امنیت موبوگرام (Mobogram)؛ فرق موبوگرام با تلگرام چیست؟

امنیت موبوگرام

موبوگرام به دلیل قابلیت‌های مضاعفی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد، محبوبیت بسیار زیادی در بین ایرانی‌ها پیدا کرده است. اما آیا امنیت موبوگرام قابل تایید است؟ فرق موبوگرام با تلگرام دقیقا چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا در مورد امنیت موبوگرام و تفاوت اصلی آن با تلگرام صحبت کنیم. با موبایل کمک همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیر موبایل

مقدمه‌ای در رابطه با امنیت موبوگرام و تفاوت آن با تلگرام

تلگرام در حال حاضر محبوب‌ترین و پیشرفته‌ترین اپلیکیشن پیام رسان موجود به شمار می‌رود که ما ایرانی‌ها هم به شدت علاقمند به استفاده از آن هستیم. یکی از ویژگی‌های اصلی که تلگرام را نسبت به سایر مسنجرهای مشابه برتر کرده است، مربوط به امنیت آن می‌شود. اگر به خاطر داشته باشید پیش از این در مقاله آموزش روش های افزایش امنیت تلگرام به صورت مختصر به دلیل امن بودن تلگرام و روش های افزایش امنیت کاربران این مسنجر اشاره کردیم، اما آیا سایر اپلیکیشن‌های پیام رسان نظیر موبوگرام که با تکیه بر سرورهای تلگرام ساخته می‌شوند هم به همین اندازه امنیت بالایی دارند؟

موبوگرام یکی از برنامه های پیام رسانی فارسی است که علاوه بر قابلیت‌های تلگرام، برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌های مکمل دیگر را هم ارائه می‌کند که برای کاربران ایرانی بسیار دلنشین و جذاب محسوب می‌شوند. اما مسئله‌ای که در این بین وجود دارد مربوط به امنیت موبوگرام می‌شود! آیا موبوگرام هم به اندازه تلگرام امن است؟ آیا می‌توانید به این اپلیکیشن یا سایر برنامه‌های مشابه اعتماد کنیم؟ چه تفاوتی مابین موبوگرام و تلگرام اصلی وجود دارد؟

در این مقاله ما قصد داریم تا در مورد این موضوعات صحبت کنیم و ضمن اشاره به فرق موبوگرام با تلگرام، کمی در رابطه با امنیت موبوگرام کند و کاو داشته باشیم. چنانچه در رابطه با هر یک از بخش‌ها و مراحل شرح داده شده نیاز به توضیحات بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید. با موبایل کمک همراه باشید.

فرق موبوگرام با تلگرام چیست؟ چرا کاربران به موبوگرام علاقمند هستند؟

پیش از هر چیز بیایید فرق مابین تلگرام و موبوگرام را بررسی کنیم. از دید عامیانه به قضیه نگاه می‌کنیم. افراد عادی و اغلب کاربران تفاوت مابین تلگرام و موبوگرام را مربوط به ظاهر و قابلیت‌های آن و پشتیبانی مستقیم از زبان فارسی می‌دانند. خب این مسئله کاملا صحیح است. موبوگرام قابلیت‌ها و ویژگی‌های تکمیلی و مضاعفی را ارائه می‌کند که تلگرام در حالت پیش فرض آن‌ها را به همراه ندارد.

برای مثال شما با استفاده از موبوگرام می‌توانید وارد حالتی تحت عنوان روح (Ghost Mode) شوید که به موجب آن علیرغم اینکه آنلاین هستید، سایر کاربران قادر به مشاهده آنلاین بودن شما نخواهند بود. موارد دیگری همچون مخفی کردن وضعیت در حال تایپ، امکان فوروارد پیشرفته (فوروارد با ویرایش)، فوروارد بدون نقل قول، انتخاب پیام های برگزیده، تغییر صدا و غیره هم از دیگر ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی هستند که موبوگرام در اختیارمان قرار می‌دهد.

بنابراین موبوگرام از نظر عملکرد نسخه‌ای از تلگرام است که قابلیت‌های پیشرفته‌تر و بیشتری دارد که حداقل طراحی آن‌ها به گونه‌ای صورت گرفته که برای کاربران ایرانی بسیار جذاب هستند. با توجه به این موضوع هیچ جای تعجبی وجود ندارد که کاربران به موبوگرام علاقمند شوند. پس از نظر ظاهری و قابلیت‌ها فرق مابین موبوگرام و تلگرام را شناختیم، اما آیا تفاوت های ظاهری و عملکردی موبوگرام و تلگرام نمی‌تواند نشان دهنده این باشد که موبوگرام یک مسنجر مجزا و مستقل نسبت به تلگرام است؟ آیا ایجاد قابلیت‌های بیشتر روی تلگرام عجیب و شک برانگیز نیست؟

بیشتر بخوانید: تعمیر آیفون

چرا قابلیت های بیشتر موبوگرام نسبت به تلگرام موضوع عجیب و شک برانگیزی نیست؟

تلگرام یک اپلیکیشن اوپن سورس (Open Source) یا منبع باز است، بدین معنا که توسعه دهندگان می‌توانند شخصی‌ سازی های مورد نظرشان را بر روی آن اعمال کنند. یعنی دقیقا مانند آنچه که در سیستم عامل اندروید می‌بینید. اندروید هم یک سیستم عامل منبع باز است و این موضوع تا به امروز سبب شده که اندروید به پیشرفت‌های عظیمی حداقل در زمینه شخصی سازی دست یابد و از نظر قابلیت‌های شخصی سازی به بهترین سیستم عامل موبایلی دنیا تبدیل شود.

همانطور که در اندروید، شرکت‌های تولید کننده اسمارتفون‌ها می‌توانند رابط کاربری (User Interface) اختصاصی خود را طراحی و بر روی آن نصب کنند و به این صورت ویژگی‌های بصری و عملکردی جدیدی را به دستگاه‌هایشان بیفزایند، تلگرام هم این امکان را فراهم کرده تا توسعه دهندگان قادر به اعمال شخصی سازی های خاص خود بر روی این مسنجر باشند.

پس هیچ جای تعجبی ندارد که اپلیکیشنی نظیر موبوگرام بتواند با شناسایی نیازها و تمایلات کاربران ایرانی، نسخه اصلی تلگرام را از نظر بصری و قابلیت‌ها ویرایش و بهینه‌سازی کند. پس تفاوت های عملکردی و ظاهری تلگرام و موبوگرام کاملا طبیعی و توجیه‌پذیر هستند و به هیچ وجه نمی‌توانند دلیلی مبنی بر مخرب بودن یا غیر قابل اعتماد بودن موبوگرام باشند.

آیا امنیت موبوگرام به اندازه تلگرام است؟ آیا موبوگرام می‌تواند در اطلاعات کاربران جاسوسی کند؟

برای درک این مسئله و بررسی امنیت موبوگرام باید از دید عمومی خارج و کمی تخصصی‌تر به موضوع نگاه کنیم. با این وجود ما سعی می‌کنیم تا از ارائه توضیحات سنگین و پیچیده خودداری کنیم. همانطور که می‌دانید، تلگرام برای رد و بدل اطلاعات کاربران از سیستم رمزگذاری بسیار دقیق و پیچیده‌ای استفاده می‌کند که امکان نفوذ به آن تقریبا غیرممکن است (حداقل تا به امروز کسی نتوانسته به آن نفوذ کند). بنابراین تا زمانی که اپلیکیشن هایی نظیر موبوگرام از سرورها و عوامل رد و بدل اطلاعات اصلی خود تلگرام استفاده کنند، شکی وجود ندارد که امنیت لازم را ارائه خواهند کرد.

خوشبختانه موبوگرام مانند نسخه اصلی برنامه تلگرام از API های رسمی این مسنجر استفاده می‌کند. پس موبوگرام مستقیما به سرورهای اصلی تلگرام متصل است و از این نظر هیچ تفاوتی مابین موبوگرام و تلگرام وجود ندارد. این موضوع به آن معناست که هیچ تفاوتی مابین سیستم رمزگذاری (Encryption) پیام های تلگرام و موبوگرام وجود ندارد. اگر دقت کرده باشید، حتی زمانی که شما موبوگرام را در کنار تلگرام فعال می‌کنید، از سوی سرورهای اصلی تلگرام نوتیفیکیشن دریافت خواهید کرد. این موضوع می‌توانند نشان دهنده امنیت موبوگرام و قابل تایید بودن آن از سوی تلگرام یا حداقل ارتباط امن مابین این دو برنامه باشد.

بنابراین حداقل با توجه به شواهد موجود، جای شکی در امنیت موبوگرام وجود ندارد. از آنجایی که این اپلیکیشن از API یا رابط برنامه‌نویسی و سرورهای اصلی تلگرام استفاده کرده است، جای نگرانی برای شما وجود ندارد. اما اگر با وجود تمام این تفسیر همچنان به امنیت موبوگرام یا اپلیکیشن‌های مشابه شک دارید، توصیه می‌کنیم که از همان تلگرام اصلی استفاده کنید چرا که شک و تردید شما منجر ایجاد باور در ذهن ناخودآگاهتان می‌شود و احتمالا این قضیه برایتان دردسرساز خواهد شد. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که به شدت به مسئله امنیت اطلاعات خود اهمیت می‌دهند، بهتر است هیچ اپلیکیشن دیگری را جایگزین تلگرام نکنید. اما اگر یک فرد معمولی هستید باید بدانید که با استناد به شواهد موجود هیچ تفاوتی مابین امنیت موبوگرام تلگرام وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: تعمیر گوشی سامسونگ

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله در رابطه با امنیت موبوگرام و فرق آن با نسخه اصلی برنامه تلگرام صحبت کردیم. چنانچه در رابطه با هر یک از بخش‌ها و مراحل شرح داده شده نیاز به توضیحات بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

دوربین پشت iPhone 8 Plus

دوربین پشت iPhone X

قطعات آیفون ایکس اس

تعمیرات موبایل

منبع telegram

نظرات کاربران (5)

guest
5 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
فاطمه
فاطمه
1 سال گذشته

سلام
لطفا به سوالم پاسخ بدید
من بعد ار مدتی نمیتونم عضو هیچ گروهی یا کانالی بشم چون میگه عضو ۵۰۰ گروه و کانال هستید ولی من عضو هیچ گروه یا کانالی نیستم باید چیکار کنم؟

یوسف
یوسف
5 سال گذشته

دوستان گرامی توجه داشته باشید که موبوگرام هم مثل تلگرام اصلی امنه و اصلا جاسوسی یا مخرب نیست و ضمناً به تازگی در گوگل پلی هم منتشر شده

منتقد
منتقد
6 سال گذشته

موبوگرام درسته از سرور اصلی تلگرام استفاده میکنه و هیچ جای شکی هم نداره و همه میدونن!
اما…
یه قابلیتی داره به اسم تغییرات مخاطبین،که شخص هر عکسی رو حذف و یا در پروفایلش قرار بده اونجا ذخیره میشه!به زبان ساده یعنی اطلاعات در جای دیگری ذخیره میشه و این موضوع رو نباید،نباید،نباید کتمان کرد!
در ضمن پاول دوروف در توییت اخیر خودش مبنی بر غیر امن بودن موبوگرام اخطار داد،(موبوگرام ناامن است و توصیه نمیکنم از آن استفاده کنید)
در ضمن با نرم افزار anti spy که تست کنید کاملا مشخص میشه که چه چیزهایی رو رصد میکنه،
پ ن:کلا سانسورچی خوبی هستیم…

akbar
akbar
6 سال گذشته

کسانی که امنیت براشون خیلی خیلی مهم اینو بدونن که امنترین مسنجر پیام رسان که تماس صوتی هم داره سیگنال signal است، هیچ نرم افزاری از لحاظ امنیت و حفظ حریم خصوصی به پای سیگنال نمیرسه، موبوکرام هم کاملا مشکوک است، سعی کنید حتما از تلگرام اصلی استفاده کنید و تلگرام رو حتما حتما از گوگل پلی استور دانلود کنید، از بازار یا جای دیگه اصلا دانلود نکنید، از ما گفتن بود.
خوش باشید

محمدرضا
محمدرضا
7 سال گذشته

ممنون از مطلب خوبتون همیشه واسم سوال بود موبوگرام قابل اعتماد هست یا نه