چگونه خلافی ماشین را در سال ۱۴۰۰ بگیریم؟

ثبت خلافی خودرو توسط پلیس راهور

نرخ و تعرفه جریمه‌های رانندگی در سال 1400، به میزان 5 درصد افزایش یافته است. با این حساب نقض عمدی و غیر عمدی قوانین رانندگی، می‌تواند جریمه‌های سنگین و هزینه‌های زیادی روی دست رانندگان بگذارد. اکثر رانندگان تنها در هنگام خرید و فروش خودرو، به فکر دریافت و پرداخت خلافی می‌افتند؛ این در حالی است که با استعلام به موقع خلافی و صفر کردن آن، می‌توان از جریمه دیرکرد و سایر هزینه‌ها جلوگیری کرد. در اینجا در مورد انواع جرایم رانندگی ، شیوه‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو صحبت می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

خلافی خودرو چیست؟

خلافی اتومبیل همه تخلفات و نقض قوانین رانندگی است که شما با وسیله نقلیه خود مرتکب می‌شوید. این موارد، در پرونده  خودروی  شما نزد نیروی انتظامی ثبت می‌گردد. بعضی از این خطاهای رانندگی جریمه دارند. با یپشرفت تکنولوژی پلیس هم در ثبت و ضبط جرایم رانندگی دقیق و عمیق تر عمل می‌کند. گواه این مطلب نصب دوربین های کنترل سرعت است: هر راننده که پایش را چند دقیقه روی کلاژ و دنده بگذارد( حتی در مسیرهای کوتاه)  نیز آن را تجربه می کند. اطلاعات تخلفات رانندگی در سیستم‌های راهنمایی و رانندگی ثبت می گردد و روش ها و اپلیکیشن های مختلفی برای بررسی آنان وجود دارد.

انواع جرایم رانندگی چیست؟

برخی از انواع جرایم را در زیر مشاهده می‌کنید.

نبستن کمربند ایمنی

همه رانندگان و مسافران باید از کمربند ایمنی استفاده کنند، مگر اینکه از نظر پزشکی معاف باشند. راننده ای که کمربند ایمنی نمی‌بندد، علاوه بر جریمه‌ی تخلف رخ داده، نمره منفی گواهی‌نامه نیز برای وی اعمال خواهد شد.

الزام استفاده از کمربند ایمنی هنگام رانندگی

 

سرعت زیاد

سرعت زیاد موجب خطرات متعدد می‌شود. به نسبت جاده‌ای که در آن رانندگی می‌کنید و شرایط آب و هوایی باید سرعت مربوطه را رعایت نمایید.به عنوان مثال، اگر باران یا برف می‌بارد، ممکن است به دلایل ایمنی لازم باشد سرعت خود را به زیر حد مجاز کاهش دهید.

سرعت زیاد نیز یکی از شایع ترین علل تصادفات رانندگی است. به یاد داشته باشید که اگر نمره منفی بیش از حد در سابقه رانندگی خود کسب کنید، ممکن است از امتیاز رانندگی محروم شوید.

حد فاصل خودروی خود را با خوردوی جلویی رعایت نکنید

هرچه فاصله بین دو خودرو بیشتر باشد، برای خودروی عقب شرایط بهتر و امن‌تری فراهم است. در صورت بروز اتفاق غیرمنتظره از تصادف جلوگیری می‌شود. با این حال، بسیاری از افراد خیلی نزدیک به خودروی جلویی خود رانندگی می‌کنند.

رانندگی بدون احتیاط یا غیرایمن

اگر قوانین جاده‌ها را به گونه‌ای نقض کنید که جان دیگران را به خطر بیندازد، به عنوان راننده بی پروا می‌توانید با  ثبت خلافی خودرو یتان روبه رو خواهید شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع جرایم و خلافی خودرو جهت رانندگی ایمن، توصیه ما خواندن راهنمای خلافی خودرو است.

سایر جرایم رانندگی را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • حرکت نمایشی مانند دور زدن درجا و با حرکت موتورسیکلت بر روی یک چرخ
 • تجاوز از سرعت مجاز
 • سبقت غیرمجاز در راه‌‌های دو طرفه
 • عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
 • حرکت به طور مارپیچ
 • حرکت با دنده عقب در آزادراه‌­ها و بزرگراه‌ها
 • رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌­گردان یا افیونی
 • عبور از محل ممنوع
 • تجاوز به چپ از محور راه
 • عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو
 • عدم رعایت حق تقدم عبور و…

رانندگی بدون بیمه

تجهیزات امروزی به پلیس اجازه می‌دهد خودروهای فاقد بیمه را تشخیص دهد.در صورت عدم داشتن بیمه‌نامه خودروی شما بسته به شرایط جریمه خواهد شد. داشتن بیمه شخص  ثالث برای رانندگی ضروری‌ست. چنانچه حین رانندگی دچار تصادف شوید و بیمه شخص ثالث نداشته باشید، بیمه هیچ تعهدی در قبال خسارات وارده نداشته و آن‌ها را پرداخت نخواهد کرد.

برای آگاهی از پوشش‌ها، استعلام و خرید بیمه شخص ثالث به این جا مراجعه نمایید:

https://bimeh.com/thirdparty

پرداخت خسارات جانی و مالی با بیمه شخص  ثالث ماشین

 

استعلام خلافی خودرو

به منظور استعلام خلافی خودرو چند روش به شما پیشنهاد می‌شود. می‌توانید بنابر نیاز و راحتی کار خود هریک از این روش‌ها را امتحان کنید. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد

 1. استعلام از طریق سایت پلیس راهور
 2. استعلام خلافی از طریق کدهای دستوری USSD
 3. استعلام خلافی با پیامک (SMS)
 4. استعلام خلافی از طریق اپلیکیشن
 5. استعلام خلافی از طریق تماس تلفنی
 6. استعلام خلافی از طریق سایت راهور

استعلام خلافی خودرو از طریق سایت راهور:

 1. ابتدا به سایت ir مراجعه کنید
 2. پس از باز کردن این وب سایت می‌توانید به قسمت استعلام خلافی خودرو مراجعه کنید
 3. شماره مندرج روی کارت خود را در کادر مربوطه وارد نمایید
 4. استعلام خلافی شما آماده است.

استعلام خلافی خودرو از طریق کدهای دستوری ussd

به منظور استعلام خلافی با این روش می‌بایست کد *110# را شماره‌گیر کرده و کد  VIN اتومبیل (موجود در سند ماشین) را در آن وارد کنید. با این روش خلافی‌خودرو خود را مشاهده و استعلام می‌کنید.

استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق کد USSD

استعلام خلافی با پیامک

یک روش کاربردی دیگر برای دریافت ریز خلافی در هر زمان و مکان، استفاده از پیامک است. این روش می‌تواند، برای رانندگانی که به اینترنت پرسرعت، دسترسی ندارند مفید باشد. برای استعلام خلافی خودرو با اس ام اس کافیست، کد VIN را به شماره معتبر ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک کنید. کد VIN شماره‌ای منحصر به فرد برای هر ماشین، و ترکیبی از اعداد و حروف لاتین بوده که در پشت کارت ماشین درج شده است.

در این روش راننده نیازی به گوشی هوشمند ندارد و فقط با فرستادن یک پیامک، می‌تواند صورت ریز خلافی‌ها را مشاهده کند. هزینه ارسال هر پیامک در این روش‌ هم 350 تومان است. تنها مشکل استعلام خلافی خودرو با پیامک، این است که راننده برای پرداخت خلافی باید از سایر روش‌ها استفاده کند.

پس از ارسال کد خلافی خودرو شامل شناسه قبض و پرداخت در قالب پیامک برای شما ارسال خواهد شد.با استفاده از اطلاعاتی که در دست دارید می‌توانید خلافی ماشین را توسط یکی از روش‌های الکترونیکی شامل درگاه پرداخت اینترنتی، دستگاه کارت‌‌خوان و کدهای USSD پرداخت کنید.

از پرداخت خلافی خودرو جا نمانید!

برای اطلاع هرچه سریع‌تر از جرایم ماشین و خلافی خودروی خود، می‌توانید زودتر این هزینه‌ها را پرداخت کرده و از بیشتر شدن این خلافی‌های جلوگیری کنید.حواستان باشد. حال که از روش‌های مختلف و متنوع استعلام و پرداخت خلافی خودرو اطلاع دارید، می‌توانید خیلی سریع اقدام به پرداخت کنید. اگر مبالغ را سریع تسویه نکنید، روزی می‌رسد که مثلا برای فروش خودروی‌تان باید مبالغ هنگفتی از خلافی خودرو را یک‌جا بپردازید! پس بهتر است برای فراموش نکردن پرداخت جرایم و خلافی‌ها بهترین برنامه را برای خود داشته باشید

رانندگی ایمن با پرداخت خلافی و خرید بیمه اتومبیل

برای اطلاعات بیشتر درباره جرایم رانندگی، خلافی خودرو و انواع بیمه‌های ماشین نظیر بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه، می‌توانید به وب سایت بیمه دات کام ( https://bimeh.com/ ) مراجعه نمایید.

اطلاعات تماس:

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان، ‌ پلاک 17 طبقه 6، واحد 6

پست الکترونیک: info@bimeh.com

شماره تماس: 4372-021

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments