۳ کتاب که وضعیت اتقصادی شما رو متحول میکنن!

پدر پولدار، پدر بی‌پول (Rich Dad, Poor Dad)

چند نفر دیدید که نمیتونستن زندگی مالی خودشون رو مدیریت کنن و همیشه هشتشون گروی نهشون بوده؟ دلیلش مشخصه! چون کسی به ما مدیریت مالی رو آموزش نداده. نه خانواده، نه دوستان و نه همکارانمون به ما نگفتن که پول چجوری کار میکنه. با همچین دانش کم و پیشینه تجربی کمی که تو زمینه اقتصاد داریم، معلومه که وضع مالیمون هم نباید تعریف چندانی داشته باشه.

اما جای نگرانی نیست، چون هممون میتونیم این ضعف دانشی رو جبران کنیم. و نکته مهم این که واقعا برای موفق شدن تو اقتصاد و اینکه به یک سطح درآمدی خوب و وضع مالی مناسب برسیم، اصلا نیازی به دانش تخصصی و آکادمیک نداریم. قرار نیست همه ما ها بریم اقتصاد دان بشیم و به موفقیت برسیم. چه اقتصاددان‌هایی که وضعشون خوب نیست!

خوشبختانه، خبر خوب اینه که خیلی از افرادی که دانش اقتصادی و هوش مالی بالایی دارن، تصمیم گرفتن تا تو کتاب‌هاشون از تجربیات و راهکارهاشون به ما بگن. پس تنها کاری که باید بکنیم، اینه که کتاب‌هاشون رو بخونیم. البته در حوزه مدیریت مالی و اقتصاد، کتاب‌های زیادی نوشته شده و خیلی‌هاشون یا راهکارهای نادرستی میدن، یا مناسب شرایط زندگی ما نیستن. پس مهمه که کتاب‌هایی رو پیدا کنیم که واقعا درک درستی از مسائل اقتصادی بهومن بدن.

در ادامه، بهتون 3 تا از برترین و کاربردی‌ترین کتاب‌های اقتصادی و مالی دنیا رو معرفی میکنیم که خوندنشون میتونه نگاه شما به دنیای اقتصاد رو متحول کنه. همراهمون باشید.

پدر پولدار، پدر بی‌پول (Rich Dad, Poor Dad)

میدونید دوندگی برای به دست آوردن پول ینی چی؟ اینکه اصلا دوندگی خوبه یا بد؟ رابرت کیوساکی نویسنده این کتاب، میگه دوندگی یعنی اینکه در جهتمنافع هر کسی به جز خودمون کار کنیم. چرا؟ چون تو این حالت ما بیشترین تلاش رو میکنیم، اما در نهایت این رئیس ما هست که سود میبره و جیبش رو پر از پول میکنه. با این حساب، احتمالا از دوندگی خوشتون نمیاد! اما خب، واقعیت اینه که همه ما به عنوعی توش گیر افتادیم.

اما سوال اینجاست که چرا داریم به این وضعیت ادامه میدیم؟ کیوساکی میگه ترس از مخالفت و ترد شدن از جامعه مهم ترین دلیل ما به ادامه دادن این وضعیته. کیوساکی تو این کتاب از دو تا پدر صحبت میکنه. یکی پدر واقعی خودش که همون پدر فقیره هست و دیگری پدر دوستش که پدر پولداره.

کیوساکی با مشاهده دقیق رفتارها و سبک زندگی و تصمیمات این دو پدر، متوجه میشه که چرا یک فرد پولدار میشه و دیگری نه. به عنوان مثال، کیوساکی متوجه شد که مهم این نیست که ما چقدر درآمد داریم، بلکه مهم اینه که چقدر از این درآمد رو میتونیم ذخیره کنیم. کتاب فوق‌العاده پدر پولدار، پدر بی پول رابرت کیوساکی پر از تجربیات ناب و جالبیه که میتونه نگاه ما رو به مسائل مالی و اقتصادی تغییر بده. پس به هیچ وجه از دستش ندید.

پدر پولدار، پدر بی‌پول (Rich Dad, Poor Dad)

اول سود (Profit First)

فک می‌کنید یه کسب و کار به زمان زیادی نیاز داره تا به سود برسه؟ یه استارت اپ که دیگه هیچی، حالا حالاها نباید به سود فک کنه. درسته؟ نه. درست نیست. این چیزیه که مایکل میخالوویچ توی کتاب «اول سود» درباره‌ش حرف می‌زنه و بهتون می‌گه چطور و چرا رسیدن به سود باید در اولویت هر کسب و کاری باشه.

به نظر میخالوویچ، اشتباهی که اکثر کارافرینا مرتکب می‌شن اینه که به محض فروش، سعی می‌کنن که بخش بزرگی از سودشون رو خرج توسعه کسب و کار کنن و اینطوری هزینه‌هاشون میره بالا. ولی، وقتی همه‌ی درآمد یه کسب و کار صرف توسعه بشه، دیگه سودی هم در کار نیست.

اینجا اشتباه کارآفرینا چیه؟ اینکه فکر میکنن یه روز میرسه که کسب و کارشون انقد بزرگ بشه که چندین برابر سود کنن! و متاسفانه، اون روز هیچ وقت نمیاد؛ چون وقتی فروش به هر دلیلی کم بشه، هزینه‌ها با کاهش اون دیگه پایین نمی یان و اینجاست که سرمایه و دارایی مجموعه مثل خون از بدن یه خرس زخمی سرازیر می‌شه و اون کسب و کار، سرنوشتی جز مرگ نخواهد داشت. کتاب اول سود رو به همه اونایی که کسب و کاری دارن یا تازه شروعش کردن، توصیه میکنیم.

اول سود (Profit First)

ثروتمندترین مرد بابل (The Richest Man in Babylon)

«با بی‌پولی خداحافظی کنید». احتمالا با شنیدن این جمله، یاد شعارهای تبلیغاتی بی پایه و اساس میوفتید که بدون هیچ راهکار درست و حسابی، فقط شعار میدن و گاهی هم واقعا خستمون میکنن. اما جورج کلاسون، نویسنده این کتاب، بی دلیل از این جمله توی کتابش استفاده نکرده و در کنارش کلی راهکار ارائه داده که می تونیم ازشون بهره ببریم. همین جا هم بگیم که این کتاب الهام بخش خیلی از نویسنده‌ها و تجار بزرگ دنیابوده، از جمله همین رابرت کیوساکی که کمی قبل کتاب پدر پولدار، پدر بی پولش رو بهتون معرفی کردیم.

دیگه هممون قبول داریم که پول یه ابزار مهم برای رسیدن به اهداف و آرزوهامونه. ولی سوال اینجاست: چطور می‌تونیم با درآمدمون به آرزوهامون برسیم؟

احتمالا شما هم مثل ما بعد از شنیدن اسم کتاب این سوال براتون پیش اومد که چرا جورج کلاسون، نام ثروتمندترین مرد بابِل رو برای کتابش انتخاب کرده؟

بابل یکی از ثروتمندترین شهرها در عهد باستان بوده و گفته میشه که اصول اولیه اقتصادی توی این شهر پایه‌ریزی شده و هنوز هم تو دنیا از این اصول استفاده میشه. واقعیت اینه که بابل هیچ منابع طبیعی نداشته و توی مسیرهای تجاری هم نبوده، در عین حال تونسته به یک شهر بسیار ثروتمند تبدیل بشه. تو این کتاب، نویسنده پنج قانون بهتون یاد میده که میتونید با استفاده ازشون، شما هم یکی از ثروتمندترین آدمای بابِل بشید.

ثروتمندترین مرد بابل (The Richest Man in Babylon)

خب؛ امیداواریم از این معرفی لذت برده باشید و کتاب‌های معرفی شده به کارتون بیان. راستی، این هم بگیم که همین الان میتونید خلاصه صوتی هر سه این کتاب‌ها رو به همراه 362 کتاب دیگه از وب سایت 365 بوک دریافت کنید. این سایت یه کار خیلی ارزشمند انجام داده و مجموعه‌ای از برترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا رو جمع آوری، خلاصه و به صورت پادکست در اختیار شما قرار داده. خبر خوب اینکه همین الان میتونید 4 تا از کتاب‌های رایگان کاربردی 365 بوک رو گوش بدید. پس دیگه منتظر چی هستید؟ 365 تا کتاب در انتظار شماست.

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments