انواع کابل لن

آیا به کابل لن نیاز دارید؟ کابل شبکه یکی از اصلی ترین تجهیزات شبکه به شمار می‌رود. کابل لن دارای انواع مختلفی می‌باشد و هر کدام از آن‌ها دارای کارایی متفاوتی هستند. شایان ذکر است بدانید ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع کابل شبکه همچون کابل شبکه مسی، کابل شبکه فیبر نوری و کابل زوج به هم تابیده آشنا کنیم. از سوی دیگر به شما توضیح خواهیم داد کابل شبکه چیست. لازم به ذکر است بدانید کابل‌های شبکه در دو دسته شیلددار و بدون شیلد تولید می‌شوند. کابل شبکه از لحاظ سرعت در دسته‌های مختلفی همچون کابل لن CAT5e ، CAT6، CAT6a ، CAT7 تولید می‌شود. در نهایت شما بعد از مطالعه این مقاله با تمام این موارد به صورت کامل آشنا خواهید شد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله آشنایی با انواع کابل لن با ما در برقچی همراه باشید.

انواع کابل لن بر اساس پارامترهای مختلف

کابل‌های لن بر اساس پارامترهای مختلفی مانند جنس، کتگوری CAT و بسیاری از پارامترهای دیگر با یکدیگر تفاوت دارند. اگر قصد دارید از این پارامترها مطلع شوید بهتر است بدانید در قسمت زیر این پارامترها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا شما بتوانید یک کابل لن بر اساس نیاز خود خریداری نمایید.

انواع کابل لن بر اساس پارامترهای مختلف

انواع کابل لن بر اساس جنس 

اولین معقوله‌ای که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم مربوط به انواع کابل لن بر اساس جنس است. کابل‌های شبکه به 3 دسته کابل‌ مسی، کابل فیبر نوری و کابل زوج به هم تابیده تقسیم می‌شوند. هر کدام از این کابل‌ها از لحاظ کارایی با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل تصمیم داریم در ادامه تمام این کابل‌ها را بررسی کنیم تا شما بتوانید با دید باز یک انتخاب هوشمندانه را تجربه کنید.

کابل لن مسی

آیا نسبت به کابل‌های مسی اطلاعاتی دارید یا خیر؟ کابل‌های مسی دارای کاربرد بسیار زیادی می‌باشند. توجه داشته باشید سیم‌های مسی با استفاده از ولتاژ و جریان الکتریکی به انتقال سیگنال‌ها در شبکه می‌پردازند. در اکثر مواقع از کابل‌های مسی در سیم کشی‌های کوتاه همچون بین کامپیوترها، وال پلیت‌ها، داخل داکت و غیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نکته را در نظر داشته باشید زمانی که میزان مس موجود در یک کابل افزایش پیدا کنند توانایی کابل در پهنای باند نیز بیش‌تر می‌شود.

کابل لن فیبر نوری

کابل فیبر نوری از متریال شیشه ساخته می‌شود. توجه داشته باشید این سیگنال‌ها با استفاده از کابل لن فیبر نوری با استفاده از پالس‌ها و امواج نوری انتقال پیدا می‌کند. این نوع از کابل سرعت بسیار بالایی دارد به همین دلیل در اتصالات بین ساختمانی استفاده می‌شود. البته کابل شبکه فیبر نوری با توجه به کاربرد و کارایی که دارد بیشتر در مرکز داده، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا در این فضاها به پهنای باند بیش‌تر و سرعت بالاتری نیاز داریم. توجه داشته باشید کابل شبکه فیبر نوری توانایی این را دارد که حجم بالایی از داده را با بالاترین سرعت انتقال دهد. در انتها این بخش بهتر است بدانید که کابل شبکه فیبر نوری یکی از پرکاربردترین کابل‌های شبکه موجود در بازار می‌باشد. این روزها فروش این نوع از کابل شبکه به شدت افزایش پیدا کرده است زیرا هر روز مناطق بیش‌تری به اینترنت فیبر نوری مجهز می‌شوند.

انواع کابل لن بر اساس پارامترهای مختلف

کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair

یکی از رایج ترین انواع کابل شبکه، کابل زوج به هم تابیده است. توجه داشته باشید این نوع کابل در دفاتر کار، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها استفاده می‌شود. در پایان بهتر است بدانید که کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair از کاربرد بسیار زیادی برخوردار است.

انواع کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده در دو دسته کابل شیلددار و کابل بدون شیلد تولید و به بازار عرضه می‌شود. هر کدام از این دو نوع کابل برای استفاده در فضاهای متفاوت ساخته شده است. لازم به ذکر است بدانید ما قصد داریم در این مقاله شما را به طور کامل با کابل شبکه شیلددار و بدون شیلد آشنا کنیم. اگر تصمیم دارید از جزئیات این دو نوع کابل مطلع شوید و اطلاعات کاملی نسبت به هر کدام از آن‌ها به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم پاراگراف مربوط به هر یک از کابل‌ها را با دقت مطالعه نمایید.

کابل شبکه بدون شیلد (UTP)

در این قسمت از مقاله معرفی انواع کابل شبکه تصمیم گرفته‌ایم شما را با کابل شبکه بدون شیلد آشنا کنید. توجه داشته باشید این کابل شبکه در اترنت کاربرد بسیار زیادی دارد. نام استاندارد این کابل شبکه U/UTP می‌باشد. نکته بسیار مهم در مورد کابل شبکه بدون شیلد قیمت ارزان آن است. از تمام این مسائل مهم‌تر این است که کابل شبکه بدون شیلد از تمام کابل‎‌های شبکه ارزان‌تر می‌باشد. شاید برای شما سوال پیش بیاد که چرا ارزان‌ترین کابل شبکه موجود در بازار کابل شبکه بدون شیلد است. در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم که این نوع کابل دارای هیچ نوع شیلد یا محافظی بر دور سیم‌هایش نمی‌باشد. به همین دلیل استفاده از این نوع کابل شبکه در فضاهایی که دارای نویز هستند به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند. اگر قصد دارید کابل شبکه UTP خریداری کنید بهترین انتخاب برای شما کابل شبکه لگراند CAT5e UTP می‌باشد.

کابل شبکه شیلد دار (SFTP)

کابل شبکه شیلد دار دومین نوع از کابل زوج به هم تابیده می‌باشد که یکی از پرفروش‌ترین کابل‌های شبکه موجود در بازار است. توجه داشته باشید در این کابل بر روی سیم‌ها شیلد و روکش اعمال شده است. در واقع در این نوع کابل از فویل به عنوان روکش و محافظ استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید فویل برای جلوگیری از نویز بسیار مناسب است. در واقع به دلیل اثرات مثبت فویل در تخلیه اثرات القایی و الکتریسیته ساکن به سیستم ارت، در ساختار کابل شبکه شیلد‌دار از این متریال استفاده می‌شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که کابل‌های شبکه شیلدار در فواصل طولانی برای اتصال در شبکه بسیار مناسب هستند. در ادامه بهتر است بدانید کابل شبکه SFTP این توانایی را دارند که در نزدیکی میدان‌های مغناطیسی مورد استفاده قرار بگیرند. زیرا در مقابل نویز بسیار مقاوم هستند.

نتیجه گیری

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات کافی نسبت به انواع کابل شبکه در اختیار نداشته‌اید اما در حال حاضر می‌دانید کابل شبکه در دسته‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. از سوی دیگر Category متفاوتی دارند که از لحاظ پهنای باند و سرعت با یکدیگر فرق می‌کنند. در پایان امیدواریم مطالب موجود در این مقاله بتواند در هنگام خرید کابل شبکه به شما کمک شایانی کند.

 

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments