نگاهی کوتاه به کتاب های علوم اجتماعی و تاثیر موبایل

نگاهی کوتاه به کتاب های علوم اجتماعی و تاثیر موبایل

شاید فروش کتاب‌های علوم اجتماعی مانند دیگر کتاب‌ها چندان بالا نباشد، اما مفاهیم عمیقی را در خود جای داده‌اند. . افراد خاصی به مطالعه این نوع کتاب‌ها علاقه دارند. در واقع باید گفت کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته می‎شوند، طیف وسیعی از موضوعات اجتماعی مانند مردم شناسی، انسان شناسی، مدیریت، روانشناسی و … را پوشش خواهند داد. مطالعه این کتاب‌ها به شما کمک می‌کند تا درک درستی از خود داشته باشید، جامعه‌ایی که در آن زندگی می‌کنید را به خوبی بشناسید و درک کنید چگونه می‎توان با انسان‌هایی که در پیرامون شما زندگی می‌کنند رابطه موثر و سالمی برقرار نمایید. شاید اگر کمی به کتاب‌های علوم اجتماعی و زیر شاخه‌های مربوط به آن توجه بیشتری شود، درک انسان‌ها از یکدیگر افزایش یابد. به این ترتیب زندگی بشر با آرامش و ثبات و بیشتری همراه خواهد بود.

نگاهی کوتاه به کتاب های علوم اجتماعی و تاثیر موبایل

کتاب های علوم اجتماعی در چه زمینه ایی نگارش می شوند؟

به راحتی از نام این رشته می‎توان فهمید که این علم به طور کلی به زندگی اجتماعی انسان‌ها می‌پردازد. این رشته دقیقا مقابل علوم طبیعی قرار گرفته است. در علوم طبیعی به فیزیک و جسم بیش از هر چیز دیگر اهمیت داده می‎شود. در واقع محور مطالعات براساس خصوصیات جسمانی است. این در حالی است که اجتماع و جامعه موضوعات اصلی در علوم اجتماعی هستند. از مهمترین زیرشاخه‎های این علم می‎توان به مطالعات زنان اشاره کرد. جایگاه زن در اجتماع همواره مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

کتاب‌های زیادی در این زمینه تحریر شده‌اند که هریک به نوعی سعی کرده‌اند از زنان و حقوق اجتماعی آنها دفاع کنند. از جمله این کتاب‌ها می‎توان به « زنان در روزگارشان» اثر « مارلین لگیت» اشاره  کرد.

نگاهی کوتاه به کتاب های علوم اجتماعی و تاثیر موبایل

اگر به موضوعات فمینیستی و مسائل مربوط به آن علاقمند هستید، شاید مطالعه این کتاب برای  شما مفید باشد. در طی آن نویسنده سعی کرده است به طور علمی تاریخ پیدایش تفکر فمینیستی را برای مخاطب بازگو کند. بسیاری بر این باور هستند که این تفکر در قرن نوزدهم شروع به شکل‌گیری کرد. درست در همان زمانی که مردان به جنگ رفته و زنان برای امرار معاش پا به کارخانه‌ها گذاشتند. گویا از همان سالها زمزمه‌های فمنیستی به گوش رسید. آنها دقیقا به اندازه مردان کار می‎کردند، اما حقوق کمتری به آنها تعلق می‌گرفت. پس از پایان کار بیرون، کارهای خانه در انتظار آنها بود. همه چیز باید به موقع انجام شود در غیر این صورت با خشونت مردان چه به عنوان کارفرما و چه عنوان همسر مواجه خواهند شد.

کتابهای علوم اجتماعی و جامعه شناسی

کتاب‎هایی که در رشته جامعه‎شناسی نگارش می‎شوند به مطالعه علمی جامعه و فعالیت‌های انسانی می‌پردازند. از آنجا که این رشته بسیار گسترده  و وسیع است، مطالب به صورت خرد و کلان نوشته می‎شوند. با مطالعه این کتاب‌ها با موضوعاتی مانند مذهب، خانواده، تحرکات و جنبش‌های اجتماعی، فرهنگ، خرده فرهنگ‎ها و … مواجه خواهید شد. گاهی اوقات کتاب‌های علوم اجتماعی به طور کاملا اختصاصی نگارش می‎شود که برای درک مفاهیم آنها لازم است دانش و تحقیقات داشته باشید. گاهی اوقات نیز با هدف بهبود روابط انسانی با بیانی ساده و حتی در قالب داستان نوشته می‎شوند. اگر به مطالعه در این علم و علوم وابسته به آن علاقه دارید و می‎خواهید مفاهیم عمیق اجتماعی را درک کنید، شاید بهتر باشد به سراغ انواع داستانی آن بروید.

همچنین به این موضوع دقت داشته باشید جامعه انسانی می‎تواند یک سازمان، نهاد، گروه و … باشد. از خانواده به عنوان یکی از مهمترین گروه‎های اجتماعی یاد می‌شود. کتاب‌هایی که در این زمینه نگارش می‎شوند، سعی در بهبود روابط بین اعضای خانواده را دارند. در این کتاب‌ها علاوه بر بررسی روابط بین اعضای خانواده، از نظر روانشناسی نیز اطلاعات خوبی در اختیار مخاطب قرار خواهد گرفت.

کتاب های علوم اجتماعی و مردم شناسی

از دیگر گرایش‌های رشته علوم اجتماعی می‎توان به مردم شناسی اشاره کرد. در این گروه از کتابها به طور خاص در مورد فرهنگ اطلاعات خوبی دریافت خواهید کرد. در واقع در مردم شناسی به این موضوع تاکید می‎شود که فرهنگ در ساختار اجتماعی جایگاه بسیار ویژه‌ و البته تعیین‌کننده‌ایی دارد. در این علم موضوعات بسیار زیادی مورد بررسی قرار می‌گیرد که از جمله مهمترین به شرح زیر خواهد بود:

  • آداب و سنن
  • ازدواج
  • موسیقی
  • مذهب
  • رفتار و عادات
  • هنر
  • زبان

معرفی چند کتاب در رشته علوم اجتماعی

کتاب «نظام ادب، تعارف و مفهوم وجهه در فرهنگ ایرانی» نوشته سوفیا کوتلاکی، در مورد آداب و معاشرت شفاهی و زبانی در ایران است. در حال حاضر به دلیل پیشرفتی که در زمینه ارتباطات بوجود آمده است، انسان‌ها با فرهنگ‌های مختلف با یکدیگر در تعامل هستند. یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد و حفظ روابط « ادب» است. آنچه مسلم است در همه فرهنگ‌ها منظور از حفظ ادب، رعایت احترام است. اما جوامع و فرهنگ‌ها در جزییات با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. دانستن این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید رفتار درستی داشته باشید  و در عین حال از کلمات صحیح استفاده نمایید.

این کتاب مسائل و نکات درون‌فرهنگی و بینافرهنگی ادب شفاهی و زبانی، در زبان فارسی را مورد بررسی قرار می‌دهد. کتاب «نظام ادب، تعارف و مفهوم وجهه در فرهنگ ایرانی» با ترجمه زهرا فرخ‌نژاد  در دسترس است.

 کتاب کارل مارکس

کتاب « کارل مارکس» نوشته «آیزایا برلین»، نویسنده روسی-بریتانیایی است. در این کتاب به بررسی زندگی «کارل مارکس»  پرداخته شده است. او به عنوان نظریه‎پرداز، جامعه‎شناس و فیلسوف آلمانی در سطح جهان بسیار شناخته‎شده است. نظریات او براساس از بین بردن نظام طبقاتی مطرح شده است. این این امر منجر به شکل‌گیری جریان سیاسی- اجتماعی مارکسیسم شد. برای اساس همواره بین دو طبقه کارگر و مرفه مبارزه وجود دارد. اگر به بررسی تفکرات این فیلسوف آلمانی علاقه دارید، مطالعه این کتاب از انتشارات ماهی به شما پیشنهاد می‎شود.

نگاهی کوتاه به کتاب های علوم اجتماعی و تاثیر موبایل

کتاب الفاظ و اشیا

کتاب «الفاظ و اشیاء» نوشته « میشل فوکو» است. این کتاب دارای دو بخش اصلی و ده فصل بوده و توسط « فاطمه ولیانی» ترجمه شده است. بخش اول شامل فصل‌های اول تا ششم بوده و بخش دوم فصل‌های هفتم تا دهم را در برمی‌گیرد. فروش کتاب «الفاظ و اشیاء» و دیگر کتاب‌های علوم اجتماعی به صورت آنلاین در فروشگاه گاج انجام می‌شود.

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments