خاموش کردن ۵G در آیفون ۱۲ و مصرف بهینه باتری

خاموش کردن 5g در آیفون

سری آیفون 12 اپل اولین نسل از گوشی‌ های اپل است که به فناوری 5G مجهز شده است. این فناوری جدید به همراه یک قابلیت جدید معرفی شده است؛ حالت داده هوشمند یا Smart Data mode. اپل ادعا می‌کند این قابلیت آیفون 12 بهترین عملکرد را در پیدا کردن و انتخاب شبکه اینترنت همراه را دارد و می‌تواند بهترین تعادل را بین سرعت شبکه و دوام باتری ایجاد کند. اما پوشش شبکه 5G بسیار کمتر از نسل‌های گذشته است و همین موضوع باعث می‌شود آیفون 12 برای پیدا کردن شبکه 5G باتری بیشتری مصرف کند. هیچکس دوست ندارد شارژ موبایلش زودتر از حالت عادی تمام شود! خوشبختانه برای این مشکل راه‌حلی وجود دارد؛ خاموش کردن 5G در آیفون!

با غیر فعال کردن شبکه 5G در آیفون می‌توانید عمر باتری ایفون 12 را بیشتر کنید. در این مقاله نحوه خاموش کردن 5G در آیفون 12 و iOS را به شما آموزش می‌دهیم. با موبایل کمگ همراه باشید.

چرا باید اینترنت 5G آیفون را غیرفعال کنیم؟

وقتی اپل گوشی جدید خودش را معرفی کرد روی قابلیت 5G و سرعت آن مانور زیادی داد. پس چرا باید این ویژگی را در آیفون غیرفعال کنیم؟ جواب این سوال ساده است. شبکه 5G وقتی در دسترس باشد سرعت زیادی برای شما دارد اما اگر اطراف شما شبکه 5G نباشد چه؟ مشکل بزرگ گوشی‌های 5G پوشش کم شبکه آن است و از آنجایی که در ایران هنوز اپراتورهای تلفن همراه شبکه 5G را راه‌اندازی نکرده‌اند، عملا اینترنت 5G نداریم.

وقتی شبکه 5G نزدیک شما نباشد، گوشی موبایل شما مدام در حال یافتن آن خواهد بود و این یعنی مصرف بیشتر باتری! خاموش کردن 5G در آیفون برای همین مهم است؛ کاهش مصرف انرژی. البته این تنها دلیل برای غیرفعال کردن اینترنت 5G در آیفون نیست. بازهم به دلیل تلاش برای جستجوی شبکه 5G و رفت و برگشت 4G و 5G، ممکن است اتفاقات زیر هم برای شما رخ دهد:

  • افزایش مصرف باتری
  • داغ شدن گوشی
  • اختلال در ارسال پیامک
  • اختلال در برقراری و دریافت تماس
  • اختلال در عملکرد اپلیکیشن‌ها

می‌بینید که دلایل خاموش کردن اینترنت 5G در iPhone کم نیست! حالا که دلیل این کار را دانستیم وقت خاموش کردن است! در ادامه نحوه خاموش کردن اینترنت 5G در آیفون را آموزش می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: فناوری 5G چیست؟

آموزش خاموش کردن اینترنت 5G در آیفون

آیفون به‌طور پیش‌فرض، حالت Smart Data mode را برای انتخاب شبکه موبایل در نظر گرفته است. یعنی هر گاه شبکه 5G در دسترس بود از آن استفاده می‌کند و هرگاه در دسترس نبود سراغ شبکه‌های قبلی می‌رود. برای تغییر این تنظیمات و غیرفعال کردن شبکه نسل پنجم مراحل زیر را انجام دهید:

  • وارد بخش تنظیمات شوید و Cellular را انتخاب کنید.
  • حالا به Cellular Data Options برویدو
  • گزینه Voice & Data را انتخاب کنید.

خاموش کردن 5G در آیفون

در این بخش 3 گزینه پیش رو دارید. اولین گزینه 5G On است که همیشه شبکه نسل پنجم را فعال نگه می‌دارد. دومی 5G Auto است که به صورت اتوماتیک شبکه را پیدا می‌کند و تغییر می‌دهد و سومی LTE است که فقط شبکه 4G را پشتیبانی می‌کند.

حالا برای خاموش کردن 5G در آیفون از بین گزینه‌های موجود LTE را انتخاب کنید.  به همین راحتی اینترنت 5G در آیفون غیر فعال می‌شود. اگر شبکه 5G در محله شما راه‌اندازی شد و قصد داشتید آن را دوباره فعال کنید کافیست همین مراحل را انجام دهید و در مرحله آخر یکی از 2 گزینه اول را انتخاب کنید.

علائم 5G روی موبایل بعد از اتصال

زمانی که اینترنت 3G و حتی 4G معرفی شدند سوالی که برای خیلی‌ها بوجود آمد این بود که از کجا بفهمیم که در حال حاضر گوشی ما به کدام شبکه وصل شده است؟ خیلی از افراد در آن دوره بین H، H+ و 3G سردرگم بودند و معنای آن را نمی‌دانستند. حالا همین سوال برای شبکه 5G هم وجود دارد. اما جای نگرانی نیست؛ در اینجا به شما می‌گوییم هر علامت شبکه 5G به چه معناست:

5G: این به معنی حضور شبکه 5G در نزدیکی شما و اتصال گوشی شما به آن است.

5G+: این به معنی حضور شبکه قوی‌تر و سریع‌تر 5G در نزدیکی شما و اتصال گوشی شما به آن است.

5Guw: این به معنی حضور شبکه قوی‌تر و سریع‌تر 5G در نزدیکی شما و اتصال گوشی شما به آن است.UW به معنی Ultra-Wideband یا شبکه‌ای با باند وسیع است.

آیفون بدون 5G؛ باتری بهتر!

درست است که اینترنت 5G سرعت رویایی دارد ولی در حال حاضر مناظق تحت پوشش آن بسیار محدود است. همین موضوع باعث شده تا گوشی‌های 5G به ویژه آیفون، نتوانند از حداکثر قابلیت خود استفاده کنند. البته این موضوع تنها تاثیر منفی بر سرعت ندارد بلکه باعث می‌شود مصرف باتری در بیشتر شود. اگر شما هم جزو کاربران آیفون هستید بهتر است اینترنت 5G گوشی خودتان را غیرفعال کنید. در این مقاله ما روش خاموش کردن 5G در آیفون را آموزش دادیم.

تعمیرات موبایل

نظرات کاربران (0)

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments