ارور “Screen overlay detected”چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

Screen overlay detected هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد

به تازگی شاهد ارائه گزارش‌های متعددی در رابطه با پدیدار شدن یک ارور خاص با عنوان “Screen overlay detected” به معنای “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” در گوشی‌های اندرویدی بودیم، بنابراین لازم دانستیم که طی مقاله‌ای اختصاصی به شرح دلیل نمایش این ارور و چگونگی برطرف کردن آن بپردازیم. با موبایل کمک همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات موبایل

به تازگی کاربران زیادی اشاره کرده‌اند که در دستگاه اندرویدی خود با ارور یا پیغام خطای خاصی با مضمون “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” مواجه می‌شوند. عموماً این دسته از کاربران نمی‌دانند که دلیل بروز ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” چیست و چگونه باید آن را برطرف کرد؟ ما در این مقاله قصد داریم که توضیحاتی در مورد دلیل بروز این ارور و روش برطرف کردن آن خدمت شما عزیزان ارائه کنیم. دقت داشته باشید که بررسی جزئی دلیل بروز این مشکل کمی پیچیده است، بنابراین سعی می‌کنیم که تنها به صورت خلاصه آن را شرح دهیم و بیشتر بر روی روش برطرف کردن این پیغام خطا متمرکز شویم. چنانچه در مورد این موضوع نیاز به اطلاعات و جزئیات بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

تعمیرات سامسونگ

برای تعمیر سامسونگ، هواوی و … کلیک کن یا با شماره 75147-021 شرکت موبایل‌کمک «مرکز تعمیرات تخصصی گوشی‌های موبایل» تماس بگیر

دلیل نمایش ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” چیست؟

تصویر زیر نحوه نمایش ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” را به تصویر می‌کشد. این پیغام خطا به طور ناگهانی بر روی صفحه نمایش دستگاه اندرویدی نمایان می‌شود و بسیاری از افراد از نمایش آن کلافه شده‌اند. اما دلیل نمایش “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” در دستگاه‌های اندرویدی چیست؟

Screen overlay detected هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد

بیشتر بخوانید: نمایندگی رسمی محصولات سامسونگ

ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” زمانی پدیدار می‌شود که در دستگاه خود از برنامه شناور (Floating App) استفاده کرده و ناگهان یک برنامه یا عامل شناور دیگر که نیاز به دسترسی‌های نسبتاً مشابه دارد در دستگاه راه‌اندازی شود. اما اپلیکیشن یا برنامه شناور چیست؟ به طور مختصر باید بگوییم که هر برنامه شناور یک برنامه منحصر به فرد است که در پنجره‌ای اختصاصی اجرا می‌شود. این برنامه امکان استفاده از قابلیت مولتی‌تسکینگ (Multitasking) سیستم عامل اندروید را به شیوه موثرتری ارائه می‌کند. یک برنامه شناور می‌تواند مانند روندی که در سیستم عامل ویندوز طی می‌شود پنجره برنامه را کوچک، مینیمایز (Minimize)، ماکسیمایز (Maximize) و … نماید. از نظر فنی شرح این موضوع در کیس کنونی کمی پیچیده بوده و بهتر است که وارد جزئیات آن نشویم. اگر در مورد این موضوع نیاز به جزئیات و اطلاعات دقیق‌تری دارید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

Screen overlay detected هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم تاکنون گزارش‌های زیادی در مورد پدیدار شدن ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” در دستگاه‌های اندرویدی به دست آمده و طبق آماری که ثبت شده این پیغام خطا بیشتر در گوشی‌های برند سامسونگ و موتورولا رخ می‌دهد. اما بیایید از جنبه فنی موضوع گذر کرده و روش مقابله یا برطرف کردن ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” را مورد بررسی قرار دهیم.

بیشتر بخوانید:  تعمیر ال سی دی موبایل 

چگونه ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” را برطرف کنیم؟

حال که تا حدی با دلیل بروز ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” آشنا شدید، نوبت به آن رسیده تا با نحوه برطرف کردن این پیغام خطا در دستگاه‌های اندرویدی آشنا شوید. به منظور انجام این عمل مراحل زیر را با دقت طی کنید.

در گوشی‌های اندرویدی که ساخت کمپانی سامسونگ نیستند به این صورت عمل کنید:

 • وارد بخش تنظیمات یا همان Settings گوشی اندرویدی خود شوید.
 • آیکون ذره‌بین موجود در گوشه فوقانی و سمت راست صفحه نمایش را انتخاب کنید.
 • عبارت draw را در این بخش تایپ کنید تا جستجو شود.
 • گزینه Draw over other apps را انتخاب کنید.

تعمیرات سامسونگبرای تعمیر سامسونگ، هواوی و … کلیک کن یا با شماره 75147-021 شرکت موبایل‌کمک «مرکز تعمیرات تخصصی گوشی‌های موبایل» تماس بگیر

به جای انجام مراحل فوق می‌توانید وارد بخش تنظیمات (Settings)، اپلیکیشن‌ها (Apps) و سپس Draw over other apps هم شوید. اما در دستگاه‌های اندرویدی برند سامسونگ باید مراحل زیر را طی کنید:

 • بخش تنظیمات یا Settings دستگاه را اجرا کنید.
 • گزینه Applications را انتخاب کنید.
 • گزینه Application Manager را انتخاب نمایید.
 • گزینه More را انتخاب نمایید.
 • گزینه Apps that can appear on top را انتخاب کنید.

Screen overlay detected هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد

با ورود به این بخش در واقع لیستی از اپلیکیشن‌ها را مشاهده خواهید کرد که قابلیت شناور شدن را دارند. فعالیت این برنامه‌ها می‌تواند عاملی به منظور پدیدار شدن ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” باشد. به منظور رفع این مشکل شما باید در لیست برنامه‌های موجود، اپلیکیشن مخرب را شناسایی کرده و دسترسی‌های آن را محدود نمایید. به منظور شناسایی برنامه مخرب باید کمی هوشمندانه عمل کنید و به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • آیا برنامه‌ خاصی دائما در حین استفاده دچار باگ شده و مشکلات خاصی را ارائه می‌کند؟ آیا برنامه‌ای در گوشی شما نصب است که مشکوک بوده و منجر به راه‌اندازی خودکار اپلیکیشن‌های دیگر می‌شود؟ به عنوان مثال دیده شده برنامه‌ مخربی بدون اینکه کاربر خبردار باشید، اپلیکیشنی نظیر تلگرام را در دستگاه اجرا کرده و وی را به گروه خاصی دعوت می‌کند. این نوع اپلیکیشن‌ها که دارای نشانه‌های مخرب این چنینی هستند می‌توانند منجر به بروز ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” شوند.
 • آیا برنامه‌ای در دستگاهتان نصب است که اجازه تغییر نور صفحه نمایش یا وضعیت رنگ نمایشگر به آن داده شده باشد؟ اگر برنامه‌ای این چنینی در دستگاهتان نصب بوده و نام آن در لیست Apps that can appear on top وجود دارد، احتمال اینکه این برنامه عاملی برای پدیدار شدن ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” باشد، زیاد است.
 • در برخی از شرایط مشاهده شده که برنامه Clean Master عامل پدیدار شدن ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” بوده است. بنابراین اگر این برنامه در دستگاهتان نصب است، حتما دسترسی آن را از لیست Apps that can appear on top غیر فعال کنید.

Screen overlay detected هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد

بیشتر بخوانید:  هزینه تعویض گلس گوشی سامسونگ

به منظور غیر فعال کردن دسترسی شناور شدن هر یک از برنامه‌های مورد نظر تنها کافیست که در لیست Apps that can appear on top آن برنامه را انتخاب کرده و مانند تصویر فوق گزینه Permit drawing over other apps را غیر فعال نمایید. دقت داشته باشید که شناسایی برنامه مخرب موجود در این لیست امر ساده‌ای محسوب نمی‌شود. از آنجایی که ما طبق آمار به دست آمده از تماس‌های کاربران با اپلیکیشن‌های مخرب و عامل بروز ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” آشنایی بیشتری داریم، توصیه می‌کنیم که پس از مراجعه به لیست Apps that can appear on top در دستگاهتان با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

تصور کنید که برنامه drupe عامل مخرب در گوشی اندرویدی ما بوده است. همانطور که در تصویر آخر مشاهده کردید ما گزینه Permit drawing over other apps را برای این اپلیکیشن غیر فعال کردیم. حال از طریق دستگاه خود اپلیکیشن مورد نظر را راه‌اندازی می‌کنیم. در این شرایط پنجره پاپ‌آپی نمایان می‌شود که سوالاتی در مورد دسترسی‌های این برنامه ارائه خواهد کرد. می‌توانید با دسترسی‌های این برنامه موافقت کرده و با خیال راحت آن را اجرا کنید، چرا که تنظیمات پیشین شما به منظور جلوگیری از اثر مخرب برنامه حفظ می‌شوند.

Screen overlay detected هم‌پوشانی صفحه شناسایی شدتعمیرات سامسونگ

برای تعمیر سامسونگ، هواوی و … کلیک کن یا با شماره 75147-021 شرکت موبایل‌کمک «مرکز تعمیرات تخصصی گوشی‌های موبایل» تماس بگیر

توصیه می‌کنیم که کاربران گوشی‌های سامسونگ قابلیت One-handed operation کیبورد مجازی دستگاه خود را غیر فعال کنند. در بسیاری از موارد دیده شده که فعال بودن این قابلیت عامل بروز ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” بوده است. به منظور غیر فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را در دستگاه سامسونگی خود طی کنید:

 • وارد بخش تنظیمات یا Settings دستگاه شوید.
 • گزینه Advanced Features را انتخاب کنید.
 • گزینه One-handed operation را غیر فعال نمایید.

بیشتر بخوانید: تعمیر یا تعویض ال سی دی A51 سامسونگ 

با انجام مراحل فوق مشکل شما در مواجه شدن با ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” برطرف می‌شود. دقت کنید که اصلی‌ترین بخش رفع این مشکل مربوط به شناسایی اپلیکیشنی محسوب می‌شود که عامل بروز ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” شده است. همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، ما طبق آمار به دست آمده از تماس‌های کاربران با اپلیکیشن‌های مخرب و عامل بروز ارور “Screen overlay detected” یا “هم‌پوشانی صفحه شناسایی شد” آشنایی بیشتری داریم. از این رو توصیه می‌کنیم که به منظور شناسایی بهتر عوامل مخرب دستگاه از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

بیشتر بخوانید:

خرید موبایل

خرید قطعه موبایل

قطعات گوشی آیفون 11

قطعات گوشی سامسونگ اس 20 اولترا

نظرات کاربران (124)

guest
124 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
رضا
رضا
2 سال گذشته

سلام
گوشی سامسونگ a03گرفتم مشگل (این ویژگی در دسترس نیست میده
در صورت امکان راهنمایی کنید

استرنوکلایدوماستوئید
استرنوکلایدوماستوئید
2 سال گذشته

واقعا عالی بود ممنون خیلی لنگ بودم مرسی

عباس اسماعیلی
عباس اسماعیلی
2 سال گذشته

سلام
گوشی من galaxy a01 core هست و گزینه one -handed ندارد حتی برنامه ای که این مشکلو برطرف میکنه هم نصب کردم اما پیام میده : این ویژگی در تلفن شما غیر فعال شده است چون سرعت تلفنتان را کاهش میدهد…. اگه میشه بگین چطور این مشکل رو حل کنم چون دارندگان این مدل گوشی همشون این مشکل رو دارن.
با تشکر

سردار
سردار
2 سال گذشته

مچکرم. خسته نباشید. مشکل من One-handed operation بود که با وجود شما مشکلم حل شد. سپاسگذازم

امیر
امیر
3 سال گذشته

آقا دمتون گرم خیلی ممنون