آنلاک کردن آیفون چیست و شامل چه روش‌هایی می‌شود؟

آنلاک کردن آیفون

آنلاک کردن آیفون یکی از مسائلی است که بسیاری از افراد در مورد آن سوالات زیادی دارند. به واقع آنلاک کردن آیفون به چه معناست و با چه روش‌هایی قابل انجام خواهد بود؟ در این مقاله قصد داریم که در مورد آنلاک کردن آیفون و روش‌های انجام این عمل اطلاعات جامعی را خدمت شما ارائه کنیم. با موبایل کمک همراه باشید.

آنلاک کردن آیفون به چه معناست؟

اپل به منظور عرضه و فروش برخی از آیفون‌هایش با اپراتورهای سرویس دهنده مناطق مختلف دنیا قرارداد امضاء می‌کند و بدین ترتیب در قبال دریافت هزینه خاصی، آیفون‌هایش را تحت قرارداد با آن اپراتور روانه بازار می‌نماید. در این شرایط آیفون مورد نظر تنها قادر به استفاده از خدمات و سرویس‌های اپراتوری می‌شود که اپل با آن تحت قرارداد است. به بیان دیگر آیفون نامبرده شده توسط اپراتور تحت قرارداد قفل یا اصطلاحا لاک می‌شود. به این آیفون یک آیفون لاک می‌گوییم.

تعمیرات اپل

در شرایط پیش فرض شما قادر به استفاده از خدمات هیچ سیم کارت و اپراتورهای دیگری در یک آیفون لاک نیستید و تنها می‌توانید از اپراتور تحت قرارداد با آن آیفون سرویس گیری کنید. به عنوان مثال ممکن است یک آیفون توسط شرکت T-Mobile لاک شده باشد یا تحت قرارداد با اپراتور Verizon باشید. اگر چنینی آیفونی در کشور ما به دست شما برسد، در شرایط پیش فرض قادر به نصب سیم کارت‌های داخلی و استفاده از خدمات آن نخواهید بود. حال سوال اینجاست که آیا این آیفون کاملا غیر قابل استفاده است؟ اگر آیفونی تحت قرارداد با یک اپراتور از خارج از کشور به شما هدیه داده شود، تکلیف چیست؟

بیشتر بخوانید: تعمیر موبایل

در اینجاست که مسئله آنلاک کردن آیفون حائز اهمیت می‌شود. آنلاک کردن آیفون به آن معناست که شما محدودیت‌های ارتباطی و خدماتی اپراتور تحت قرارداد با آیفون را از بین ببرید و بدین صورت بتوانید با اتصال هر سیم کارتی نسبت به استفاده از آیفون خود اقدام نمایید. بنابراین آنلاک کردن آیفون به معنای رفع محدودیت‌های ارتباطی برخی از آیفون‌های اپل است. در نظر داشته باشید که آنلاک کردن آیفون با جیلبریک کردن آن تفاوت محسوسی دارد و این موضوع از نظر عملکرد ارتباطی با یکدیگر ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تفاوت مابین این دو مقوله، توصیه می‌کنیم که به مطالعه مقاله “تفاوت بین جیلبریک و آنلاک کردن آیفون چیست؟ آنلاک و جیلبریک آیفون” بپردازیم.

چگونه می‌توانیم نسبت به آنلاک کردن آیفون اقدام کنیم؟ شرح روش‌های آنلاک کردن آیفون

حال که با مفهوم و معنای آنلاک کردن آیفون آشنا شدید، حتما سوالی که در ذهنتان ایجاد شده مربوط به نحوه آنلاک کردن آیفون می‌شود! به بیان دیگر چگونه و با استفاده از چه روش‌هایی می‌توانیم یک آیفون را آنلاک کنیم؟ در اغلب منابع اشاره شده که دو روش به منظور آنلاک کردن آیفون وجود دارد، اما از نظر ما بدین منظور سه روش وجود دارند‍! این سه روش شامل آنلاک فکتوری، آنلاک سخت افزاری و آنلاک نرم افزاری می‌شود.  در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با هر یک از این سه روش آنلاک کردن آیفون ارائه می‌کنیم.

آنلاک فکتوری آیفون چیست؟

آنلاک فکتوری بدین معناست که شما از طریق یک واسط (می‌تواند یک سایت باشد) با اپراتور تحت قرارداد با آیفون ارتباط برقرار می‌کنید و در قبال پرداخت مبلغ خاصی به طور رسمی آیفون مورد نظر را آنلاک خواهید کرد. به بیان دیگر در این روش آنلاک آیفون به طور رسمی توسط خود شرکت تحت قرارداد با آن انجام می‌شود و اپراتور مربوطه به طور کامل محدودیت‌های ارتباطی آیفون با برطرف می‌کند. بدون تردید آنلاک فکتوری از نظر اخلاقی بهترین روش آنلاک کردن آیفون است اما از نظر هزینه حداقل برای ما ایرانی‌ها چندان روش مقرون به صرفه‌ای به شمار نمی‌رود!

آنلاک سخت افزاری آیفون چیست؟

گزینه بعدی آنلاک سخت افزاری است! آنلاک سخت افزاری روشی است که به موجب پیاده‌سازی آن باید آیفون شما باز (دمونتاژ) شود و یک قطعه سخت افزاری اختصاصی به نام گیوی به آن اضافه گردد. بدین صورت محدودیت پیش فرض اپراتور تحت قرارداد با آیفون از بین می‌رود. از آنجایی که در این روش آنلاک کردن آیفون از یک قطعه سخت افزاری مجزا استفاده می‌شود به آن آنلاک سخت افزاری آیفون می‌گوییم.

آنلاک نرم افزاری آیفون چیست؟

همانطور که از نام این روش مشخص است، در آنلاک نرم افزاری از یک نرم افزار اختصاصی به منظور آنلاک کردن آیفون استفاده می‌شود. این نرم افزارها در واقع نرم افزارهای قدرتمند و هک کننده‌ای هستند که استفاده از آن‌ها نیاز به تجربه دارد، در غیر این صورت ممکن است در مراحل آنلاک نرم افزاری آیفون با مشکل مواجه شوید. به منظور آنلاک نرم افزاری آیفون باید به مسائل و قواعد خاصی دقت کنید که به مراتب حائز اهمیت هستند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات اپل

کدام روش آنلاک کردن آیفون را انتخاب کنیم؟

حال که با روش‌های آنلاک کردن آیفون آشنا شدید، شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که انتخاب کدام روش بهترین بازده یا نتیجه ممکن را به همراه دارد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بدون تردید انجام آنلاک فکتوری بهترین نتیجه ممکن را برایتان به همراه خواهد داشت و از نظر قانونی و اخلاقی هم روش کاملا صحیحی است. در نظر داشته باشید که آنلاک فکتوری آیفون یا آنلاک کردن رسمی آن توسط اپراتور تحت قرارداد تنها روش آنلاک قانونی آیفون‌های پل محسوب می‌شود اما با این حال هیچ‌گاه اپراتور خارجی به دلیل آنلاک کردن غیرقانونی یک آیفون از سوی شما در داخل کشور شما را مورد بازخواست قرار نمی‌دهد.

آنلاک سخت افزاری و نرم افزاری آیفون هم روش‌های مناسبی هستند اما در نظر داشته باشید که در این روش‌ها از بستر قانونی و اخلاقی استفاده نمی‌شود. ضمنا انجام این دو روش به منظور آنلاک کردن آیفون نیازمند دانش و تجربه خاصی است که احتمالا شما را ملزم به واگذار کردن آیفون به شخص دیگری می‌کند. همچنین فراموش نکنید که در آنلاک سخت افزاری آیفون نیاز است که بدنه دستگاه باز شود! این موضوع می‌تواند یکی از نقاط ضعف آنلاک سخت افزاری آیفون محسوب شود.

بیشتر بخوانید: تعمیرات گوشی سامسونگ

نتیجه‌گیری

همانگونه که مشاهده کردید در این مقاله به شرح مفهوم آنلاک کردن آیفون و روش‌های انجام این امر پرداختیم. چنانچه در رابطه با هر یک از موارد و بخش‌های شرح داده شده نیاز به توضیحات بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کنید و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

بیشتر بخوانید:

خرید موبایل

قطعات گوشی آیفون 7

قطعات گوشی سامسونگ ام 01

ال سی دی سامسونگ ام 01

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments