مقایسه ایمپلنت دندان با بریج دندان

محاسن ایمپلنت دندان نسبت به بریج دندان

محاسن ایمپلنت دندان نسبت به بریج دندان

کاشت دندان می تواند جایگزین یک یا چند دندان دائمی شود، که به دلیل آسیب دیدگی، بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا عفونت از دست رفته اند. وقتی در جلسه مشاوره اولیه با دندانپزشک خود صحبت می کنید، آنها ممکن است در مورد گزینه های مختلف جایگزینی دندان نیز از جمله ایمپلنت و بریج دندان با شما صحبت کنند. دندانپزشکان همچنین برای کاشت دندان، فضای کافی و استخوان در ناحیه دندان از دست رفته را بررسی می کنند.

دو مورد از رایج ترین راه حل هایی که متخصصان دندانپزشکی برای جایگذاری دندان از دست رفته استفاده می کنند، ایمپلنت دندان و بریج های دندانی است. در حالی که هر دو رویکرد اساساً چالشهای یکسانی را برطرف می کنند، اما در سطح فنی بسیار متفاوت از یکدیگر عمل می کنند. اگر به دنبال راه حل مناسب برای جایگزینی دندانهای از دست رفته هستید، قبل از هر چیز باید در مورد هرکدام از آنها بیشتر بدانید. در این مقاله به بررسی بیشتر روشهای کاشت دندان مانند بریج دندان و ایمپلنت پرداخته شده است.

کاشت دندان از طریق بریج دندان

بریج دندان یک دندان کاذب یا مصنوعی است که به آن پونتیک نیز گفته می شود و توسط دندان های پایه در دو طرف شکاف در جای خود نگه داشته می شود.  پونتونیک ها  از مواد مختلفی مانند طلا ساخته میشوند، اما معمولاً از مواد چینی و سرامیکی نیز ساخته می شود تا از نظر زیبایی با دندان های طبیعی هماهنگی بیشتری داشته باشد. چهار نوع پل اصلی بریج دندان وجود دارد، که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • سنتی
 • معلق یا کانتی لِوِر
 • مریلند
 • پشتیبانی شده

 

بررسی بیشتر انواع بریج دندان

 • سنتی

یک بریج دندان سنتی شامل یک دندان کاذب یا دندان هایی است که توسط تاج های دندانی روی هر یک از دندانهای پایه قرار گرفته اند. بریج سنتی محبوب ترین نوع بریج های دندانی است و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد، که دندان های طبیعی در دو طرف شکاف وجود داشته باشند.

 

 • معلق یا کانتی لور

اگرچه شبیه به نوع سنتی است، اما پونتیک در یک بریج معلق توسط یک تاج دندان که فقط به یک دندان ثابت چسبیده است، در جای خود نگه داشته می شود. برای یک بریج معلق  فقط به یک دندان طبیعی در کنار شکاف دندان از دست رفته نیاز است.

 

 • مریلند

همانند بریج سنتی،  مریلند از دو دندان پایه طبیعی در هر طرف شکاف استفاده می کند. در بریج سنتی تاج دندان روی دندان های پایه قرار میگیرد، اما در بریج مریلند، چارچوب فلزی یا چینی به پشت دندان های پایه می چسبد. مانند نوع سنتی، از  مریلند فقط زمانی می توان استفاده کرد که در هر طرف شکاف دندان طبیعی وجود داشته باشد.

 

 • پشتیبانی شده

در نوع پشتیبانی شده از ایمپلنت دندان استفاده می شود. به طور معمول، برای هر دندان از دست رفته یک ایمپلنت قرار می گیرد و این ایمپلنت ها، بریج  را در موقعیت خود نگه می دارند. اگر برای هر دندان از دست رفته یک کاشت دندان امکان پذیر نباشد، ممکن است بریج بین دو تاج قابل پشتیبانی به خوبی در جای خود قرار نگیرد. معمولاً برای بریج به روش پشتیبانی شده به دو عمل جراحی نیاز است:

 • جراحی اول برای کاشتن در استخوان فک
 • جراحی دوم برای قرار دادن بریج یا پل

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا این مراحل دندان مصنوعی ثابت  به پایان برسند.

محاسن ایمپلنت دندان نسبت به بریج دندان

چرا به بریج دندان نیاز دارید؟

هنگامی که دندان شما ازبین می‌رود، این می‌تواند بر ظاهر شما تاثیر بگذارد. بریج دندان می‌تواند این مشکلات  را به روش های زیر برطرف کند:

 • بازگرداندن لبخند
 • بازیابی توانایی جویدن صحیح
 • بازگرداندن گفتار و تلفظ
 • حفظ فرم صورت
 • جلوگیری از حرکت دندانهای باقی مانده از موقعیت صحیح
 • حفظ ظاهر، احساس و عملکرد دندان های طبیعی

 

کاشت دندان از طریق ایمپلنت

ساختار زیرین دندان بسیار پیچیده تر است. وقتی این ساختار که شامل استخوان، رباط ها و اعصاب است، برداشته شود، اطراف آن به آرامی شروع به خراب شدن می‌کنند. یک ایمپلنت دندانی جایگزین این ساختار است که با یک پست فلزی،  ساخته شده از تیتانیوم برای جایگذاری دندان از دست رفته استفاده می‌شود. به طور معمول پس از  دو ماه، باید استخوان جدیدی در اطراف فلز کاشته شده رشد کند. هنگامی که ساختار جدید توسط دندانپزشک آزمایش شد و به اندازه کافی ایمن اعلام شد، سپس یک روکش ایمپلنت در بالای فیکسچر پیچ شده و در جای خود قرار می گیرد.

محاسن ایمپلنت دندان نسبت به بریج دندان

مزایا و محاسن ایمپلنت نسبت به بریج دندان

یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت‌ دندان این است که بار کمتری بر روی دندان‌های اطراف وارد می‌کنند و باعث بهبودی ساختارهای استخوانی و لثه‌های زیر دندان می‌شوند. آنها همچنین خطرات و عوارض طولانی مدت فک را کاهش می‌دهند. به طور کلی، انتظار می رود، در ایمپلنت دندان کاشت دندان با کیفیت بالا در طولانی مدت عمل کند. اما همانطور که گفته شد، در بریج دندان، یک پل دندانی به دندانهای سالم باقی مانده که یک شکاف را احاطه کرده اند، متصل می‌شود. با وجود مقرون به صرفه بودن این روش معایبی نیز دارد، یکی از بزرگترین معایب آن، این است که بریج دندان فشار بیشتری به ساختارهای اطراف وارد می کند، خصوصاً دو دندانهایی که به دستگاه متصل هستند. به همین دلیل، به ندرت انتظار می رود که یک بریج مادام العمر دوام داشته باشد. این روش همچنین نگرانی در مورد مشکلات اساسی ساختاری را برطرف نمی‌ کند. این بدان معناست که مسائل و مشکلات طولانی مدت ناشی از دست دادن استخوان که در اثر برداشتن دندان ها ایجاد می‌شوند، حتی پس از رفع شکاف نیز  همچنان باقی می مانند و به پیشرفت خود ادامه می دهند.

بریج های معلق  به ویژه چنین مشکلاتی به همراه دارند. آنها مقدار قابل توجهی از فشار را بر روی دندانی که به آن متصل شده اند ایجاد می کنند. پل های مریلند نیز به دلیل حداقل میزان اتصال و ظرفیت محدود برای جذب نیرو، اغلب با این مشکل روبرو می شوند. همچنین، اگر پل مریلند به درستی نگهداری نشود، ممکن است منجر به از دست دادن دندانهای اضافی شود.

منابع : dencareclinic.com

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments