خدمات شبکه

خدمات شبکه

خدمات شبکه

استفاده از اصطلاح خدمات شبکه، جهت توصیف طیف گسترده‌ای از نرم افزارها و ابزارهای اتصال می باشد که به وسیله یک گروه مرکزی مدیریت می گردد و در رایانه های یک شبکه توزیع می شود.

یک محیط کامپیوتری شبکه ای هنگامی ایجاد می گردد که تعداد متعددی کامپیوتر به یکدیگر و یا به یک سرور مرکزی اتصال داشته باشند. در این شرایط است که کامپیوترها دارای دسترسی فایل ها ابزار های اشتراکی از یک مکان مرکزی می شوند. مزایای متعددی جهت بهره گیری از محیط شبکه های کامپیوتری وجود دارد که از جمله آنها می توان به مدیریت عملکرد مدیریت مسائل و افزایش کنترل کیفیت اشاره نمود.

به طور کلی خدمات شبکه در چهار نوع وجود دارد مدیریت کاربر، ایمیل ،مدیریت سیستم و شبکه های رایانه رومیزی تحت عنوان رایانه های مشتری و یا ایستگاه های کاری شناخته شده هستند.

به طور معمول در یک اتاق مخصوص کنترل دما سرور ها ذخیره می شود چه بیشتر آنها از لحاظ فیزیکی در فضا یا ساختمانی متفاوت از کاربران ایستگاه کار قرار گرفت. دسترسی توسط کابل های شبکه جهت انتقال بسته‌های داده در شبکه استفاده می‌گردد در محیط فراهم خواهد شد. همچنین این کابل ها دسترسی به اینترنت را به طور معمول بعد از عبور از سوئیچ شبکه و یا سرور مرکزی فراهم می نمایند.

خدمات شبکه های کامپیوتری بسیار زیاد و حائز اهمیت است. اما با این وجود بعضی از موارد در خدمات شبکه نسبت به موارد دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. در ادامه قصد داریم انواع خدمات شبکه های کامپیوتری را به شما معرفی کرده و به اختصار توضیحاتی را در مورد هر یک و در خصوص کاربرد آنها شرح دهیم.

 

انواع خدمات

همانطور که گفته شد، خدمات شبکه شامل موارد مختلفی بوده و انواع مختلفی دارد که هر یک از این موارد دارای جایگاه ویژه و منحصر به فرد خود بوده و کاربردی در شبکه دارند.

وجود هر یک از انواع خدمات شبکه در یک شبکه کامپیوتری کاملاً الزامی و ضروری است. در ادامه توضیحاتی را در این خصوص به شما عزیزان میدهیم تا بتوانید اهمیت انواع خدمات شبکه را بهتر درک کنید.

خدمات مشاوره شبکه

مدیر یک سازمان و یا موسسه، قبل از اقدام برای نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری باید حتماً با یک متخصص آی تی و شبکه مشورت کرده و نیازهای خود را از یک شبکه برای او بیان کند.

دلیل این کار در و آشنایی متخصص با نیازها و خواسته‌های مدیر سازمان و همچنین افزایش سرعت در روند ارائه خدمات شبکه است. از جمله مزیت های دیگری که می توان در خصوص خدمات مشاوره شبکه بیان کرد جلوگیری کردن از دوباره کاری می باشد.

به طور مثال فکر کنید مدیر سازمان در هنگام بیان خواسته های خود از یک تیم شبکه می کند که ذکر کند آیا در آینده توسعه شبکه و افزودن سیستم به شبکه را دارد یا خیر؟

در این شرایط بعد از پایان کار شبکه و گذشت مدت زمانی زمانی که بخواهد یک سیستم جدید را به شبکه متصل کند برای اینکار به استخدام یک تیم جدید مجبور می شود. در چنین شرایطی به دلیل دوباره کاری کرده اند هم هزینه و هم زمان بسیار زیادی از دست خواهد. رفت این در حالی است که اگر مدیر سازمان به درستی به نیازهای خود اشاره می‌کرد نیازی به طی چنین مراحلی نبود.

تهیه و نصب تجهیزات

مهمترین و مشهورترین خدمات شبکه های کامپیوتری چه به طور تقریبی تمامی مدیران و کارمندان با آن آشنایی دارند، تهیه و نصب تجهیزات شبکه می باشد. تجهیزات شبکه را می ‌توان قطعه های یک خودرو تشبیه نمود هر چقدر میزان کیفیت قطعات یک خودرو بیشتر باشد بدون شک ماشین دنیز دارای کیفیت بالاتری است.

این مسئله در شبکه های کامپیوتری نیز صدق خواهد کرد هر چقدر که تجهیزات استفاده شده در شبکه دارای کیفیت بالاتری باشد بدون شک شبکه نیز عملکرد بهتری داشته و سرعت آن نیز بالاتر خواهد بود.

نکته دیگری که در این باره وجود دارد این است که به اندازه ای که کیفیت تجهیزات شبکه دارای ویژه‌ای است نصب آنها نیز به همان اندازه مهم و اساسی است. در صورتی که شما بهترین لوازم و تجهیزات را برای شبکه کامپیوتری تهیه کنید اما اگر نصب آنها به درستی انجام نشود، در نتیجه به هیچ وجه شبکه با سرعت و عملکرد مناسب نخواهید داشت و دچار مشکل می شوید.

خدمات اکتیو شبکه

خدماتی همچون نصب و تنظیم روتر، کارت شبکه، فایروال و تجهیزاتی از این قبیل به قسمت خدمات اکتیو شبکه مربوط می گردد. همواره طراحی قسمت عکسی بعد از پایان یافتن خدمات پسیو و یا همان خدمات سخت افزاری انجام پذیر می باشد.

دلیل این کار این است که بخش پسیو شبکه در واقع به عنوان ستون فقرات شبکه های کامپیوتری بوده که همه تجهیزات روی آن نصب می‌شوند به بیان ساده‌تر تمامی خدماتی که مربوط به نرم ‌افزار شبکه میشود را خدمات اکتیو شبکه می‌نامند.

خدمات پسیو شبکه

در قسمت اجرایی یک شبکه کامپیوتری اولین بخشی که انجام می شود خدمات پسیو می باشد از جمله مهمترین بخش های این خدمات کابل کشی است. طبیعتاً هر چقدر فضای یک شرکت بزرگتر باشد به کابل های بیشتری نیاز خواهد بود. البته در صورتی که نصب و راه اندازی شبکه به صورت وایرلس و بیسیم را داشته باشیم، بازهم باید از یک سری کابلها استفاده کنیم به بیان ساده تر می توان گفت تمام خدماتی که به بخش سخت افزاری شبکه مربوط می شود خدمات پسیو گفته می شود.

پشتیبانی شبکه

بدون شک ممکن است برای تمامی ادارات سازمانها و یا کسب و کار ها پیش آمده باشد که شبکه های کامپیوتری آنها دچار اختلال و یا مشکلاتی شده باشد در این جاست که اهمیت پشتیبانی شبکه مشخص می شود. به صورت کلی تمامی خدمات هایی که جهت امنیت شبکه و نگهداری شبکه و داده های آن انجام می شود. پشتیبانی شبکه گفت میشود پشتیبانی شبکه یک از مهمترین خدمات شبکه است که شامل موارد زیر می شود:

  • عیب یابی و رفع اشکالات
  • رفع مشکلاتی ‌که ممکن است در آینده میش بیاید
  • نصب فایروال و امنیت شبکه
  • اطمینان و تست از سالم بودن بخش سخت افزاری شبکه
  • تست میزان سرعت شبکه
  • رفع ایرادات زیر ساخت

نگه داری شبکه

همانطور که گفته شد، بخشی بسیار مهمی که در ارائه خدمات شبکه وجود دارد پشتیبانی و نگهداری شبکه است.فعالیت هایی که در هر زمینه ای از جمله نگهداری شبکه به روز بودن مهارت و اطلاعات متخصصین آی تی بستگی دارد. پشتیبانی و نگهداری شبکه می‌‌تواند در زمینه نرم افزاری و سخت افزاری باشد.

در واقع یک شبکه کامپیوتری بدون داشتن خدمات نگهداری هیچ معنایی نداشته و نمی تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد زیرا باید عملیاتی مثل عیب یابی مشکلات شبکه رفع حفظ داده ها و اطلاعات و موارد نظیر آنها در یک شبکه انجام شود.

خدمات شبکه در تهران

یکی از بهترین ارائه کنندگان خدمات شبکه در تهران شرکت شبکه نوین نت یا هورداد سیستم نوین می باشد. این شرکت انواع خدمات شبکه همانند خدمات پسیو خدمات اکتیو پشتیبانی شبکه و نگهداری شبکه را به مشتریان عزیز ارائه می دهد .همچنین می توانید برای راه اندازی شبکه در موسسه خود با‌متخصصان آی‌تی این مجموعه است تماس گرفته و نیازهای خود را برای آنها بیان کنید.

 

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments