگزارم