آشنایی با انتشارات خیلی سبز و انواع کتاب های آن

آشنایی با انتشارات خیلی سبز و انواع کتاب های آن

انتشارات خیلی سبز اولین کتاب خود را درسال 1381 منتشرکرد و سال 1387 نام خیلی سبز برای آن انتخاب شد. خیلی سبز از همان ابتدا خیلی متفاوت بود و همچنان هم هست. از ادبیات کتاب های انتشارات خیلی سبز گرفته تا طرح روی جلدهای آن و نوع نگاه آن به آموزش بیانگر نگاه فانتزی این انتشارات به کنکور و به طور کلی آموزش است. کلمات عجیب و غریب در کتاب های خیلی سبز جایی ندارند و اکثرا خودمانی و حتی در بعضی موارد محاوره ای نوشته شده اند. تفکر به آموزش ساده و قابل فهم مطالب در کتاب های این انتشارات همیشه مدنظر بوده، ولی گاهی این تفکر به تثبیت عمیق مطالب در ذهن خواننده ضربه زده و در بعضی مطالب به فهم کم عمق و حفظی دروس اختصاصی بسنده می شود. خیلی سبز با کتاب های زیست ش، خیلی سبز شد ولی بعد از آن ریاضی تجربی، دیفرانسیل، گسسته، عربی اش در نظام قدیم شاهکار کرد و سری در میان سرها شد و اصطلاحا بازار را گرفت. این انتشارات کتاب های خود را در چند سری از کتاب ها منتشر می کند که حتما نام بعضی از آنها مثل ماجراهای من و درسام، فصل آزمون، آموزش شگفت انگیز را شنیده اید. در ادامه میخواهیم درباره با هر یک این سری ها آشنایی مختصری پیدا کنیم تا در خرید کتاب مناسب از این انتشارات دچار خطا نشویم و کتابی را انتخاب کنیم که تمام نیاز های ما را برطرف می کند.

سری تست یا کتاب های جامع

سری کتاب‌ تست خیلی سبز به شکل درس به درس و جامع (برای دانش آموزان کنکوری) به چاپ رسیده است. این کتاب‌ها دارای درس‌نامه‌هایی کاربردی هستند که نکات و ایده‌های حل تست‌ها با توجه به رویکرد طراحان کنکور را آموزش می‌دهند. درواقع درس‌نامه این کتاب‌ها می‌تواند مکملی برای تدریس معلم قبل از ورود به فضای تست‌زنی باشد. یعنی دانش‌آموز بعد از آموزش اولیه مفاهیم و حل تمرین تشریحی به‌اندازه کافی با خواندن درس‌نامه این سری از کتاب‌های خیلی سبز، آمادگی لازم را برای حل موفق تست‌ها نیز پیدا می‌کند. بعدازآن تست‌های هر فصل (که گاهی به چند درس تقسیم‌شده است) آمده‌اند که معمولاً میکروطبقه بندی هم هستند. یعنی تیپ‌های متنوع تستی از هم جداشده‌اند تا دانش‌آموز با آن‌ها  و ایده حل آن‌ها به‌خوبی آشنا بشود. در پایان نیز پاسخنامه تشریحی تست‌ها قرارگرفته‌اند که معمولاً کیفیت بالایی دارند و از توضیحات کافی برخوردارند.

 

ماجراهای من و درسام برای ۲۰ گرفتن

سری کتاب‌های ماجراهای من ودرسام برای ۲۰ گرفتن، برای شرکت موفق در آزمون‌های تشریحی (یا امتحان نهایی) تألیف شده‌اند و معمولاً دارای یک درس‌نامه جمع‌وجور و نسبتاً خلاصه و درنهایت تعداد زیادی تمرین تشریحی هستند که به شکل میکرو طبقه‌بندی بعد از هر موضوع مرتب‌شده‌اند. معمولاً تعداد انگشت‌شماری تست دارند. پس برای آمادگی آزمون‌های تستی مناسب نیستند. این​ کتاب‌ها در نوع خودشان عالی‌اند.

 

کتاب کار

کتاب‌های کار خیلی سبز مجموعه ایست از سؤالات بدون پاسخ که باید به کمک یک راهنما که معمولاً معلم است، پاسخ داده شوند. کتاب‌های کار خیلی سبز در مقطع بالاتر کمتر نوشته‌شده‌اند که البته استثناهایی مثل کتاب کار شیمی۳ و عربی ۳ را هم دارند که جز کتاب‌های کار خوب خیلی سبز هستند. تنوع سؤالات در این کتاب‌ها معلم‌ها را از آماده کردن جزوه‌های پرحجم بی‌نیاز می‌کند و می‌توانند به‌عنوان یک جزوه خوب به آن اعتماد کنند. درواقع معلم‌ها می‌توانند بعد از درس دادن هر مطلب، تمرین‌های کتاب‌های کار خیلی سبز را به‌عنوان تکلیف به دانش آموزان خود بدهند.

 

هفت‌خان

سری هفت‌خان خیلی سبز، کتاب‌های موضوعی ادبیات است که تاریخ ادبیات، لغت و املا و قرابت و زبان فارسی و …  درنهایت خان آزمون آن‌ها را تکمیل می‌کند. اولا این کتاب‌ها برای افزایش قدرت تست‌زنی برای آزمون‌های آزمایشی طراحی‌شده است و با توجه به نوع سؤالات ادبیات کنکور، کاملا این نوع مطالعه یعنی موضوعی توصیه می‌شود. این کتاب‌ها درس‌نامه‌های مناسبی دارند و شامل تست‌های فراوان هستند و ضمناً تست‌های کنکورهای چند سال اخیر را نیز پوشش خوبی می‌دهند. برای مطالعه روزانه، مطالعه در تاکسی و مدرسه و همه‌جا مناسب‌اند، چون قطع آن‌ها کمی کوچک‌تر از قطع وزیری است و می‌توان آن‌ها را همیشه همراه داشت.

 

فصل آزمون

با تغییر نظام آموزشی انتشارات خیلی سبز کتاب‌های آزمون خود را به فصل آزمون تغییر نام داد. البته تغییری بزرگی در ساختار این کتاب‌ها ایجاد نشد. اگر شما یکی از این کتاب‌ها را ورق بزنید می‌بینید که این کتاب‌ها درس‌نامه‌ای ندارند و یک‌راست به سراغ آزمون می‌روند. بنابراین این کتاب‌ها برای دوران جمع‌بندی هستند ولی نه برای کسی که مطالعه‌اش را کامل نکرده، بلکه برای کسی که با تسلط کامل دچار کمبود تست یا آزمون در روزهای پایانی شده است.

همان‌طور که گفتیم این سری از کتاب‌ها دارای تعدادی آزمون (حدود ۷۰ تا) است که موضوع به موضوع هستند. در مواردی آزمون‌های بعضی فصول به آزمون‌های با موضوعات ریزتر تقسیم‌شده است و در پایان، یک آزمون استاندارد پایان فصل هم قرارگرفته است. در انتهای هر فصل یک آزمون سخت‌تر از استاندارد هم برای دانش آموزان قوی‌تر بانام (به‌سوی ۱۰۰) وجود دارد. دانش آموزان متوسط در ایام جمع‌بندی بعد از عید و دانش آموزان قوی‌تر از همان ابتدای سال دوازدهم می‌توانند از آزمون‌های این کتاب‌ها استفاده کنند.

 

جمع‌بندی

کتاب‌های جمع‌بندی خیلی سبز همان‌طور که از اسمشان پیداست، جزوه‌ای خلاصه است که ضمن آن تست‌های چند سال اخیر کنکور در آن حل‌شده است. البته مطالب مطرح‌شده در جزوه معمولاً کمی تحت تأثیر همان تست‌های چند سال اخیر قرار می‌گیرد. ماه‌های پایانی منتهی به کنکور زمان مناسبی برای استفاده از این کتاب‌هاست. درواقع انتشارات خیلی سبز با این سری از کتاب‌هایش کار خلاصه‌نویسی را برای دانش آموزان انجام و در اختیار آن‌ها قرار داده است. این کتاب‌ها در قطع جیبی هستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را همه‌جا همراه داشت. این کتاب‌ها، به کتاب‌های جیبی خیلی سبز نیز معروف‌اند.

شب امتحان

کتاب‌های سری شب امتحان خیلی سبز مشابه جزوه‌های پراکنده‌ای است که سال‌های قبل مجموعه‌ای از سؤالات امتحانات نهایی را گردآوری می‌کرد. در این کتاب‌ها که به لحاظ ظاهری بیشتر شبیه جزوه هستند، نمونه سؤالات نهایی به‌علاوه خلاصه‌ای بسیار کوتاه و مختصر که به درد مطالعه شب امتحان می‌خورد، قرارگرفته‌اند. البته برای کسی مفید هستند که قبلاً از یک منبع کامل‌تر آن موضوع را مطالعه کرده است. این سری از کتاب‌های خیلی سبز بسیار کم‌حجم هستند و قیمت پایینی هم دارند.

 

آموزش شگفت‌انگیز

سری کتاب‌های آموزش شگفت‌انگیز خیلی سبز را می‌توان با کتاب‌های سیر تا پیاز انتشارات گاج یا ۳ بعدی نشر الگو مقایسه کرد. این سری از کتاب‌ها دقیقا مشابه رقیبانی که برای آن ذکر کردیم سه هدف آموزش، آمادگی برای امتحانات تشریحی و آمادگی برای آزمون تستی را باهم دارند. برای فصل‌های مختلف هر کتاب، ابتدا درس‌نامه‌هایی مفصل وجود دارند که معمولاً سؤال تشریحی و تستی هم در آن حل‌شده است. این درس‌نامه‌ها با این رویکرد نوشته‌شده‌اند که خواننده را از معلم بی‌نیاز کنند. درواقع تا حد زیادی به شکل خودآموز درآمده‌اند. بعد از درس‌نامه هر فصل، تعدادی سؤال تشریحی و سپس تست‌های مرتبط با آن فصل را خواهید دید. البته معمولاً هر فصل خود به چند درس تقسیم‌شده است. در پایان هر فصل هم پاسخنامه تشریحی سؤالات تشریحی و تست‌ها را آورده‌اند. در کل کتاب‌های آموزش شگفت‌انگیز خیلی سبز کتاب‌هایی با آموزش عمیق و مفهومی هستند که هزینه‌های دانش آموزان را نیز کاهش می‌دهند چراکه آن‌ها را از خرید چند کتاب بی‌نیاز می‌کنند.

 

نردبام

کتاب‌های نردبام خیلی سبز درواقع کتاب‌های تست پیشرفته است. قرار است با این کتاب‌ها از نردبام موفقیت بالا بروید. این کتاب‌ها مجموعه‌ای از تست‌هایی است که کمی سطح بالاتری از کتاب و کنکور دارند و شاید بتوان گفت احتمال آمدن آن‌ها در کنکور کم است. دقت کنید که گفتیم کم، نه غیرممکن. موضوعی که در استفاده از این کتاب‌ها اهمیت دارد این است که باید به‌عنوان کتاب مکمل (کتاب تست دوم) در کنار کتاب دیگری مورداستفاده قرار بگیرد. یعنی دانش‌آموز باید تست‌های کتاب‌های سری تست (یا جامع) این انتشارات را حل کند و به‌شرط تسلط بر یک مفاهیم و تست‌های آن سراغ همچنین کتابی برود. سری نردبام خیلی سبز نیز مشابه سری کتاب‌های تست این انتشارات دارای درس‌نامه‌های جمع‌وجور و کاربردی‌ای هستند که در ابتدای هر فصل آمده است.

 

تیزهوشان (پیشتاز)

کتاب‌های تیزهوشان خیلی سبز هم به شکل تک‌درس و هم به شکل جامع برای مقاطع ابتدایی و متوسطه اول چاپ‌شده‌اند. این کتاب‌ها درس‌نامه‌های خوب و مفصلی دارند و در درس‌نامه‌ها تست‌های متنوع گنجانده‌شده است. بعدازآن تست‌ها معمولاً مرتب چیده شده‌اند، طوری که روند آموزشی خاصی را مدنظر دارد. یعنی مؤلف تلاش کرده که با ترتیب تست‌ها ذهن خواننده را طبقه‌بندی بکند. در تست‌های این کتاب‌ها از سؤالات آزمون‌های داخلی مثل استعدادهای درخشان، انرژی اتمی و همچنین آزمون‌های خارجی مثل مسابقات ریاضی آمریکا، آفریقای جنوبی، تیمز، کانگورو و … بهره گرفته‌شده است. البته لازم به ذکر است که کتاب‌های جامع تیزهوشان درس‌نامه‌های خلاصه‌ای نیز دارند.

 

موضوعی

کتاب‌های موضوعی خیلی سبز درواقع ادامه سیر تکاملی کتاب‌های هفت‌خان ادبیات هستند. ناشرین معمولاً کتاب‌های موضوعی را با عنوان‌های ادبیاتی آن شروع می‌کنند. کتاب‌های موضوعی خیلی سبز مثل آیات و روایات دین وزندگی، حفظیات شیمی، ریدینگ و کلوز تست انگلیسی، ترجمه و لغات عربی و … البته ایده جدیدی ندارند، ولی در زمره خودشان باکیفیت هستند. با عنایت به سؤالات کنکور سال‌های اخیر، اهمیت موضوعی کار کردن (بخصوص در دروس عمومی) بر هیچ‌کس پوشیده نیست. مطالعه مستمر کتاب‌های موضوعی همچون آیات و روایات دین وزندگی و یا استفاده از آن برای مرور روزهای پایانی قبل از آزمون‌های جامع تستی، بسیار مفید است. البته بهتر است به‌عنوان مرجع مطالعه اولیه قرار نگیرند تا پیوستگی بین مطالب از بین نرود. شاید مطالعه پیوسته موضوعات یک درس (مثلاً اینکه آیات دین وزندگی را در خلال درس بخوانیم) درس خواندن را شیرین‌تر و قابل‌تحمل‌تر بکند.

 

چند کنکور

خیلی سبز در نظام قدیم کتابی مشابه این کتاب را نداشت و اولین بار، با تغییرات کتاب‌های درسی، سری چند کنکور را به چاپ رسانید. البته این سری از کتاب‌ها دارای مشابه‌های زیادی از سایر انتشارات هستند. خیلی سبز در سری چند کنکور که برای رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی چاپ‌شده است، کنکورهای سراسر ۵ سال اخیر داخل و خارج از کشور (یعنی مجموعاً ۱۰ کنکور) را گرد هم آورده است. جلد اول سؤالات و جلد دوم پاسخنامه تشریحی آن‌ها هستند. البته فایل پی دی اف جلد دوم (یعنی پاسخنامه) به‌صورت رایگان در اپلیکیشن خیلی بوکز خیلی سبز هم قرارگرفته است.

همان‌طور که می‌دانید تست‌های سال‌های اخیر کنکور سراسری بر اساس کتاب‌های نظام قدیم هستند و کنکور 1398 اولین کنکوری است که در نظام جدید آموزشی برگزارشده است، لذا تست‌هایی از کنکورهای نظام قدیم که نیاز به تغییر داشته‌اند، با تست‌های سایر رشته‌ها یا تست‌های تألیفی جایگزین شده‌اند. این تغییرات در جلد سؤالات مشخص نشده است و در پاسخنامه در کنار شماره سؤال ذکرشده است. لازم به ذکر است این کتاب‌ها درس‌نامه‌ای ندارند.

 

خوش‌خطی

کتاب‌های خوش‌خطی برای رهایی از خرچنگ‌ها و قورباغه‌هاست. این شعار کتاب‌های خوش‌خطی خیلی سبز است. این کتاب‌ها برای مقطع ابتدایی چاپ‌شده و برای هر پایه متناسب با سطح آن، سرمشق‌هایی برای تمرین خوش‌خطی با خودکار یا مداد ارائه‌شده است. با توجه به این‌که خیلی از مطالب کتاب‌های درسی احتمالاً بعدها بدردمان نمی‌خورد! تمرین‌های این کتاب‌ها تا آخر عمر بدردمان خواهد خورد… در وانفسای بدخطی، ایده خیلی خوبی است، بخصوص برای دکترهای آینده!

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments