تشخیص اصل بودن آیفون اپل از Refurbished یا رفرش

آیفون ریفربیش شده

در صورتیکه در مورد این مطلب سوال یا مشکلی دارید کارشناسان شرکت همراه رایانه بصورت شبانه روزی پاسخگوی شما می باشند. کافیست شماره زیر را با تلفن ثابت و بدون پیش شماره، شماره گیری نمایید .
۹۰۹۹۰۷۰۳۴۵


آیفون ریفربیش شده (Refurbished)، آیفونی است که به دلیل بروز مشکلات فنی یا عملکردی به اپل بازگردانده شده و این شرکت پس از اعمال تعمیرات مورد نیاز بار دیگر آن را روانه بازار کرده است. به بیان دیگر آیفون‌های ریفربیش شده نسخه‌های مرمت شده آیفون‌های اورجینال تولید شده توسط اپل هستند. در این مقاله نحوه تشخیص آیفون ریفربیش شده از آیفون سالم را به شما عزیزان آموزش می‌دهیم. با موبایل کمک همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیر موبایل

مقدمه‌ای در مورد آیفون ریفربیش شده (Refurbished) یا مرجوعی یا رفرش

در برخی از شرایط ممکن است آیفون‌های اپل پس از عرضه به بازار با مشکلات خاصی همراه باشند. این مشکل می‌تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. در این شرایط اگر فردی یک نمونه از این آیفون‌های دارای مشکل فنی را خریداری کند، بدون تردید پس از درک مشکل فنی دستگاه آن را به نمایندگی‌های مجاز اپل باز گردانده یا اصطلاحا ارجاع می‌دهد. به آیفونی که به دلیل وجود مشکل فنی در آن توسط خریدار به اپل ارجاع داده شده، آیفون ریفربیش شده (Refurbished) یا مرجوعی گفته می‌شود.

بنابراین آیفون ریفربیش شده (Refurbished)، آیفونی است که پس از تولید با مشکل فنی همراه بوده است. در برخی از شرایط مهندسین اپل مجبور می‌شوند که برای رفع مشکل این نوع آیفون‌ها قطعه سخت افزاری خاصی را در آن تعویض یا تعمیر کنند. به عنوان مثال تصور کنید که یک آیفون جدید خریداری کرده‌اید و با اجرای آن متوجه می‌شوید که اسکنر اثر انگشت آن خراب است! در این شرایطی اگر آیفون خریداری شده را به اپل بازگردانید، اپل اسکنر اثر انگشت آن را تعویض یا تعمیر کرده و سپس در قالب یک آیفون ریفربیش شده (Refurbished) یا مرجوعی روانه بازار می‌کند.

شرکت اپل مدعی می‌شود که آیفون‌های مرجوعی یا ریفربیش شده (Refurbished) این کمپانی از نظر کیفیت عملکرد، تفاوتی با آیفون‌های کاملا سالم این شرکت ندارند. با این حال بدون شک هیچ کاربری تمایل به خرید یک آیفون ریفربیش شده ندارد. بدون تردید تعویض یا تعمیر قطعات آیفون‌ها در دراز مدت می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. حداقل می‌توان این چنین گفت که دید منفی کاربر مبنی بر عدم کیفیت لازم آیفون ریفربیش شده منجر می‌شود که هر خرابی معمولی در دستگاه به مرجوعی بودن آن نسبت داده شود. بنابراین به طور کلی هیچ فردی تمایل ندارد که یک آیفون ریفربیش شده (Refurbished) خریداری کند. اما چطور می‌توانیم آیفون ریفربیش شده یا مرجوعی را از آیفون سالم و با کیفیت تشخیص دهیم؟

تشخیص آیفون ریفربیش شده از آیفون سالم امکان‌پذیر است. به طور کلی روش‌های مختلفی برای انجام این عمل وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم که به آموزش روش‌های تشخیص آیفون ریفربیش شده از آیفون سالم بپردازیم. بنابراین اگر تمایل ندارید که فروشنده‌ای یک آیفون ریفربیش شده یا مرجوعی را در اختیارتان قرار دهد، حتما پیش از خرید دستگاه به موارد زیر توجه داشته باشید. چنانچه در رابطه با هر یک از بخش‌ها و موارد شرح داده شده نیاز به توضیحات بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید. با موبایل کمک همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات گوشی آیفون در تهران

قدم اول: مهر “Apple Certified” موجود در جعبه دستگاه را بررسی کنید

آیفون ریفربیش شده

آیفون‌هایی که اپل پیش از عرضه به بازار از نظر فنی آن‌ها را به طور دقیق مورد بررسی قرار داده و به نوعی آیفون ریفربیش شده (Refurbished) نیستند، یک مهر یا برچسب اختصاصی با عنوان “Apple Certified” را به همراه دارند. این مهر در واقع اصالت و کیفیت آیفون شما را تضمین می‌کند. اگرچه باید بگوییم که در برخی از شرایط دیده شده که آیفون‌های دارای این مهر هم با مشکلات عملکردی و فنی مواجه بوده‌اند، اما در هر صورت توصیه می‌کنیم که در قدم اول نسبت به بررسی وجود این مهر در جعبه دستگاه اقدام کنید.

قدم دوم: به جعبه آیفون و به ویژه رنگ آن دقت کنید!

یکی دیگر از نکاتی که حتما باید به منظور تشخیص آیفون ریفربیش شده (Refurbished) از آیفون سالم به آن توجه داشته باشید مربوط به رنگ جعبه دستگاه می‌شود. عموما اپل آیفون‌های ریفربیش شده را در جعبه تمام سفید روانه بازار می‌کند. همچنین علائم و نشانه‌هایی همچون بازشدگی جعبه، پارگی برچسب‌های آن و… همگی می‌توانند موارد اخطاردهنده‌ای محسوب شوند.

آیفون ریفربیش شده

اگر آیفون خود را از شخص ناشناسی خریداری می‌کنید، حتما به سالم بودن دستگاه و حتی جعبه آن توجه داشته باشید. سعی کنید که در صورت امکان کد IMEI آیفون خود را با کد IMEI درج شده بر روی جعبه آن مقایسه کنید تا بدین صورت از ارتباط مابین جعبه و دستگاه مطمئن شوید. ممکن است برخی افراد سودجو نسبت به روش آیفون‌های سرقت شده به شما اقدام کنند که بررسی کد IMEI دستگاه می‌تواند در این شرایط مانع دستیابی آن‌ها به هدف شومشان شود.

بیشتر بخوانید: تعمیرات تخصصی اپل واچ

قدم سوم: شماره سریال آیفون مورد نظر را بررسی کنید

بررسی شماره سریال (Serial Number) آیفون را می‌توان بهترین روش تشخیص اصالت آن دانست. اگر قصد دارید که از خرید آیفون ریفربیش شده (Refurbished) ممانعت به عمل آورید، حتما شماره سریال آن را بررسی کنید. اگر آیفون مورد نظر روشن است با مراجعه به مسیر زیر می‌توانید شماره سریال آن را بررسی کنید:

  • وارد بخش تنظیمات یا همان Settings آیفون شوید.
  • گزینه General را انتخاب کنید.
  • گزینه About را لمس کنید.
  • حال گزینه Serial Number را مشاهده کنید.

آیفون ریفربیش شده

همانطور که مشاهده می‌کنید با مراجعه به مسیر شرح داده شده می‌توانید به اطلاعات جامعی در مورد آیفون مد نظر دست پیدا کنید. کد IMEI دستگاه هم در این بخش موجود است. اما اگر آیفون مد نظر خاموش باشد و بنا به هر دلیلی امکان روشن کردن آن را نداشته باشید، چطور باید نسبت به بررسی شماره سریال آن اقدام کنید؟

بیشتر بخوانید: تعمیرات آیفون XR

اگر آیفون مورد نظر خاموش است یا بنا به هر دلیلی نمی‌توانید آن را روشن کرده و با مراجعه به مسیر یاد شده نسبت به بررسی شماره سریال دستگاه اقدام کنید، نگران نباشید. با مراجعه به شیار سیم کارت دستگاه می‌توانید شمار سریال آن را مشاهده کنید. شماره سریال آیفون‌ها عموما در سینی سیم کارت آن‌ها چاپ شده است. همچنین اگر نسخه اورجینالی از آیفون‌های اپل را در دست داشته باشید، شماره سریال آن در پنل پشتی دستگاه ضمیمه شده است. اما پس از دستیابی به شماره سریال آیفون چه کنیم؟ این شماره سریال چگونه می‌تواند آیفون ریفربیش شده (Refurbished) را از آیفون سالم تفکیک کند؟

آیفون ریفربیش شده (Refurbished)

پس از یافتن شماره سریال آیفون مورد نظر باید موارد و نکات متعددی را بررسی کنید. این موارد و نکات به شرح زیر هستند:

  • در اولین قدم به دنبال عدد 5 در ابتدای شماره سریال دستگاه باشید. اگر شماره سریال آیفون شما با عدد 5 آغاز شود، آیفونی که در دست دارید یک آیفون ریفربیش شده (Refurbished) یا مرجوعی است. اپل همواره شماره سریال آیفون‌های مرجوعی یا ریفربیش شده را با عدد 5 آغاز می‌کند.
  • به سومین عدد شماره سریال آیفون مورد نظر دقت کنید. عدد سوم شماره سریال آیفون نشان دهنده عدد آخر سال تولید آن است. به عنوان مثال اگر عدد سوم شماره سریال آیفونی 8 باشد، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این آیفون در سال 2008 میلادی تولید شده است. اگر این عدد 0 باشد، بنابراین آیفون مورد نظر در سال 2010 تولید شده است. بنابراین به عدد سوم شماره سریال آیفون خود دقت کنید.
  • در قدم بعدی نسبت به بررسی اعداد چهارم و پنجم شماره سریال آیفون اقدام کنید. این اعداد هفته‌ تولید آیفون مورد نظر را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال تصور کنید که اعداد چهارم و پنجم شماره سریال یک آیفونی که در سال 2010 تولید شده بود به ترتیب 5 و 1 (یعنی عدد 51) هستند. در این شرایط می‌توان نتیجه‌گیری کرد که آیفون مورد نظر در هفته پنجاه و یکم سال 2010 که مصادف با اواخر ماه دسامبر (December) می‌شود، تولید شده است.

بیشتر بخوانید: تعمیر گوشی سامسونگ

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به شرح روش‌ها یا ترفندهایی پرداختیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید یک آیفون ریفربیش شده (Refurbished) یا مرجوعی و بی‌کیفیت را از یک آیفون با کیفیت و کاملا سالم تشخیص دهید. چنانچه در رابطه با هر یک از موضوعات و موارد شرح داده شده نیاز به توضیحات بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

بیشتر بخوانید:

خرید موبایل

قطعات گوشی آیفون XS

قطعات گوشی سامسونگ نوت 10 پلاس

ال سی دی سامسونگ نوت 10 پلاس


در صورتیکه در مورد این مطلب سوال یا مشکلی دارید کارشناسان شرکت همراه رایانه بصورت شبانه روزی پاسخگوی شما می باشند. کافیست شماره زیر را با تلفن ثابت و بدون پیش شماره، شماره گیری نمایید .
۹۰۹۹۰۷۰۳۴۵


تعمیرات موبایل

منبع wikihow

نظرات کاربران (19)

guest
19 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Mehdi
Mehdi
2 سال گذشته

سلام.وقتتون بخیر بنده یه ۶sپلاس خریداری کردم به گفته ی فروشنده کارتون گوشی ریپک هست.نه خود گوشی.یعنی برچسب روی کارتون جدید خورده که مشخصاتش با خود گوشی یکیه و سریال گوشی ریپک نیست.قسمت بالای کارتون که نوشته چندگیگه پاک شده.درکل کارتون تعویض شده با برچسب جدید.سوالم اینه که حرفشون حقیقت داره؟یعنی کارتون ریپک وجود داره؟یا برد تعویض شده.البته گوشی و به شرط خریدم.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

امیر
امیر
4 سال گذشته

اگر عدد اول قسمت model حرف f باشه رفرشه و اگر mباشه اورجیناله
دقت کنید قسمت model نه قسمت serial
دوستمون اشتباها گفتن اگر سریال با f شروع شه رفرشه در صورتی که اینطور نیست
فقط f اول قسمت model یعنی رفرش

اتنا
اتنا
3 سال گذشته
پاسخ به  امیر

واقعا ؟. داشتم سکته میکردم

علی
علی
4 سال گذشته

اگر اولش f باشه ریفربیشه

Sobhan
Sobhan
4 سال گذشته

با سلام
من مقاله تون رو خوندم اما برام سواله که چرا سریال من با موارد ذکر شده کاملا متفاوته
Serial:F2LMRCQZFF9R

محمد زمانی
محمد زمانی
4 سال گذشته

سلام یه گوشی میخوام بخرم که اصلا توی شماره سریالش نداره رقم فقط حروف لاتین هست ایا این گوشی مشکل داره؟